Askja

Askja

Położony w samym środku islandzkich wyżyn stratowulkan Askja to potężny wulkan z kraterem o szerokości ponad 4 km, który powstał w wyniku ogromnej erupcji w 1875 roku. Askja mierzy 1516 metrów nad poziomem morza i przyciąga odwiedzających 11 kilometrów kwadratowych dużym jeziorem Öskjuvatn z turkusową, świecącą wodą, a także całkowicie odludnym krajobrazem bez śladów cywilizacji.

Porównaj ceny samochodów 4x4 na Islandii

Wulkan Askja jest jednym z najpotężniejszych wulkanów na Islandii, a jego ostatnią erupcję odnotowano w 1961 r. Swoje powstanie zawdzięcza rozprzestrzenianiu się płyt litosferycznych w tempie 2 cm rocznie.

Księżycowy krajobraz

Okolice Askja to jedna z najsurowszych i najbardziej odległych części Islandii. Jałowy, monotonny krajobraz z odcieniami szarości, brązu i czerni przypomina krajobraz księżycowy bardziej niż jakiekolwiek inne miejsce. Monotonny, ale niezwykle piękny krajobraz przenosi do egzotycznej przyrody, jakiej nie znajdziesz na kontynencie europejskim.

Wulkaniczne pustynie poprzecinane są licznymi lodowcowymi rzekami oraz setkami mniejszych i większych szczytów górskich czy lodowców.

To nie przypadek, że krajobraz wokół wulkanu Askja został wybrany przez NASA do szkolenia geologicznego astronautów przed ich podróżą na Księżyc.

Jak się tam dostać?

Askja jest dostępna tylko dla samochodów terenowych 4x4 z wysokim podwoziem i jest tam tylko polna droga z wieloma brodami. Bezpośrednio pod Askja znajduje się droga F910, która prowadzi od drogi F88. Następnie łączy się ona z główną obwodnicą numer 1.

Odległość od Reykjaviku wynosi 603 km, a szczegółową mapę trasy można znaleźć tutaj. Drogi są przejezdne dla pojazdów terenowych tylko przez kilka miesięcy w roku, od początku czerwca do połowy września, po czym znikają pod warstwą śniegu i lodu.

Z parkingu na końcu drogi prowadzi szlak turystyczny o długości około 2,5 km do krawędzi krateru i jeziora Öskjuvatn (patrz: mapa trasy).

Zakwaterowanie

Ze względu na oddalenie Askja, trudno jest tu dojechać z jakiejkolwiek większej osady na Islandii. Warunki są trudne nawet latem, głównie z powodu wiatru, więc biwakowanie również nie będzie najlepszą opcją.

Najbliższy Grímstunga Guesthouse znajdziesz na skrzyżowaniu trasy 1 i F88 w postaci pięknej wiejskiej farmy. Wiele innych pensjonatów i hoteli znajduje się w dobrze znanym obszarze wokół jeziora Mývatn, około 140 km od Askja.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Islandia.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.