Dyrhólaey

Dyrholaey

Przylądek Dyrhólaey jest najbardziej wysuniętym na południe punktem Islandii kontynentalnej, a jego niewielki skalisty półwysep ze skalistą bramą morską przyciąga wielu podróżników. Dyrhólaey leży tuż przy najpiękniejszej plaży Islandii Reynisfjara a najbliższym miastem jest Vík í Mýrdal.

Porównaj ceny wynajmu samochodów na Islandii

Klify i okno skalne

Największą atrakcją obszaru Dyrhólaey są klify, wysokie na ponad 100 metrów i niemal prostopadłe. Z nich klif o długości ponad 150 metrów z dwoma łukami tuż nad poziomem morza wystaje do morza jak mały półwysep. Tworzą one skalne okna lub bramy i są jednymi z najbardziej fotogenicznych miejsc na Islandii.

Na szczycie klifów stoi mała latarnia morska z 1910 roku z nietypową kwadratową podstawą, białą fasadą i czerwonym baldachimem.

Prostopadłe i wysokie ściany klifów są popularnym miejscem gniazdowania ptaków wędrownych, przyciągając dziesiątki tysięcy z nich każdego roku. Krzyki ptaków, wraz z rykiem oceanu, dodają magicznej atmosfery temu miejscu.

.

Widoki na czarne plaże

Przylądek Dyrhólaey otoczony jest z obu stron długimi pasmami czarnego wulkanicznego piasku, które ciągną się bez końca aż po horyzont.

Bezpośrednio pod klifami znajduje się łatwo dostępna plaża Kirkjufjara z pięknymi widokami na bramę klifową z poziomu morza. Na zachodzie rozciąga się jedna z najsłynniejszych plaż Islandii. Reynisfjara z kultowymi formacjami bazaltowymi.

Na wschodzie można podziwiać widoki na trudno dostępną i 6-kilometrową, jedną z najdłuższych plaż na południowym wybrzeżu, która praktycznie kończy się na słynnym wraku samolotu DC-3.

.

Jak się tam dostać?

Klify Dyrhólaey są bardzo łatwo dostępne samochodem, a asfaltowa droga nr 218 prowadzi bezpośrednio na szczyt klifów do latarni morskiej i prawie do plaży Kirkjufjara, która odłącza się od głównej islandzkiej drogi nr 1 około 6 km dalej. Z Reykjaviku do przylądka Dyrhólaey jest 180 km (mapa trasy: google.com/maps).

Droga do klifów jest przejezdna przez cały rok dla wszystkich typów samochodów.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Islandia.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.