Háifoss

Hajfoss

Mierzący 122 metry Háifoss jest czwartym co do wysokości wodospadem na Islandii i znajduje się w stosunkowo odległej okolicy w pobliżu wulkanu Hekla. Zaledwie kilkadziesiąt metrów na prawo od głównego strumienia Háifoss, mniejszy wodospad Granni spływa po skałach.

Porównaj ceny wynajmu samochodów na Islandii

Oba wodospady tworzy rzeka Fossá, która w tym miejscu spływa z płaskowyżu do doliny i dalej leniwie płynie do morza. Ponieważ Háifoss znajduje się w odludnym krajobrazie, nieco z dala od głównych strumieni turystycznych, będziesz miał spokojne miejsce do odwiedzenia i cieszenia się samotnością krajobrazu w pełni.

Jak się tam dostać?

Najlepiej połączyć wizytę nad wodospadem z wycieczką w Góry Tęczowe, ponieważ znajduje się on w pobliżu drogi prowadzącej do nich. Z głównej drogi asfaltowej numer 32 należy skręcić w polną drogę oznaczoną numerem 332 z małym drogowskazem wskazującym na Hajfoss. Na pierwszym skrzyżowaniu skręć ponownie w prawo i jedź przez około 3,5 km, aż dotrzesz do małego zakrętu po lewej stronie, który znajduje się tuż przy wodospadach.

Droga 332 jest trudno przejezdna dla konwencjonalnych samochodów, najlepiej wybrać się tu z napędem 4x4. Zimą jest całkowicie nieprzejezdna.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Islandia.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.