Valletta

Łódź w Valletcie

Valletta, licząca 6 000 mieszkańców, jest najmniejszą stolicą w Europie i znajduje się na małym półwyspie w nierównej części maltańskiego wybrzeża. Mimo niewielkich rozmiarów, Valletta jest dosłownie pełna zabytków, muzeów i restauracji.

Szukaj zakwaterowania - Valletta

Całe miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a większość budynków pochodzi z XVI wieku. Zdecydowana większość Valletty w jej obecnej formie została zbudowana po 1565 roku przez Kawalerów Maltańskich. Domy, kościoły i katedra zbudowane są w wystawnym stylu barokowym. Cała Valletta otoczona jest masywnymi murami.

.

Zabytki i atrakcje

Valletta jest często nazywana "miastem pałaców" i to niesamowite, jak wiele pałaców znajduje się na tak niewielkim obszarze. Wędrując wąskimi uliczkami, natkniesz się na liczne ukryte place, kościoły i fontanny, a wszystko to w barokowym tle zwykłych domów mieszkalnych. Przyjrzyjmy się najważniejszym zabytkom Valletty.

  • Katedraśw. Jana - Z zewnątrz katedra, ukończona w 1577 roku, wygląda raczej surowo i nieciekawie, ale nie daj się zwieść. Wnętrze, z zapierającymi dech w piersiach obrazami Caravaggia, jest bez przesady jednym z najpiękniejszych skarbów na świecie. Szczegóły w naszym miniprzewodniku.
  • Bazylika Matki Bożej z Góry Karmel - najsłynniejszy i jeden z najwspanialszych zabytków Malty, którego nie można pominąć na żadnym zdjęciu. Ten rzymskokatolicki kościół szczyci się dużą kopułą z daleka i chociaż został pierwotnie zbudowany w 1570 roku, jego obecny wygląd pochodzi tylko z rozbudowy w 1981 roku. Wstęp jest bezpłatny.
  • Pałac WielkiegoMistrza - największy i najstarszy z pałaców w Valletcie, pochodzący z 1571 roku, jest nieco zwodniczy z zewnątrz, a jego surowa fasada kryje wspaniały dziedziniec, wnętrza i zbrojownię. Część pałacu służy jako rezydencja obecnego prezydenta Malty. Wejście kosztuje 4,70 eur, zbrojownia kolejne 4,70 eur.
  • Casa Rocca Piccola - Ten wyjątkowy pałac burżuazyjnej klasy wyższej pokaże ci, jak żyła maltańska elita przez ostatnie 400 lat. Wstęp kosztuje 9 eur, studenci 5 eur.
  • Fort St. Elmo - Na samym końcu półwyspu znajduje się potężna forteca z 1530 roku, która strzeże wejścia do portu Valletty. Oprócz niesamowitego genius loci ukrytego w grubych kamiennych murach, roztaczają się stąd piękne widoki na zatokę i Vallettę. Wejście kosztuje 10 euro.
  • Górne i Dolne Ogrody Barrakka - chociaż Valletta nie zapewnia zbyt wiele miejsca na rozległe parki, można zrelaksować się w pięknym barokowym otoczeniu Górnych Ogrodów Barrakka i Dolnych Ogrodów Barrakka na nabrzeżu Grand Harbour. Wstęp jest bezpłatny.

.

.

Muzea

Valletta to także idealne miejsce dla miłośników muzeów. Przynajmniej instytucje wymienione poniżej powinny być obowiązkowe do odwiedzenia:

  • Narodowe Muzeum Wojny podsumowuje strategiczną rolę Malty w obu wojnach światowych,
  • Muzeum Sztuk Pięknych posiada kolekcje artystów takich jak Tintoretto, Carpaccio i innych,
  • Muzeum Morskie podkreśla znaczenie morza i żeglugi dla Malty jako wyspy,
  • Narodowe Muzeum Archeologiczne daje wgląd w prehistorię Malty, zarówno kulturową, naturalną, jak i geograficzną.

Informacje na temat opłat za wstęp i godzin otwarcia można znaleźć na jednej oficjalnej stronie internetowej heritagemalta.org/.

Zakwaterowanie Valletta

Valletta będzie strategicznym miejscem na pobyt, jeśli chcesz wybrać się na wycieczki po Malcie autobusem i jeśli lubisz spędzać czas w historycznych centrach miast.

Ceny są tu na poziomie średniej maltańskiej, czyli standardowe 3* hotele od 120 eur za noc dla 2 osób.

Transport

Na południu Valletty znajduje się jeden z głównych dworców autobusowych w kraju, skąd odjeżdżają autobusy do wszystkich zakątków wyspy (lokalizacja na stronie google.com/maps).

Do samej Valletty można dojść spacerem w ciągu dwóch godzin, wliczając w to przerwy na zwiedzanie.

Należy spodziewać się, że Valletta będzie bardzo pagórkowatym miastem.

Szczegółowe informacje na temat transportu publicznego lub promów z Valletty do Sliemy lub Trójmiasta można znaleźć w rozdziale Transport.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Malta.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.