Malta - wszystko o wynajmie samochodów

Comino

Malta ze swoimi dwiema wyspami jest małym krajem wielkości europejskiego miasta i ma dobre połączenia autobusowe, ale jeśli chcesz odkrywać mniej znane plaże, wynajem samochodu jest najlepszą opcją.

W szczególności na Gozo samochód będzie bardzo przydatny, ponieważ nie ma autobusów do niektórych bardziej turystycznych miejsc na północnym wybrzeżu.

Na Malcie obowiązuje ruch lewostronny.

Jak i gdzie zarezerwować samochód na Malcie

Większość międzynarodowych firm wynajmujących samochody działa w kraju, ale najlepszym miejscem do wynajęcia samochodu jest bezpośrednio na jedynym międzynarodowym lotnisku

Aby dokonać rezerwacji, zalecamy skorzystanie z porównywarki większości wypożyczalni samochodów, która posortuje wyniki według wybranych kryteriów:

Porównaj ceny i zarezerwuj samochód - booking.com

Przy rezerwacji samochodu na Malcie cena zależy głównie od sezonu. Nie ma zbyt dużej różnicy, czy rezerwujesz samochód 14 dni czy 5 miesięcy przed podróżą (choć wcześniejsza rezerwacja zdecydowanie daje szansę na nieco niższą cenę). Ceny zimą (od listopada do marca) są również o ponad połowę niższe niż latem.

Podróżni mają dobre doświadczenia na przykład z Europcar lub ACE Rent a Car. Z drugiej strony zdecydowanie zalecamy unikanie Goldcar lub Add Car.

Wszystkie wypożyczalnie samochodów można również filtrować na wspomnianej wcześniej stronie rentalcars.com.

Ceny wynajmu samochodów na Malcie

Wynajem samochodów na Malcie jest jednym z najtańszych w Europie.

Cena zależy od długości wynajmu (im dłuższy wynajem, tym tańsza dzienna cena wynajmu) oraz sezonu. Przykładowe ceny podane są poniżej.

 • Tygodniowy wynajem latem - od 150 eur
 • 3-dniowy wynajem latem - od 75 eur
 • Tygodniowy wynajem zimą - od 60 eur
 • 3-dniowy wynajem zimowy - od 25 eur
 • Zarezerwuj samochód na Malcie

Zabierasz wypożyczony samochód na prom?

Wszystkie wypożyczalnie samochodów znajdują się na międzynarodowym lotnisku Malta MLA. Na Gozo nie ma dużych wypożyczalni samochodów, ale między główną wyspą a Gozo regularnie kursują promy.

Czy mogę podróżować promem z wypożyczonym samochodem?

Chociaż większość wypożyczalni samochodów zasadniczo nie zezwala na przewożenie samochodów na łodziach, maltańskie oddziały wszystkich wypożyczalni samochodów mają wyjątek, a prom na Gozo nie stanowi problemu.

Koszt za samochód i kierowcę wynosi 15,70 eur, każdy dodatkowy pasażer kosztuje 4,65 eur.

Rozkłady jazdy i aktualne ceny biletów można znaleźć na stronie internetowej: www.gozochannel.com

.

Międzynarodowe prawo jazdy i inne dokumenty

Malta jest częścią Unii Europejskiej, więc nie ma potrzeby posiadania międzynarodowego prawa jazdy. Wypożyczalnia zaakceptuje również krajowe prawo jazdy z dowolnego kraju UE.

Wypożyczalnie samochodów zazwyczaj wymagają karty kredytowej do wynajęcia samochodu, ale często udzielają pożyczek na kartę debetową, ale albo na mniej korzystnych warunkach, albo z bardzo wysokim depozytem, często przekraczającym 1 000 euro.

Ceny benzyny

Ceny benzyny i oleju napędowego na Malcie są nieco poniżej średniej europejskiej.

Średnio zapłacisz około 1,35 eur, ale ceny często się zmieniają. Na stronie internetowej można na przykład zobaczyć wykres trendów cenowych: fuel-prices.eu/Malta.

Jak działają stacje benzynowe na Malcie?

Gęstość stacji benzynowych jest więcej niż wystarczająca na obu małych wyspach.

Stacje paliw na Malcie są samoobsługowe i działają w taki sam sposób, jak w Europie kontynentalnej. Najpierw tankujesz sam, a następnie płacisz w sklepie lub u obsługi, która ma swoje biuro tuż obok stoisk z benzyną.

Niektóre stacje benzynowe są całkowicie bezobsługowe, a proces jest odwrócony.

Najpierw płacisz kwotę, za którą chcesz zatankować przy pompie (kartą lub gotówką). Dopiero wtedy zostanie zwolniony dopływ benzyny. Zatrzymuje się on po osiągnięciu wybranej kwoty. Jeśli zbiornik zostanie napełniony wcześniej po niższej cenie, reszta pieniędzy zostanie zwrócona.

