Larnaka

Larnaka

Trzecie co do wielkości cypryjskie miasto, 100-tysięczna Larnaka, w naturalny sposób zaprasza do odwiedzin. To tutaj znajduje się największe lotnisko Larnaca LCA, do którego trafia duża część lotów, co zachęca do przynajmniej jednodniowego postoju w mieście. Larnaka na Cyprze oferuje rozrywkę, tętniące życiem miasto, ale także plaże i zabytki.

Zobacz ceny hoteli - Larnaka

Plaże i pływanie

Plaże w Larnace to długie, proste odcinki jasnoszarego, drobnego, twardego piasku, wyłożone promenadami dla pieszych z palmami i setkami restauracji i sklepów. Pomimo położenia w samym mieście i w pobliżu największego portu na Cyprze, plaże są czyste, podobnie jak morze. Dostęp do wody jest stopniowy i można korzystać ze wszystkich udogodnień plażowych.

Najładniejsza i największa plaża wyróżniona Błękitną Flagą znajduje się na południe od centrum i graniczy ze słynną promenadą Finikoudes.

.

Na południu Larnaki znajduje się bardzo popularna plaża Mackenzie. Piękna, czysta plaża około 3 km od centrum, jest bardzo przestronna, cicha w ciągu dnia z wieloma restauracjami i tętniąca życiem w nocy z kilkoma dyskotekami otwartymi do wczesnych godzin porannych.

Plaża Mackenzie jest również popularna wśród entuzjastów lotnictwa, ponieważ samoloty lądują nad nią na lotnisku w Larnace.

.

Zabytki i atrakcje

Oprócz setek barów, tawern, klubów i związanego z nimi życia nocnego, Larnaka oferuje wiele zabytków dla miłośników historii. Niektóre z najbardziej interesujących to:

  • Aquaduct Kamares - dobrze zachowany bizantyjski akwedukt zbudowany w 1747 roku znajduje się na zachodnich obrzeżach Larnaki (zobacz mapę).
  • LazarusChurch - najstarszy zachowany kościół prawosławny w Larnace, zbudowany w IX wieku, jest również najważniejszym zabytkiem religijnym w mieście.
  • Twierdza Larnaka - dwie główne plaże miasta oddziela średniowieczna Twierdza Larnaka, która prawdopodobnie pochodzi z XII wieku.

.

Zakwaterowanie w Larnace

Larnaka oferuje szeroki wybór wszelkiego rodzaju zakwaterowania, od tanich hosteli po drogie luksusowe hotele. Dzięki szerokiej ofercie i dużej konkurencji, ceny są tu niższe niż w znanych plażowych miejscowościach. Larnaka będzie idealnym miejscem na jednodniowy przystanek w podróży po Cyprze, ale także na dłuższe pobyty jako punkt wyjścia do jednodniowych wycieczek z jednego miejsca, zwłaszcza jeśli zamierzasz podróżować autobusem.

Ceny tanich apartamentów zaczynają się już od 40 EUR za noc dla 2 osób, a klasyczne 3* hotele od około 75 EUR za noc.

Transport

Lokalny transport publiczny jest zapewniany przez firmę transportową Cyprus Public Transport, które działa na tej samej zasadzie, co wszystkie inne cypryjskie miasta. Bilet na 1 przejazd bez przesiadek kosztuje 2,40 eur, nocny 4 eur, całodzienny 7,50 eur.

Bilety jednorazowe można kupić tylko za gotówkę u kierowcy, bilety dzienne można kupić tylko w kasie na dworcu autobusowym lub lotnisku.

Istnieje również bilet dzienny za 15 eur na wszystkie publiczne usługi autobusowe na Cyprze, w tym autobusy dalekobieżne. Główny dworzec autobusowy dla publicznych linii autobusowych znajduje się w tym miejscu: en.mapy.cz.

Międzymiastowe linie autobusowe są łatwe w nawigacji. Usługi publiczne są obsługiwane przez jedną firmę. InterCity Buses z zielonymi autobusami. Z Laranka kursują następujące linie:

Autobusy InterCity nie mają dworca autobusowego w Larnace, wszystkie zatrzymują się na prostym przystanku autobusowym tuż przy nadmorskiej promenadzie Finikoudes - mapa.

.

Szczegółowe informacje na temat autobusów lub wynajmu samochodów można znaleźć w rozdziale Transport na Cyprze.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Cypr.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.