Kerlingarfjöll

Kerlingarfjöll

Piękne wulkaniczne góry Kerlingarfjöll znajdują się w centralnej i stosunkowo niedostępnej części Islandii, co sprawia, że góry są pięknie spokojnym i cichym miejscem bez tłumów turystów.

Porównaj ceny wynajmu samochodów na Islandii

Zajmujące około 100 kilometrów kwadratowych pasmo górskie charakteryzuje się jałowym krajobrazem bez śladu roślinności, ale z setkami i tysiącami małych krętych dolin, wąwozów i wzgórz w kolorze od żółtego do czerwonego, co nieco przypomina bardziej znany region Rainbow Mountains.

Góry Kerlingarfjöll wznoszą się na wysokość ponad 1400 metrów, ale w większości znajdują się na wysokości od 800 do 1200 metrów.

Wędrówki i źródła termalne

Góry są poprzecinane dziesiątkami kilometrów szlaków turystycznych, które są w większości bezpieczne i wygodne, ale trzeba wziąć pod uwagę bardzo częste strome wzniesienia, choć zwykle dość krótkie. Dodaje to różnorodności i pięknych widoków.

Głównym punktem startowym jest ośrodek turystyczny Aðalskáli (lokalizacja na mapie: en.map.cz) z hotelem, kempingiem i małym sklepem spożywczym. Inny punkt startowy, do którego nadal można dojechać samochodem, znajduje się w pobliżu obszaru geotermalnego Hveradalir (parking znajduje się w tym miejscu).

Kerlingarfjöll szczyci się wieloma fumarolami i źródłami geotermalnymi, które można napotkać w każdej dolinie. Jednak większość z nich jest tak gorąca, że nie można się w nich kąpać; zawsze ostrzegają o tym znaki ostrzegawcze.

Jak się tam dostać?

Obszar jest dostępny tylko dla samochodów terenowych 4x4, ale wszystkie islandzkie wypożyczalnie samochodów je wynajmują.

Należy jechać śródlądową drogą gruntową F35, która biegnie przez Islandię z południa na północ, a następnie skręcić na oznakowanym skrzyżowaniu na jeszcze mniejszą drogę F347, która zaprowadzi Cię do ośrodka hotelowego w Aðalskáli. Zobacz mapę trasy z Reykjaviku.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Islandia.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.