Parking

Z wyjątkiem Valletty, Floriana, Hamrun i L-Imsida, parkowanie jest bezpłatne w większości miejsc. Jednak nawet w Valletcie znajdują się duże bezpłatne parkingi.

Zasadniczo, jeśli miejsce parkingowe jest oznaczone białą poziomą linią, można zaparkować za darmo. Tylko mieszkańcy mogą parkować na niebieskich lub zielonych liniach, a żółte linie są ściśle zakazane dla wszystkich.

.

Parkowanie na maltańskich plażach jest w większości przypadków bezpłatne. Większe parkingi są często obsługiwane przez obsługę w czapce i znaku z oficjalnymi danymi uwierzytelniającymi, aby kierować ruchem. Parkowanie jest dobrowolne, a napiwki wynoszą od 1 eur do 2 eur.

Porównaj ceny i zarezerwuj samochód - booking.com

Niedobór miejsc parkingowych

Poruszanie się po Malcie samochodem ma jedną poważną wadę w porównaniu z autobusami. Przy prawie wszystkich atrakcjach turystycznych jest bardzo mało miejsc parkingowych.

Często można spędzić ponad 30 minut szukając odpowiedniego miejsca parkingowego.

Przepisy ruchu drogowego

Na Malcie obowiązuje ruch lewostronny, czyli taki sam jak na przykład w Wielkiej Brytanii.

Zasady tutaj są bardzo podobne do tych w innych krajach europejskich, z wyjątkiem jazdy po lewej stronie, nie ma żadnych trudnych rzeczy, na które trzeba się przygotować.

Malta używa systemu metrycznego, więc wszystkie prędkości są podawane w kilometrach na godzinę (km/h), a odległości w kilometrach.

Jakie są ograniczenia prędkości?

Na Malcie obowiązują następujące ograniczenia prędkości:

 • Obszary zabudowane - 50 km/h
 • Poza miejscowościami na drogach jednojezdniowych - 60 km/h
 • Autostrady i drogi wielopasmowe - 80 km/h (jednak prędkość jest często ograniczona znakiem)

Ronda

Malta jest krajem o bardzo dużej koncentracji rond, zarówno na obszarach miejskich, jak i wiejskich.

Jeśli rondo ma dwa pasy ruchu (co jest bardzo powszechne), pojazd na pasie wewnętrznym zawsze ma pierwszeństwo przed pojazdem na pasie zewnętrznym.

Na rondzie należy używać kierunkowskazów w następujący sposób:

 • Jeśli opuszczasz rondo pierwszym zjazdem, musisz mignąć lewym kierunkowskazem przed wjazdem na rondo.
 • Jeśli zjeżdżasz drugim zjazdem (tj. de facto jedziesz prosto na skrzyżowaniu), migasz lewym kierunkowskazem mniej więcej od poziomu pierwszego zjazdu.
 • Jeśli wybierzesz trzeci (ostatni zjazd), będziesz migać w prawo przed wjazdem na rondo. Dopiero na wysokości przedostatniego zjazdu zaczynasz migać w lewo.

.

Pierwszeństwo przejazdu

Pojazdy jadące z prawej strony mają pierwszeństwo na nieoznakowanych skrzyżowaniach. Jednak na skrzyżowaniach typu T pojazdy poruszające się po jezdni zawsze mają pierwszeństwo przejazdu.

Autobusy transportu publicznego zawsze mają pierwszeństwo, gdy opuszczają przystanek autobusowy.

Piesi zawsze mają pierwszeństwo przed pojazdami silnikowymi na przejściach dla pieszych.

Inne zasady

 • Surowo zabrania się korzystania z telefonów, tabletów i innych urządzeń podczas jazdy i postoju na światłach lub w ruchu ulicznym. Dozwolone jest korzystanie z zestawu głośnomówiącego.
 • Alkohol jest tolerowany tylko do 0,8‰.
 • Pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe dla wszystkich.
 • Skręty w lewo na czerwonym świetle nie są dozwolone na Malcie, chyba że świeci się dodatkowa zielona strzałka.

.

Ruch drogowy i jakość dróg

Drogi na Malcie są w dobrym stanie, w tym drogi drugorzędne. Ze względu na dużą gęstość zaludnienia należy uzbroić się w cierpliwość.

W szczególności pas miast wzdłuż północnego wybrzeża Malty jest bardzo zatłoczony i często można znaleźć się w wolno poruszających się kolejkach.

Boczne drogi, zwłaszcza na Gozo, są pełne dziur, a niektóre plaże nie mają nawet asfaltu.

Maltańscy kierowcy jeżdżą ostrożnie i są przyzwyczajeni do turystów, więc nie musisz się stresować, że zwolnisz.

.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.