Malta - czym najlepiej podróżować

Comino

Malta ma rozległą sieć linii autobusowych, które zabiorą Cię do wszystkich zakątków wyspy.

Jeśli jednak chcesz zwiedzić odległe obszary, które są obsługiwane przez autobusy tylko raz na godzinę, rozważ wynajęcie samochodu. Transport autobusowy nie jest całkowicie niezawodny.

Wybierz hotel na Malcie ze zniżką z wyprzedzeniem

Autobusy publiczne

Prawdopodobnie najlepszą opcją na Malcie jest korzystanie z transportu publicznego. W 2011 roku miała miejsce duża inwestycja i całkowite odnowienie wszystkich autobusów. Stare i kultowe żółte autobusy jeździły na Malcie, teraz wszędzie są nowe i klimatyzowane autobusy.

Cały transport w kraju jest zapewniany przez Malta Public Transport.

Sieć autobusowa na Malcie i Gozo jest dość gęsta i można dotrzeć autobusem do prawie wszystkich interesujących turystycznie miejsc.

Tylko przednie drzwi są zawsze używane do wsiadania.

.

Rozkłady jazdy i mapa autobusów na Malcie

Większość głównych linii kursuje w odstępach 20-30 minut, podczas gdy linie drugorzędne obsługujące mniejsze plaże i miasta zwykle kursują raz na godzinę.

Rozkłady jazdy i mapy wszystkich linii autobusowych na Malcie i Gozo: publictransport.com.mt/en/routes-timetables

Ogólna mapa sieci tras nie była aktualizowana od 2016 roku.

Rozkłady jazdy nie są wiarygodne. Ruch na Malcie jest bardzo gęsty, co logicznie wpływa na punktualność autobusów. Opóźnienia od 5 do 40 minut nie są rzadkością w sezonie letnim. Niestety, sytuacja odwrotna jest również dość powszechna, a autobusy odjeżdżają z pętli nawet 5 do 10 minut wcześniej.

Nierzadko zdarza się również, że autobus w ogóle nie przyjeżdża.

Niezawodność rozkładu jazdy jest szczególnie niska na głównej wyspie Malcie, gdzie większość tras autobusowych przebiega przez gęsto zaludnione obszary o bardzo dużym natężeniu ruchu.

Rozkłady jazdy na Gozo są znacznie bardziej niezawodne, ale nawet tam opóźnienia od 5 do 15 minut są dość powszechne.

Normalne linie autobusowe kursują zazwyczaj od 5:00 do 22:30.

Istnieją również trzy nocne połączenia z Valletty przez Sliemę, San Giljan, Pembroke, Bugibba do przystani na Gozo.

Bilety - ceny i gdzie kupić

Na Malcie można kupić papierowe bilety jednorazowe na 2 godziny (dowolna liczba przesiadek), kartę tygodniową lub karnet 12 biletów po obniżonej cenie. Elektroniczna sprzedaż biletów za pośrednictwem aplikacji mobilnych nie jest tu jeszcze dostępna.

Spersonalizowana karta Tallinja, którą można doładować kredytem w zależności od sposobu jazdy, jest szczególnie opłacalna w przypadku długich pobytów (cena zakupu wynosi 10 euro, a dodatkowo należy przesłać wszystkie swoje dane osobowe).

Nie ma zniżek dla dzieci i seniorów.

Bilety jednorazowe

Bilet jest ważny przez 2 godziny i można przesiadać się między autobusami. Bilet można kupić tylko u kierowcy, u którego można zapłacić gotówką lub kartą.

 • 2 EUR

.

Bilet tygodniowy

Jeśli będziesz na Malcie dłużej niż 3 dni i nie wynajmujesz samochodu, najprawdopodobniej warto kupić bilet tygodniowy, który jest ważny przez 7 dni kalendarzowych.

Bilet można kupić w automatach (na przykład na lotnisku lub dworcu autobusowym w Valletcie) lub w punktach sprzedaży. Biletu nie można kupić u kierowcy.

Bilet jest wydawany w formie karty, którą należy "dotknąć" podczas wsiadania do autobusu z kierowcą.

Karnet 12 biletów

Ta karta może być opłacalna dla tych, którzy planują jeździć autobusem naprawdę często i nie przebywają na Malcie przez długi czas. Można ją również współdzielić z innymi osobami.

Można ją kupić w tych samych miejscach, co bilet tygodniowy (patrz wyżej), a 12 przejazdów kosztuje 15 euro. Ponownie, zawsze "pikaj" do walidatora u kierowcy, gdy wsiadasz do autobusu.

.

Przystanki

Przystanki autobusowe są dobrze oznakowane, a nawet wiszą na nich dokładne rozkłady jazdy.

Wszystkie przystanki są na żądanie. Jeśli chcesz wysiąść, musisz nacisnąć przycisk "Stop" przed wysiadaniem. Jeśli stoisz na przystanku, musisz pomachać do autobusu. Zwłaszcza latem autobusy są czasami tak zatłoczone, że nie zabierają już ludzi z przystanków.

Główny dworzec autobusowy znajduje się przy wjeździe do stolicy Valletty.

.

Częste trasy

Ze względu na zawodność rozkładów jazdy, z usług autobusowych szczególnie warto korzystać na trasach, gdzie kilka linii kursuje razem, co skutkuje częstotliwością od 5 do 15 minut.

Przykładowo, najbardziej ruchliwe połączenia na Malcie są między następującymi miastami.

