Maskonur grubozębny
Islandia

Wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą na Islandia

Geysir

Krystof Hajek zaktualizowany 5. 12. 2023
Geysir

Geysir jest historycznie pierwszym źródłem tryskającej wody z głębi Ziemi, odnotowanym w dokumentach pisanych już w 1294 roku.

Ze względu na swoje wyjątkowo udokumentowane pochodzenie, nazywany jest Wielkim Gejzerem, mimo że w rzeczywistości jest to gejzer poniżej średniej pod względem aktywności i wysokości słupa wody wyrzucanego ponad powierzchnię. W końcu dosłownie kilka kroków od Gejzeru można podziwiać znacznie większy i bardziej znaczący gejzer Strokkur.

Obszar, na którym znajduje się Geysir, leży na słynnym islandzkim Złotym Kręgu.

Porównaj ceny wynajmu samochodów.

Śpiący gejzer przez duże G

Wnikliwe oko zauważy, że to właśnie Geysir użyczył swojej nazwy jako nazwy ogólnej wszystkim gejzerom na świecie, co czyni go z pewnością najsłynniejszym słowem Islandii.

Analizy geologiczne wykazały, że Geysir był aktywny już około 10 000 lat temu, a jego aktywność jest bezpośrednio zależna od aktywności wulkanicznej i dlatego jest bardzo nieregularna. Na przykład w XX wieku Geysir przechodził przez kilka okresów aktywności i nieaktywności.

Ostatni znany okres aktywności miał miejsce po trzęsieniu ziemi w 2000 roku, kiedy słup wody osiągnął wysokość 122 metrów, co czyni go jednym z najwyższych gejzerów na świecie w tamtym czasie. Jednak po 2003 roku jego aktywność ponownie ustała i obecnie określa się go jako uśpiony. Jednak ze względu na żywą tektonikę pod Islandią, w każdej chwili może się obudzić. Nie rozpaczaj jednak, jak wspomniano we wstępie, zaledwie około 20 metrów od Geysir można zobaczyć znacznie bardziej aktywny gejzer Strokkur.

Wstęp do Haukaladur

Geysir to tylko jeden z wielu gejzerów w geotermalnej dolinie Haukaladur, przez którą prowadzą wygodne ścieżki odpowiednie dla wszystkich kategorii turystów. Obecnie nie ma opłaty za wstęp i nie ma ograniczonych godzin otwarcia.

Zakwaterowanie

Geysir leży w jednym z najdalszych punktów Złotego Trójkąta (lub obwodu) i dlatego może być dobrym miejscem na nocleg. Tuż przy parkingu znajdują się dwa hotele ze standardowymi islandzkimi cenami od 202 EUR za noc za pokój w górę: Litli Geysir Hotel i Hotel Geysir.

Tuż przy wejściu znajduje się również kemping Geysir tjaldsvæði, na którym nie płaci się za miejsce namiotowe, ale za osobę, a mianowicie 1 800 ISK za osobę dorosłą + opcjonalna opłata 500 ISK za korzystanie z pryszniców, patrz oficjalna strona internetowa. Nieco tańszy jest Skjol Camping, oddalony o około 2 km, z cenami od 1 500 ISK za osobę.

Zobacz hotele - Golden Circle

Jak się tu dostać?

Obszar Haukaladur znajduje się około 105 km od Reykjaviku, w pobliżu głównej drogi nr 35 (mapa trasy: map.cz), która jest w pełni asfaltowa i bardzo dobrej jakości. Jest przejezdna przez cały rok. W pobliżu wejścia znajduje się duży bezpłatny parking.

Nie ma tu autobusów transportu publicznego, ale można skorzystać z wielu biur podróży w Reykjaviku i wsiąść do autobusu turystycznego. Na przykład Reykjavík Excursions oferuje 6-godzinną wycieczkę po całym Złotym Kręgu, w tym wizytę w obszarze Haukaladur od 8 000 ISKco jest bardzo przystępną ceną jak na islandzkie standardy.

Krystof Hajek

Krystof jest redaktorem naczelnym Cestee. Jest także zapalonym podróżnikiem z 574 lotami i 73 odwiedzonymi krajami.

Niektóre z naszych linków mogą być linkami partnerskimi, z których możemy otrzymać prowizję w przypadku zakupu usługi. Zobacz naszą stronę polityki reklamowej.