Mosta

Mosty

Obecnie jedno z największych miast Malty, Mosta, znajduje się w samym środku wyspy. Jego głównym punktem orientacyjnym jest Rotunda Santa Maria Assunta (często nazywana Mosta Dome).

Wyszukiwanie zakwaterowania na Malcie

Chociaż w mieście nie ma innych zabytków, zdecydowanie warto się tu wybrać.

Rotunda Mosta

Monumentalna rotunda góruje wysoko nad wszystkimi okolicznymi budynkami, dzięki czemu jest widoczna z daleka.

Neoklasycystyczny budynek został ukończony w 1860 roku, a w środku zachwyca pięknie zdobione wnętrze w kolorach burgunda i bieli. Rzymski Panteon posłużył jako inspiracja do budowy rotundy.

Głównym i praktycznie jedynym architektonicznym punktem orientacyjnym jest gigantyczna kopuła o średnicy 40 metrów. Dzięki tym wymiarom jest to obecnie trzecia co do wielkości kopuła tego typu na świecie.

The Most Church jest zdecydowanie największym kościołem na Malcie.

.

Co zobaczyć w środku?

Zapierające dech w piersiach rozmiary widoczne są również z wnętrza kościoła. Kopuła nie jest wsparta na żadnych kolumnach, co wyróżnia jej rozmiar.

.

Na wystawie w kościele znajduje się replika niemieckiej bomby, która spadła przez kopułę podczas mszy w czasie II wojny światowej, ale nie wybuchła.

Po pokonaniu 77 schodów, z wewnętrznego balkonu roztacza się wspaniały widok na kopułę. Z tarasu można również podziwiać widoki na miasto Most.

.

Przed rotundą można również zwiedzić podziemne schrony z czasów II wojny światowej, w których miejscowi ukrywali się przed bombardowaniami.

Opłaty za wstęp i godziny otwarcia

Otwarte dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach 9:30-18:00. W soboty otwarte jest od 9:30 do 16:00, a w niedziele od 12:00 do 17:00.

Ostatnie wejście jest zawsze 30 minut przed zamknięciem.

Opłata za wstęp wynosi 5 EUR i obejmuje wstęp do kościoła, na balkon widokowy i do schronu z czasów II wojny światowej.

Oficjalna strona internetowa: mostachurch.com.

Jak się tam dostać?

Rotunda znajduje się w samym centrum Mostu.

Parking jest bezpłatny na sąsiednich ulicach, ale znalezienie wolnego miejsca parkingowego może zająć do 20 minut.

Do Mosty można jednak dojechać autobusem ze wszystkich części wyspy. Kliknij numer linii, aby wyświetlić rozkład jazdy i mapę.

Ceny biletów i więcej informacji na temat autobusów na Malcie można znaleźć w rozdziale Transport.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Malta.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.