Thingvellir

Thingvellir

Park Narodowy Þingvellir (tłumaczony jako Thingvellir, często błędnie również Pingvellir) jest jednym z najbardziej ruchliwych miejsc turystycznych Islandii i jednym z najbardziej znaczących geologicznie miejsc na świecie. Ponieważ znajduje się na Złotym Kręgu i stosunkowo blisko Reykjaviku, prawdopodobnie spotkasz tu największe tłumy turystów, ale nadal będziesz cieszyć się dużą prywatnością dzięki ogromowi tego miejsca.

Porównaj ceny wynajmu samochodów na Islandii

Park Narodowy Þingvellir jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO od 1983 roku, ale nie jako pomnik przyrody, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Thingvellir jest wpisany na listę zabytków kultury ze względu na zachowanie pozostałości najstarszego na świecie parlamentu, Althingu, który został założony właśnie na tym obszarze.

Gdzie Europa spotyka się z Ameryką

Tak czy inaczej, główną atrakcją turystyczną Thingvellir jest niezwykła przyroda i zjawiska tektoniczne lub geologiczne. W rzeczywistości obszar ten leży w rowie dokładnie na uskoku między płytami tektonicznymi Ameryki Północnej i Eurazji, co jest widoczne na pierwszy rzut oka w Thingvellir.

Przejście między kontynentami można wyraźnie zobaczyć w pęknięciach, wąwozach i dolinach z ich mistycznymi skałami bazaltowymi. Najbardziej znanym kanionem jest szeroka dolina Allmanagjá, przez którą przepływa rzeka Öxarjá, a na jej krawędziach znajduje się szereg fotogenicznych węższych wąwozów i kanionów. Allmanagjá jest również centrum turystycznym tego obszaru.

Dolina Allamanagjá kończy się największym jeziorem Islandii, Thingvallavatn, którego północne brzegi znajdują się zaledwie kilkaset metrów od głównego centrum turystycznego.

.

Szlaki turystyczne i Öxarafoss

Park narodowy poprzecinany jest dziesiątkami kilometrów w większości krótkich i bardzo wygodnych szlaków turystycznych przez równinę. Podczas gdy południowa część poświęcona jest widokom na szeroką dolinę rzeki, należy udać się niecały 1 km na północ od parkingu do wąskiego bazaltowego kanionu, który kończy się pięknym wodospadem Öxarafoss.

Podstawową mapę szlaków turystycznych można znaleźć na oficjalnej stronie NP thingvellir.is.

Alþing: najstarszy parlament na świecie

Prawdopodobnie najstarsza na świecie wciąż działająca instytucja parlamentarna została założona w Thingvellir około 930 roku: Althning (Alþing). Każdego lata 36 wodzów plemiennych spotykało się tutaj, aby decydować o kształcie życia na wyspie.

Lokalizacja Thingvellir nie została wybrana przypadkowo. Rozległe równiny były najbardziej dostępne ze wszystkich zamieszkałych części Islandii.

Ostatnia sesja w Thingvellir odbyła się w 1789 roku, kiedy to parlament został przeniesiony do stolicy Reykjaviku. Budynek Althingu jest obecnie letnią rezydencją premiera Islandii, a w pobliżu znajduje się mały kościół. Miejsce jest ogólnodostępne z wyjątkiem wnętrza.

.

Zakwaterowanie

Zabronione jest wznoszenie jakichkolwiek budynków bezpośrednio w parku narodowym, więc nie znajdziesz tu żadnego zakwaterowania. Ponieważ jednak Thingvellir znajduje się niedaleko stolicy, można się tam łatwo zatrzymać.

Następnie na północy parku narodowego można skorzystać z oficjalnego kempingu z cenami zaczynającymi się od 1 300 isk za osobę.

Jak się tu dostać?

Najlepszym i bardzo łatwym sposobem dotarcia do Thingvellir jest podróż samochodem główną asfaltową drogą numer 35, która jest przejezdna dla wszystkich typów samochodów przez cały rok. Z Reykjaviku do parku narodowego jest zaledwie 47 km (mapa dojazdu: google.com/maps), czyli jak na islandzkie standardy dosłownie "za rogiem". W centrum dla zwiedzających można zatrzymać się na dużych bezpłatnych parkingach, które znajdują się zaledwie kilkadziesiąt metrów od głównych atrakcji.

Do Thingvellir nie kursują żadne publiczne autobusy, więc jedyną szansą na poruszanie się bez samochodu jest skorzystanie z usług jednego z touroperatorów w Reykjaviku. Na przykład Reykjavík Excursions oferuje 6-godzinną wycieczkę po całym Złotym Kręgu, w tym wizytę w obszarze Haukaladur od 8 000 isk.

Opłaty za wstęp i godziny otwarcia

Park Narodowy Thingvellir jest otwarty 24 godziny na dobę i jest bezpłatny.

Można odwiedzić małe muzeum w budynku centrum dla zwiedzających, za które pobierana jest opłata w wysokości 1 000 isk.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Islandia.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.