Malta - bezpieczeństwo i zdrowie

Comino

Jakie są zagrożenia zdrowotne na Malcie? Czy jest bezpiecznie i gdzie są miejsca o najwyższym wskaźniku przestępczości?

Szukaj zakwaterowania na Malcie

Zagrożenia dla zdrowia

Na Malcie nie ma żadnych zagrożeń dla zdrowia. Istnieją podobne zasady i praktyki (dotyczące zagrożeń dla zdrowia) jak w innych krajach UE.

Nurkowanie i snorkeling mogą być niebezpieczne przy złej pogodzie ze względu na nierówną i rafową linię brzegową Malty. Jeśli nie jesteś bardzo doświadczonym pływakiem, nigdy nie zapuszczaj się dalej w morze i zawsze pozostań w mniejszych zatokach.

Opieka zdrowotna i możliwe leczenie

Malta jest uważana za bardzo zaawansowany kraj z wysoko rozwiniętą i doskonałą opieką zdrowotną. W globalnym badaniu Malta zajęła 10. miejsce w skali najbezpieczniejszych miejsc na świecie. Każdy obywatel UE jest uprawniony do bezpłatnego leczenia w finansowanych przez rząd szpitalach i klinikach po okazaniu karty ubezpieczeniowej.

Wszyscy turyści powinni pamiętać, że leczenie za okazaniem karty ubezpieczeniowej obejmuje tylko niezbędne wydatki, a w przypadku poważniejszych obrażeń lepiej jest wcześniej wykupić ubezpieczenie podróżne w firmie ubezpieczeniowej.

Woda pitna

Woda z sieci wodociągowej jest bezpieczna, ale jest to odsolona woda morska. Zalecamy picie wody butelkowanej, która jest powszechnie dostępna w lokalnych sklepach.

Niebezpieczne zwierzęta

Występowanie niebezpiecznych zwierząt na Malcie jest naprawdę bardzo rzadkie. Żaden z trzech gatunków węży, które tu żyją, nie jest jadowity, więc prawie jedynym zagrożeniem dla turystów są bezpańskie psy i koty. Co więcej, wścieklizna nie występuje na Malcie.

Spośród bezpańskich zwierząt, koty są znacznie bardziej rozpowszechnione, podczas gdy bezpańskie psy są rzadziej spotykane.

Jeśli chodzi o morze, rekiny, na przykład, można zobaczyć tylko sporadycznie, a zwłaszcza na większych głębokościach, więc turyści nie muszą się o nie zbytnio martwić. Niebezpieczeństwo odniesienia obrażeń przez nurków jest bardziej prawdopodobne w przypadku kontaktu z jeżowcami i podobnymi kolczastymi zwierzętami.

Obowiązkowe szczepienia

Na Malcie nie są wymagane żadne szczepienia, jest to standardowy rozwinięty kraj europejski, w którym nie występują choroby tropikalne.

Przestępczość

Malta jest bardzo bezpiecznym miejscem, poważne przestępstwa są tu dość rzadkie. Niemniej jednak, szczególnie w obszarach turystycznych, nigdy nie można wykluczyć kieszonkowców, zwłaszcza na plażach lub w autobusach. Ryzyko jest jednak znacznie niższe niż w innych krajach europejskich.

Różne "pułapki turystyczne" w postaci zawyżonych cen lub nieuczciwych informacji o ostatecznej cenie nie są powszechne na Malcie. Na przykład taksówki, które mają złą reputację w wielu częściach świata, są całkowicie uczciwe wobec turystów na Malcie, a nieuczciwe zachowania są bardzo rzadkie.

Ważne kontakty

Będąc na Malcie, należy znać następujące numery telefonów.

  • Europejski uniwersalny numer pierwszej pomocy: 112
  • Straż pożarna: 199
  • Pogotowie ratunkowe: 196
  • Policja: 191

Międzynarodowy numer kierunkowy na Maltę to +356.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.