Thórsmörk

Þórsmörk

Dolina Þórsmörk (potocznie Thórsmörk) to piękny kawałek ziemi na południu Islandii, składający się z ogromnego i szerokiego pola czarnej lawy, przez które przepływa rzeka Krossa i wiele poszarpanych wąwozów lub skał.

Porównaj ceny wynajmu samochodów na Islandii

Þórsmörk jest wciśnięty pomiędzy trzy lodowce - Mýrdalsjökull, Eyjafjallajökull i Tindfjallajökull, co tworzy unikalny mikroklimat. Temperatura w dolinie jest o kilka stopni wyższa niż w okolicy, ponieważ jest ona chroniona przed warunkami atmosferycznymi przez lodowce.

W rezultacie główna dolina Thórsmörk i okoliczne wąwozy pokryte są wieloma gatunkami mchów i paproci, które w połączeniu ze skałami wulkanicznymi tworzą magiczną czarno-zieloną kombinację.

Nazwa obszaru pochodzi od nordyckiego boga Thora.

Wędrówki

W dolinie Thórsmörk można wybrać się na około 8-kilometrową wędrówkę, która prowadzi do podnóża lodowca Tindfjöll. Trasę można skrócić, wybierając mniejszą trasę ze stosunkowo niewielkim przewyższeniem.

Inna wędrówka prowadzi na drugą stronę doliny wzdłuż grzbietu, który oferuje najlepsze widoki, ale w dolinie jest wiele krótszych tras i można dobrze się bawić na łatwych trasach trwających do 2 godzin lub wymagających całodniowych wędrówkach po lodowcu.

Jeden z najbardziej znanych szlaków długodystansowych prowadzi również z Þórsmörk Laugavegur do rezerwatu przyrody Landmannalaugar. Mapę i pełny opis 55-kilometrowego szlaku można znaleźć na stronie Islandzkiej Izby Turystycznej: fi.is/trails/laugavegur.

Zakwaterowanie

Na dnie doliny można zatrzymać się w pięknym wiejskim pensjonacie Volcano Huts Þórsmörk z cenami zaczynającymi się od 110 eur za noc w pokojach z łóżkami piętrowymi lub od 154 eur za całą chatę dla 5 osób.

Jak się tam dostać?

Thórsmörk znajduje się około 140 km na wschód od Reykjaviku (mapa trasy: en.map.cz), ale ostatnie około 20 km to droga gruntowa z kilkoma brodami, która jest przejezdna tylko dla samochodów terenowych, a następnie tylko od czerwca do września.

Jeśli nie chcesz wypożyczać samochodu, możesz również skorzystać z autobusów turystycznych z Reykjaviku lub Helli. Bilety w obie strony kosztują około 14 500 isk i można skorzystać z usług firm takich jak Reykjavík Excursions lub Trex.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Islandia.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.