Maskonur grubozębny
Islandia

Wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą na Islandia

Złoty krąg

Krystof Hajek zaktualizowany 5. 12. 2023
Gejzer Strokkur

Golden Circle to bardzo popularny obszar turystyczny na wycieczki objazdowe w pobliżu Reykjaviku, obejmujący kilka atrakcji przyrodniczych. Dzięki zróżnicowanemu środowisku poznasz wszystkie formy islandzkiego krajobrazu. Ze względu na swój kształt na mapie, Złoty Krąg jest często nazywany również Złotym Trójkątem.

Porównaj ceny wynajmu samochodów.

Jak długi jest Złoty Krąg?

Trasa Golden Circle ma około 235 km długości, a jeśli doliczyć do tego objazdy parkingów i innych interesujących miejsc, to łącznie do przejechania będzie około 300 km. Ponieważ Złoty Krąg znajduje się w południowo-zachodniej części Islandii, w pobliżu stolicy Reykjaviku, jest to najczęściej odwiedzane i najlepiej dostępne miejsce na wyspie.

Golden Circle można pokonywać przez cały rok, nawet zimą.

Obwód można skrócić do około 200 km, pomijając trasę powrotną i wracając do Reykjaviku tą samą trasą. Dla wielu podróżników Złoty Krąg jest również popularny, ponieważ można go ukończyć w ciągu jednego dnia.

3 najważniejsze miejsca na Złotym Kręgu

Złoty Krąg ma 3 główne atrakcje, których nie można przegapić. Doświadczysz krajobrazu nagich równin, wrzosowisk, wulkanicznych kanionów, gór, wodospadów i gejzerów.

Park Narodowy Þingvellir (Thingvellir)

Obszar wąskich bazaltowych kanionów z licznymi rzekami, strumieniami i małymi wodospadami, szerokimi dolinami i równinami, jeziorami i głównym cyplem między euroazjatycką i północnoamerykańską płytą tektoniczną jest cenny nie tylko z przyrodniczego, ale także kulturowego punktu widzenia. To właśnie tutaj, dzięki dobrej dostępności, powstał najstarszy parlament na świecie.

.

Obszar geotermalny Haukadalur

Miejsce wielu gejzerów, źródeł termalnych i innych aktywności wulkanicznych, zyskało światową sławę w szczególności dzięki dwóm gejzerom. Jednym z nich jest pierwszy na świecie gejzer Geysir, który nadał temu zjawisku swoją popularną nazwę. Drugi to gejzer Strokkur, jeden z najbardziej aktywnych na Islandii.

.

Wodospad Gullfoss

Jeden z najbardziej masywnych wodospadów na Islandii, z 2 kaskadami spadającymi do głębokiego na 32 metry kanionu. Ze względu na osady w wodzie, woda ma złoty kolor, gdy świeci słońce.

.

Inne interesujące miejsca

Oprócz powyższej "pierwszej trójki", szkoda byłoby jednak pominąć inne mniej znane miejsca na Złotym Kręgu. Należą do nich na przykład:

Czy znasz inne piękne miejsce na Złotym Kręgu? Daj nam znać w komentarzach poniżej i podziel się z innymi czytelnikami.

Mapa Złotego Kręgu

.

Samochodem czy autobusem?

Najlepszą i zdecydowanie polecaną opcją jest podróż wynajętym samochodem, który zabierze Cię po mniej znanych, ale być może tym piękniejszych miejscach. Możesz zatrzymać się w dowolnym miejscu i, co ważniejsze, na dowolny czas.

W Reykjaviku działa wiele wypożyczalni samochodów, a ich ceny można porównać na przykład na stronie rentalcars.com.

Po Złotym Kręgu nie można poruszać się zwykłymi autobusami transportu publicznego, ale kilka agencji turystycznych w Reykjaviku oferuje zorganizowane wycieczki autobusowe.

Zwykle trwają one 7-9 godzin i kosztują od 8 000 ISK i 10 000 ISK. Przykładami są Reykjavík Excursions lub Gray Line.

Zakwaterowanie na trasie Złotego Kręgu

Ponieważ trasa zaczyna się i kończy w stolicy kraju, Reykjaviku, a wielu podróżnych decyduje się na jednodniową wędrówkę, nocleg w Reykjaviku będzie pewnikiem. Ma on również największy wybór hoteli, a także tanich hosteli, przynajmniej jak na islandzkie standardy.

Jeśli jednak chcesz cieszyć się wycieczką wzdłuż Złotego Kręgu, polecamy zatrzymać się gdzieś w jego środku. Idealnymi miejscami na pobyt w połowie trasy są miasta Laugarvatn lub Reykholt.

Jeśli planujesz kontynuować podróż ze Złotego Kręgu na zachód Islandii, wybierz zakwaterowanie w mieście Selfoss, tuż przy autostradzie nr 1.

Alternatywą jest oczywiście tak popularny na Islandii kemping. Znajdziesz kempingi przy wszystkich głównych atrakcjach turystycznych, spodziewając się cen około 1 300 ISK do 1 700 ISK za osobę.

Krystof Hajek

Krystof jest redaktorem naczelnym Cestee. Jest także zapalonym podróżnikiem z 574 lotami i 73 odwiedzonymi krajami.

Niektóre z naszych linków mogą być linkami partnerskimi, z których możemy otrzymać prowizję w przypadku zakupu usługi. Zobacz naszą stronę polityki reklamowej.