Vík í Mýrdal

Vík i Mýrdal

Wioska Vík í Mýrdal, znana w skrócie jako Vík, jest najbardziej wysuniętym na południe zamieszkałym miejscem na Islandii, a także bardzo popularnym przystankiem turystycznym na okrężnej trasie wokół wyspy.

Widok zakwaterowania - Vík í Mýrdal

Wioska Vík leży w specyficznym mikroklimacie i jest pod największym wpływem Prądu Zatokowego na całej Islandii. Dlatego obszar wokół Vík jest jednym z najbardziej deszczowych na wyspie, ale ponieważ są to głównie szybkie, krótkie ulewy przeplatane słoneczną pogodą, Vík jest również miejscem z największą liczbą tęcz na Islandii.

Wioska liczy około 300 mieszkańców, a dzięki panoramie pięknego kościoła z czerwonym dachem i pagórkowatej okolicy można ją sklasyfikować jako "typową islandzką wioskę".

Znajduje się tu kilka stacji benzynowych/ładowarek do samochodów elektrycznych, dość duże centrum handlowe z kilkoma restauracjami i sklepami, a także centrum informacji turystycznej.

Plaże, klify i lodowce

Główną atrakcją są niewątpliwie egzotyczne plaże z czarnym wulkanicznym piaskiem ciągnące się kilometrami przez otwartą przestrzeń wzdłuż stumetrowych klifów.

Zaledwie kilkadziesiąt metrów od centrum znajduje się plaża Black Sand Beach z widokiem na 66-metrowe formacje skalne Reynisdrangar, które dosłownie wystają z morza. Następnie można wspiąć się na 120-metrowy klif 6-kilometrowym oznakowanym szlakiem (patrz mapa), aby podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na całe wybrzeże.

Zaledwie 2 km w linii prostej, ale z koniecznością przejechania 12-kilometrowego objazdu, natkniesz się na jedną z najsłynniejszych islandzkich plaż , Reynisfjara, a nawet dalej, na klify Dyrhólaey.

W górach nad Vík, podróżnicy 4x4 mogą odwiedzić lodowiec Sólheimajökull lub podnóże wulkanu Katla.

Zakwaterowanie Vík í Mýrdal

Ponieważ wioska znajduje się tuż przy głównej obwodnicy numer 1 i jest największą osadą w promieniu 70 km, jest to jeden z bardzo popularnych noclegów podczas podróży po Islandii. Prawie co drugi dom w Vík służy jako hotel lub prywatny pensjonat. Ceny wahają się od 2,800 do 183 EUR za noc, średnia islandzka.

Niektóre z najtańszych pensjonatów w Vík, z cenami poniżej 110 EURobejmują Guesthouse Galleri Vík lub Puffin Hostel Vík, oba z tylko pokojami ze wspólną łazienką, ale z doskonałą lokalizacją w samym środku wioski.

Jak się tam dostać?

Samochodem z Reykjaviku do Vík można wygodnie dojechać po 185 km jazdy (mapa trasy: google.com/maps) główną drogą numer 1. Po drodze miniesz jedno z najlepszych miejsc na całej Islandii - wodospad Seljalandsfoss.

Z miasta Selfoss kursuje również linia autobusowa numer 51, która raz dziennie kursuje do / z Reykjaviku.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Islandia.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.