Maskonur grubozębny
Islandia

Wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą na Islandia

Stuðlagil

Krystof Hajek zaktualizowany 5. 12. 2023
Studlagil

Kanion Stuðlagil, tłumaczony jako Studlagil, to niezwykła atrakcja przyrodnicza położona w odległej części wschodniej Islandii. Rzeka Jökla, o jasnym niebiesko-zielonym kolorze wody, przecięła drogę przez masywne bazaltowe kolumny przypominające kształtem organy, tworząc miejscami wąwóz o głębokości do 30 metrów.

Porównaj ceny wynajmu samochodów - Islandia.

Najpiękniejsza część kanionu Studlagil, z masywnymi bazaltowymi klifami, ma niecały kilometr długości, ale zdecydowanie warto zjechać z obwodnicy Islandii.

Wokół kanionu znajduje się kilka oznakowanych szlaków, którymi można zejść aż do samego dna, ale należy spodziewać się dość stromego zejścia.

Do 2017 roku Studlagil Canyon był niedostępny dla turystów. W tym roku jednak kanion pojawił się w magazynie pokładowym byłych islandzkich linii lotniczych WOW, co spowodowało boom turystyczny.

Jak się tam dostać?

Zjazd z głównej drogi numer 1 znajduje się między Egilsstaðir a jeziorem Mývatn, jeśli pojedziesz w tym kierunku, to po lewej stronie. Najpierw należy skręcić w drogę 923, która po chwili zmienia się w szutrową, ale dobrej jakości i prostą drogę. Po około 10 km dojeżdża się do niewielkiego parkingu, położonego zaledwie kilkadziesiąt metrów od kanionu.

Można tu bez problemu wjechać zwykłym samochodem, nawet zimą.

Krystof Hajek

Krystof jest redaktorem naczelnym Cestee. Jest także zapalonym podróżnikiem z 574 lotami i 73 odwiedzonymi krajami.

Niektóre z naszych linków mogą być linkami partnerskimi, z których możemy otrzymać prowizję w przypadku zakupu usługi. Zobacz naszą stronę polityki reklamowej.