Vestrahorn

Sokksnes

Niewielkie pasmo górskie Vestrahorn na południowo-wschodnim wybrzeżu jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc na Islandii. Dramatyczne i precyzyjnie zdefiniowane pasmo górskie w osieroconym krajobrazie tworzy tajemniczą i magiczną panoramę.

Porównaj ceny wynajmu samochodów - Islandia

Najwyższą górą jest Klifatindur o wysokości 847 metrów. Ze względu na bliskość morza, góry są bardzo strome i nie ma oficjalnych szlaków prowadzących do nich. Można jednak wędrować na wysokość po ubitych ścieżkach, które oferują spektakularne widoki na czarne i szare zbocza oraz ocean.

Czarna plaża Stokksnes

Najpiękniejsze widoki na całe pasmo górskie Vestrahorn można podziwiać z pobliskiej plaży Stokksnes. Jest ona interesująca sama w sobie z głębokim czarnym piaskiem i ogromnymi kępami trawy.

.

Wioska wikingów

Pomiędzy plażą Stokksnes a górami Vestrahorn znajduje się opuszczona historyczna wioska wikingów, ale w rzeczywistości nie ma ona nic wspólnego z historią.

Została zbudowana w 2010 roku jako tło dla filmu, który był w przygotowaniu, ale nigdy nie został ukończony. Jednak replika wioski pozostaje opuszczona na miejscu do dziś i można ją odwiedzić podczas wycieczki do Stokksnes.

.

Jak się tam dostać?

Do Vestahorn i plaży Stokksnes można dojechać samochodem. Znajduje się bezpośrednio przy głównej obwodnicy nr 1 nad tunelem Almannaskard.

Najbliższe miasto to Höfn, oddalone o 18 km, a droga do Reykjaviku ma 466 km długości (mapa trasy: google.com/maps).

Dobrze utrzymaną drogą można dojechać do plaży Stokksnes, skręt z głównej drogi znajduje się po prawej stronie w kierunku Reykjaviku około 250 metrów przed tunelem Almannaskard i jest oznaczony drogowskazem.

Zakwaterowanie

Okolice gór Vestrahorn mogą być idealnym miejscem na nocleg podczas zwiedzania Islandii. Możesz zatrzymać się tuż przy plaży poniżej wzgórz w małym pensjonacie Vikingcafe połączonym z kawiarnią, ale ceny są wysokie i zaczynają się od około 200 eur za noc.

W pobliskim mieście Höfn znajdziesz ceny nawet o połowę niższe i znacznie szerszy wybór zakwaterowania.

Szukaj zakwaterowania - Höfn

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Islandia.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.