Comino
Malta

Wszystko, co musisz wiedzieć przed odwiedzeniem Malta

Malta - mapa i geografia

David Eiselt zaktualizowany 12. 1. 2024

Szukasz lokalizacji Malta na mapie? Znajdź wszystkie interesujące miejsca geograficzne w Malta.

Wyszukiwanie zakwaterowania w Malta

Gdzie leży Malta?

Malta znajduje się na Morzu Śródziemnym, około 85 km na południe od Sycylii we Włoszech, 320 km na wschód od Tunezji i 350 km na północ od Libii.

Kraj Malty składa się z trzech głównych wysp: Malta, Gozo i Comino. Pozostałe wyspy są nieznaczne i w większości mają zaledwie kilkadziesiąt metrów wielkości.

Malta ma powierzchnię 316 kilometrów kwadratowych, z zachodu na wschód główna wyspa mierzy około 18 km, a z północy na południe około 25 km.

Mapa Malty online

Sprawdź kilka map Malty, aby łatwo dowiedzieć się, gdzie się zatrzymać, gdzie jest największa koncentracja atrakcji lub szlaków turystycznych.

Geografia

Zdecydowana większość linii brzegowej wszystkich wysp jest skalista. Powierzchnia składa się z różnych rodzajów przepuszczalnego wapienia, który jest często wykorzystywany jako materiał budowlany. Geograficznie i geologicznie Malta należy do Europy.

Wyspy Malta i Gozo są bardzo nierówne ze wzgórzami, dolinami i uskokami.

Malta ma bardzo ograniczone zasoby słodkiej wody - według ONZ jest to najbardziej ubogi w wodę kraj na świecie. Zaopatrzenie ludności w wodę zapewniają obecnie cztery stacje uzdatniania wody morskiej. Parki i rolnictwo wykorzystują wodę deszczową i trochę wody ze studni. Krany są w większości zasilane odsoloną wodą morską.

Wyspa Malta

Malta jest domem dla większości populacji, stolicą kraju i jedynym lotniskiem. Nie ma tu rzek ani gór. Powierzchnia jest łagodnie pofałdowana, z niskimi wzgórzami.

Krajobraz wyspy charakteryzuje się polami, które są tarasowane na łagodnych zboczach i oddzielone murami. Bardzo nierówna linia brzegowa Malty ma liczne porty, skaliste zatoczki i piaszczyste plaże.

Gozo

Sześć kilometrów na północny zachód od Malty leży wyspa Gozo. Stolica tej wyspy, Victoria, jest lepiej znana jako Rabat. Mgarr jest najważniejszym portem na wyspie.

Mała wyspa nimfy Kalipso, która w starożytności nazywała się Ogyda, jest spichlerzem archipelagu maltańskiego. Jest mniejsza, bardziej zielona i spokojniejsza (mniej niż jedna dziesiąta populacji Malty).

Tarasowe pola, po raz pierwszy założone przez Arabów ponad 1000 lat temu i tak typowe dla Malty, można znaleźć na każdym kroku na Gozo. Panuje tu wyjątkowy spokój i cisza. Atmosfera ta jest nie tylko tchnięta przez krajobraz, ale jest również typowa dla mieszkańców, którzy są znani ze swojego wyjątkowego charakteru. Dla tych, którzy chcą odpocząć od samych siebie, Gozo jest idealnym miejscem.

Comino

Jeszcze spokojniejsza jest wyspa Comino, która jest najmniejszą wyspą archipelagu maltańskiego. Mieszka tu zaledwie kilku chłopów, a spokoju nie zakłócają żadne samochody ani inne udogodnienia.

Liczne zatoczki, skaliste klify i krystalicznie czysta lazurowa woda stwarzają idealne warunki do uprawiania wszelkiego rodzaju sportów wodnych, ale przede wszystkim do nurkowania.

Comino jest połączone łodzią zarówno z Gozo, jak i Maltą. Najbardziej znaną zatoką jest Błękitna Laguna - lazurowa woda jak tylko na Karaibach. Dużym minusem jest jednak to, że jest to bardzo częsty i ruchliwy cel wycieczek z Malty, więc latem jest tam znaczna liczba turystów i łodzi.

Malta w liczbach

Na koniec tego rozdziału przedstawiamy także kilka ciekawych rekordów geograficznych Malty.

  • Najwyższa góra - Ta'Dmejrek (253 m n.p.m.).
  • Najdłuższa rzeka - na Malcie nie ma żadnej rzeki
  • Kraje sąsiadujące - 0 (Malta ma tylko granice morskie z Włochami, Tunezją i Libią)
  • Długość linii brzegowej - 219 km
Avatar uživatele
David Eiselt

David jest założycielem i dyrektorem generalnym Cestee. Jest także zapalonym podróżnikiem z 302 lotami i 49 odwiedzonymi krajami.

Niektóre z naszych linków mogą być linkami partnerskimi, z których możemy otrzymać prowizję w przypadku zakupu usługi. Zobacz naszą stronę polityki reklamowej.