Mdina

Mdina

Mdina (tak zwane "ciche miasto") jest słusznie uważana za najpiękniejsze miasto na Malcie i jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc. Rabat, przedmieście Mdiny, które jest teraz znacznie większe i bardziej tętniące życiem niż sama Mdina, jest również warte odwiedzenia.

Wyszukiwanie zakwaterowania na Malcie

Przejeżdżając obok miasta Ir-Rabat, historyczna Mdina jest nie do pominięcia, ponieważ całe historyczne centrum stoi w drugim najwyższym punkcie Malty na wysokości około 200 metrów nad poziomem morza.

Przydomek "Ciche Miasto" prawdopodobnie powstał, gdy stolica przeniosła się z Mdiny do Trzech Miast w pobliżu Valletty. Mdina została całkowicie osierocona i stała się miastem duchów.

W pewnym sensie Mdina pozostaje cichym miejscem do dziś, ponieważ samochody nie są dozwolone w historycznym centrum (jedynymi wyjątkami są dostawy, pracownicy parafii i służby ratunkowe).

Historia Mdiny

Korzenie Mdiny sięgają około 4000 r. p.n.e., a w 700 r. p.n.e. została ona po raz pierwszy ufortyfikowana przez Fenicjan. Kiedy Malta przeszła pod kontrolę Rzymian, w Mdinie zbudowano pierwsze pałace i rozpoczął się jej rozkwit. Miasto wzięło swoją nazwę, która przetrwała do dziś, od sycylijskich Arabów, którzy rządzili Maltą w I wieku naszej ery.

Do 1565 roku Mdina była stolicą Malty. Zdecydowana większość budynków Mdiny pochodzi z XVI wieku, ponieważ w tym czasie Maltę nawiedziło potężne trzęsienie ziemi i nic z oryginalnych starożytnych zabytków nie pozostało.

Zabytki i atrakcje

Choć niewielkich rozmiarów, średniowieczna Mdina pełna jest zabytków.

Do najważniejszych z nich należą fortyfikacje i mury otaczające całe historyczne centrum. Główna część murów jest bezpłatnie dostępna i oferuje zapierające dech w piersiach widoki na zaplecze wyspy i wschodnie wybrzeże.

Największym zabytkiem Mdiny jest XVIII-wieczna katedra św. Pawła, która dominuje nad całym miastem. Bilety wstępu kosztują 10 euro.

Wewnątrz murów starego miasta znajduje się Muzeum Historii Naturalnej, otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach 9-17. Wstęp kosztuje 5 euro.

.

Jednak w Mdinie najbardziej spodoba ci się błądzenie bez celu po wąskich uliczkach i odkrywanie osieroconych zakątków. Chociaż Mdina jest bardzo mała, można tu z łatwością spędzić ponad godzinę.

Opłaty za wstęp i godziny otwarcia

Ponieważ w Mdinie nadal mieszkają stali mieszkańcy, bramy murów pozostają otwarte 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, dzięki czemu można wędrować ulicami starego miasta bez ograniczeń czasowych.

Różne zabytki są zwykle otwarte między 9:00 a 17:00.

Wstęp do samej Mdiny jest bezpłatny. Opłata pobierana jest jedynie za wstęp do katedry lub Muzeum Historii Naturalnej.

Zakwaterowanie Mdina

Pozwól, aby wielowiekowe mury zrobiły na Tobie wrażenie, nawet wieczorem, gdy ruch turystyczny ucichnie, i zatrzymaj się bezpośrednio na starym mieście.

W Mdinie znajdują się tylko trzy luksusowe 5-gwiazdkowe hotele:

Znacznie bardziej przyjazne dla budżetu oferty można znaleźć w sąsiednim mieście Rabat.

Jak się tam dostać

Mdina leży w centralnej części wyspy w pobliżu miasta Ir-Rabat, a drogowskazy z całej Malty kierują się tutaj.

Samochodem

Samochody mają zakaz wjazdu do samego historycznego centrum, ale zawsze znajdziesz bezpłatny parking na trasach dojazdowych, które mogą być zatłoczone w sezonie letnim.

Możesz zaparkować za darmo w dowolnym miejscu w okolicy Mdiny, ale spodziewaj się długiego objazdu wokół Rabatu, aby znaleźć wolne miejsce.

Zarezerwuj samochód na lotnisku Malta

Autobusem

Do miasta można jednak łatwo dojechać autobusem. Do Mdiny kursuje 8 linii autobusowych, każda w odstępie 30-60 minut. Główny przystanek autobusowy "Rabat" znajduje się około 50 metrów od wejścia do Mdiny.

Ze względu na bardzo duży ruch z Valletty, zalecamy korzystanie z autobusów zamiast samochodów, aby dostać się do Mdiny.

Kliknij numer linii, aby zobaczyć dokładny rozkład jazdy i mapę trasy.

 • Linia X3 - lotnisko, Bugibba, Tarxien, Birkirkara
 • Linia 50 - Valletta, Birkirkara
 • Linia 51 - Valletta, Birkirkara, Imtarfa
 • Linia 52 - Valletta, Birkirkara i miasto Dingli
 • Linia 53 - Valletta, Birkirkara i wycieczka po mieście Ir-Rabat
 • Linia 56 - Valletta, Birkirkara, park Ta'Qali i miasto Dingli
 • Linia 109 - Siggiewi, Zebbug i Bahrija
 • Linia 181 - Birkirkara, miasto Dingli, Mater Dei
 • Linia 182 - Birkirkara, Mater Dei, Imtarfa
 • Linia 186 - Mosta, Bugibba, Ta'Qali
 • Linia 201 - klify Dingli, Błękitna Grota, Hagar Qim, miasto Dingli, Siggiewi
 • Linia 202 - Mosta, Pembroke, San Giljan, Sliema, Ta'Qali

Ceny biletów i więcej informacji na temat autobusów na Malcie można znaleźć w rozdziale Transport.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Malta.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.