 • Valletta - Gzira - Sliema - San Giljan - Pembroke (częstotliwość 3-10 minut)
 • Valletta - Mellieha - Gozo Boat Harbour (częstotliwość 10-20 minut)
 • Valletta - Birkikara - Mosta (częstotliwość 5-10 minut)
 • Valletta - Birkikara - Mdina (częstotliwość 5-10 minut)
 • Valletta - Bugibba (częstotliwość 10-15 minut)
 • Mosta - Bugibba (częstotliwość 5-15 minut)
 • Valletta - Marsaxlokk (częstotliwość 10-15 minut)
 • Valletta - Paola - Tarxien (częstotliwość 2-8 minut)

Autobusy na lotnisko

Szczegółowe informacje na temat transportu publicznego na Malta Luqa MLA można znaleźć w naszym przewodniku.

Taksówki, Bolt, Uber

Aplikacje mobilne, takie jak Bolt i Uber, są bardzo popularne na Malcie i są używane na całej wyspie i są zwykle nawet o jedną trzecią tańsze niż tradycyjne taksówki.

Dostępność samochodów Uber lub Bolt jest również znacznie większa niż zwykłych taksówek.

Zarówno Bolt, jak i Uber mogą być wykorzystywane do podróży poza miasto. Oto przykładowe ceny dla najpopularniejszych tras.

 • Valletta - San Giljan: 12 EUR
 • Valletta - Popeye's Village: 28 EUR
 • Valletta - Błękitna Grota: 17 EUR
 • Valletta - lotnisko: 12 eur
 • San Giljan - Błękitna Grota: 19 EUR
 • San Giljan - przystań łodzi na Gozo: 27 eur
 • San Giljan - Popeye's Village: 26 eur

Promy do Valletty

Stolica Valletta leży na długim wąskim półwyspie i aby podróż autobusem na przeciwległy stały ląd do Trójmiasta na południu i Sliemy na północy nie była jedyną bardzo długą opcją, istnieją dwie firmy promowe Valletta Ferry Services.

Promy kursują co 30 minut na obu trasach od około 6:30 do 19:00 lub do 23:30 latem, zobacz dokładny rozkład jazdy i lokalizację przystanków promowych na stronie internetowej: vallettaferryservices.com. Rejs trwa około 10 minut.

Ceny

 • Dorośli: 1,50 eur, lub 2,80 eur w obie strony,
 • Dzieci: 0,50 eur lub 0,90 eur w obie strony
 • Cena nocna po 19:30: 1,75 eur, odpowiednio 3,30 eur (dzieci mają taką samą cenę)

Oba promy oferują zapierające dech w piersiach widoki na stolicę Vallettę.

.

Ponieważ oba promy odpływają z przeciwległych krańców wybrzeża Valletty, są one połączone bezpłatnym minibusem po każdym przybyciu łodzi.

Wynajem samochodu

Jeśli nie masz nic przeciwko jeździe po lewej stronie, bardzo dużemu natężeniu ruchu i wąskim drogom, wypożyczenie samochodu jest dobrym rozwiązaniem do zwiedzania obszarów wiejskich i plaż.

Na Malcie działa większość międzynarodowych firm, takich jak Avis, Sixt, Budget, Europcar i inne. Najlepiej porównać ceny wszystkich wypożyczalni w porównywarce cen.

Rezerwacja samochodu - lotnisko na Malcie

Szczegółowe informacje na temat jazdy na Malcie, cen wynajmu samochodów, a także ruchu drogowego i dróg można znaleźć w rozdziale Wynajem samochodu.

Prom na Gozo i Comino

Jeśli nie chcesz spędzać czasu tylko na największej wyspie Malty, udaj się na pobliskie wyspy Gozo i Comino. Promy i łodzie odpływają z portu Cirkewwa, do którego można dotrzeć liniami autobusowymi z całej Malty, kliknij numer linii, aby zobaczyć trasę i rozkłady jazdy:

 • Lotnisko - linie X1 i X1A
 • Valletta - linie 41 i 42
 • Popeye's Village, Ghajn Tuffieha i plaże Golden Bay, Mgarr - linia 101
 • Bugibba - linia 221
 • San Giljan, Sliema, Pembroke - linia 222

Cirkewwa - prom na Gozo

Łodzie jednej firmy Gozo Channel kursują 24 godziny na dobę, mniej więcej co 45 minut w ciągu dnia, przewożąc zarówno pieszych, jak i samochody. Rezerwacja biletów online nie jest możliwa, jedynie podróż z Gozo na Maltę jest zawsze ważna i odbywa się w doku Mgarr na Gozo.

Podróż z Malty na Gozo jest bezpłatna.

Ceny są następujące:

 • Osoba dorosła - 4,65 eur
 • Samochód z kierowcą - 15,70 eur (każdy dodatkowy pasażer płaci 4,65 eur)
 • Dziecko 3-12 lat - 1,15 eur
 • Dorosły (taryfa nocna między 20:00 a 5:30) -. 4,05 eur

Prom Valletta - Gozo

Istnieją również szybkie katamarany bezpośrednio z Valletty przewożące tylko pasażerów bez samochodu.

Przejazd w jedną stronę kosztuje 7,50 eur, a szczegóły można znaleźć na stronie internetowej: gozohighspeed.com/pages/fares-and-schedule.

Prom Malta - Comino

Dojazd na wyspę Comino jest droższy, choć znajduje się ona bliżej. Wynika to głównie z jej popularności jako miejsca turystycznego oraz faktu, że na samej Comino praktycznie nikt nie mieszka.

Oprócz rejsów turystycznych, o których piszemy w sekcji Aktywności, z portu Cirkewwa regularnie kursuje prom bezpośrednio do Blue Lagoon. Łodzie odpływają co pół godziny w ciągu dnia, a w drodze powrotnej z Comino co drugi dzień zatrzymują się na Gozo.

Bilet w obie strony kosztuje 14 EUR przy zakupie online lub 15 EUR przy zakupie na miejscu. Więcej informacji na stronie internetowej cominoferries.com.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.