Jökulsárlón

Diamond Beach

Obszar wokół ogromnego jeziora lodowcowego Jökulsárlón jest jednym z obowiązkowych miejsc na Islandii i jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie dla fotografów. Stale powiększające się jezioro, obecnie o powierzchni około 20 kilometrów kwadratowych , jest usiane krami lodowymi różnej wielkości, tworząc magiczną scenerię niezależnie od pogody.

Porównaj ceny wynajmu samochodów - Islandia

Jezioro w morenie lodowcowej

Jezioro leży na dawnej morenie lodowca Breiðamerkurjökull, który jest częścią największego lodowca w Europie, Vatnajökull. Jeszcze w latach 80-tych XX wieku Breiðamerkurjökull sięgał morza, ale potem zaczął gwałtownie topnieć i cofać się w głąb lądu, tworząc jezioro Jökulsárlón. Z roku na rok staje się ono coraz większe dzięki wodzie z topniejącego lodowca, od którego czoła odrywają się kry lodowe, unoszące się cicho i mistycznie na powierzchni jeziora.

.

W niektórych miejscach kry lodowcowe mogą mieć wielkość małego budynku mieszkalnego, a w innych nawet kilkadziesiąt centymetrów. Gra światła słonecznego lub ciemno zachmurzonego nieba w tle tworzy niesamowity spektakl o każdej porze roku.

Jezioro Jökulsárlón nie jest w rzeczywistości prawdziwym jeziorem, a raczej laguną, ponieważ z morzem łączy je jedynie rzeka Jökulsá o długości około 250 metrów.

.

Diamentowa Plaża

U ujścia laguny Jökulsárlón do morza natkniemy się na kolejną z islandzkich plaż "must-see" o nazwie Diamond Beach. Powód nazwy będzie widoczny na pierwszy rzut oka. Czarna plaża z piaskiem wulkanicznym jest dosłownie zaśmiecona małymi topniejącymi krami lodowymi, które wypływają z laguny do morza, a następnie są zmywane na brzeg przez fale.

Krzewy na Diamond Beach różnią się wielkością od 20 cm do 2 metrów i sprawiają wrażenie tysięcy gigantycznych diamentów leżących na plaży.

Lokalna nazwa Diamond Beach to Fellsfjara, a "diamenty" w postaci lodowych krzewów można znaleźć przez około 5 km po obu stronach ujścia laguny.

.

Rejsy po jeziorze

Wiele lokalnych biur podróży oferuje zorganizowane rejsy między krami lodowymi i wycieczki do jaskiń lodowcowych na parking na brzegu laguny. Można wybrać się na przejażdżkę klasycznymi łodziami lub amfibiami, które mogą zarówno poruszać się po lądzie, jak i pływać po wodzie. Przykładowe ceny:

  • Rejs po jeziorze - od 6 000 isk za 35 minut lub 11 000 isk za godzinę
  • Wycieczka do jaskiń lodowych (możliwa tylko zimą) - od 19 000 isk, za ok. 2,5 do 3 godzin.

Wycieczki i rejsy można zarezerwować online w agencjach takich jak Glacier Lagoon, Troll Expeditions czy Glacier Journey.

.

Jak się tu dostać?

Laguna Jökulsárlón z Diamentową Plażą znajduje się tuż przy islandzkiej obwodnicy nr 1 i jest dostępna przez cały rok dla wszystkich rodzajów samochodów. Leży pomiędzy innymi słynnymi miejscami Skaftafell i Vestrahorn. Dojazd z Reykjaviku wynosi 390 km i zajmuje około 5 godzin (mapa trasy: google.com/maps).

Z dużego parkingu można dotrzeć do laguny i Diamond Beach pieszo po oznakowanych szlakach w ciągu 2 minut.

Na parkingu można zjeść przekąskę w dwóch małych punktach gastronomicznych, skorzystać z toalet i punktu ładowania samochodów elektrycznych.

Zakwaterowanie

Najbliższą osadą, w której można się zatrzymać, jest skupisko domów o nazwie Reynivellir. Dobrze oceniane zakwaterowanie jest dostępne od 110 eur za noc, na przykład pensjonat Skyrhúsid Guest House lub od 147 eur za klasyczny 3* Hali Country Hotel.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Islandia.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.