Hengifoss

Hengifoss

Mierzący 128 metrów Hengifoss jest trzecim co do wysokości wodospadem na Islandii, a dzięki sztucznemu wyglądowi dwukolorowych skał jest z pewnością jednym z najpiękniejszych wodospadów w tej odległej części wschodniej Islandii.

Porównaj ceny wynajmu samochodów - Islandia

Czerwone i czarne skały oraz widoki na region

Wąska, srebrzysta wstęga wodospadu kontrastuje z ciemnymi, wysokimi i nagimi skałami w okolicy. Czarno-szary bazalt jest przeplatany czerwonymi do ceglastych poziomymi liniami, które są pozostałościami skamieniałych drzew iglastych z cieplejszej drugiej części okresu trzeciorzędu.

Sam Hengifoss spada z wysokości około 450 metrów, a punkt początkowy szlaku turystycznego znajduje się na wysokości zaledwie 40 metrów. Już same te liczby sugerują, że z punktu widokowego na wodospad na dnie kanionu roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki na rozległy, jałowy krajobraz.

Jak się tam dostać?

Wodospad Hengifoss znajduje się przy asfaltowej drodze numer 931, która prowadzi do Egilsstaðir, największego miasta we wschodniej Islandii (ok. 35 km, patrz mapa dojazdu). Droga jest przejezdna przez cały rok.

Z niewielkiego parkingu prowadzi 2,5-kilometrowy (w jedną stronę), dość stromy, ale stosunkowo łatwy szlak (patrz: mapa trasy) do najlepszego punktu widokowego na wodospad.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Islandia.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.