Strokkur

Strokkur

Gejzer Strokkur jest jednym z najczęściej odwiedzanych atrakcji przyrodniczych Islandii i znajduje się zaledwie około 20 metrów od bardziej znanego Geysir.

Porównaj ceny wynajmu samochodów

Najbardziej aktywny gejzer na Islandii

Podczas gdy gejzer Geysir jest nieaktywny przez wiele lat, Strokkur jest jednym z najbardziej aktywnych gejzerów na Islandii. Od wielu lat wyrzuca słup wody na wysokość od 15 do 30 metrów mniej więcej co 10 minut. W przeciwieństwie do Geysir, Strokkur jest zawsze aktywny.

Aktywność Strokkur rozpoczęła się pod koniec XVIII wieku i trwała nieprzerwanie do połowy XX wieku, kiedy to silne trzęsienie ziemi zablokowało strumień i gejzer został uśpiony. Ponieważ w tym czasie był on już atrakcją turystyczną, władze Islandii postanowiły oczyścić i wywiercić otwór wentylacyjny w 1963 roku i od tego czasu Strokkur ponownie tryska na powierzchnię w regularnych 5-10 minutowych odstępach.

Źródło termalne Blesi

Zaledwie kilkaset metrów od Strokkur i Geysir, źródło termalne z wodą o temperaturze około 40 °C również wypływa na powierzchnię, wypełniając dwa naturalne baseny. Przyjemna temperatura i ładne otoczenie kuszą do kąpieli, ale jest to surowo zabronione na całym obszarze doliny Haukadalur ze względu na ochronę przyrody.

Gejzery i źródła termalne można jednak podziwiać z biegnących w ich pobliżu drewnianych chodników.

.

Wstęp na teren Haukaladur

Strokkur to tylko jeden z wielu gejzerów w dolinie geotermalnej Haukaladur, przez którą prowadzą wygodne chodniki odpowiednie dla wszystkich kategorii turystów. Obecnie nie ma opłaty za wstęp i nie ma ograniczonych godzin otwarcia.

Zakwaterowanie

Strokkur znajduje się w jednym z najdalszych punktów Złotego Trójkąta (lub obwodu), a zatem może być dobrym miejscem na nocleg. Tuż przy parkingu znajdują się dwa hotele ze standardowymi islandzkimi cenami od 202 eur za noc za pokój w górę: Litli Geysir Hotel i Hotel Geysir.

Tuż przy wejściu znajduje się również kemping Geysir tjaldsvæði, gdzie nie płaci się za miejsce namiotowe, ale za osobę, a mianowicie 1 800 isk za osobę dorosłą + opcjonalna opłata 500 isk za korzystanie z pryszniców, patrz oficjalna strona internetowa. Nieco tańszy jest Skjol Camping, oddalony o około 2 km, z cenami od 1 500 isk za osobę.

Jak się tu dostać?

Gejzer Strokkur znajduje się około 105 km od Reykjaviku, w pobliżu głównej drogi nr 35 (mapa trasy: mapa .cz), która jest w pełni asfaltowa i bardzo dobrej jakości. Jest przejezdna przez cały rok. W pobliżu wejścia znajduje się duży bezpłatny parking.

Nie ma autobusów transportu publicznego, ale można skorzystać z wielu biur podróży w Reykjaviku i wsiąść do autobusu turystycznego. Na przykład Reykjavík Excursions oferuje 6-godzinną wycieczkę po całym Złotym Kręgu, w tym wizytę w okolicy Haukaladur od 8 000 isk, co jest bardzo przyjazną ceną jak na islandzkie standardy.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Islandia.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.