Reykjavik

Reykjavik

Reykjavík to stolica i zdecydowanie największe miasto Islandii, w którym skoncentrowane są wszystkie instytucje kulturalne i administracyjne oraz gdzie znajduje się największy wybór hoteli, restauracji i sklepów.

Reykjavík prawie zawsze będzie miejscem docelowym przynajmniej pierwszej i ostatniej nocy na Islandii, dzięki międzynarodowemu lotnisku Keflavík KEF, położonemu około 40 km od miasta.

Zobacz hotele w Reykjaviku

Jednak wielu podróżnych pozostaje w mieście na czas pobytu ze względu na wszystkie dostępne usługi, a także dobrą dostępność transportu.

Zabytki i atrakcje

Jako największe miasto Islandii, Reykjavik oferuje wiele atrakcji, których nie można przegapić.

Kościół Hallgrímskirkja

Ten luterański kościół o wyjątkowej architekturze jest jednym z symboli Reykjaviku, a przy wysokości 74 metrów jest także drugim najwyższym budynkiem w całej Islandii. Kształt Chárm Hallgrímskirkja przypomina bardziej wahadłowiec niż budynek sakralny. Budowa rozpoczęła się w 1945 roku i została ukończona dopiero w 1986 roku.

Ponieważ znajduje się na szczycie wzgórza, jest punktem orientacyjnym całego miasta widocznym z daleka, a jego wieża służy również jako platforma widokowa.

Kościół jest otwarty codziennie od 10:00 do 17:00. Wejście do kościoła jest bezpłatne, natomiast wejście na wieżę jest płatne. 1 000 ISK. Oficjalna strona internetowa: hallgrimskirkja.is

Sala koncertowa Harpa

Jednym z innych kultowych budynków Reykjaviku jest Harpa Concert and Conference Hall, zainaugurowana w 2011 roku. Stalowa konstrukcja pokryta jest setkami szklanych struktur w różnych kolorach, zaprojektowanych tak, aby przypominały dziki bazaltowy krajobraz Islandii.

Budynek był wielokrotnie nagradzany jako jedna z najlepszych nowoczesnych sal koncertowych w Europie. Oficjalna strona: www.harpa.is/en

Höfði

Höfði House (tłumaczony również jako Höfdi w języku angielskim) to mała, skromna drewniana willa zbudowana w 1909 roku na północnych obrzeżach Reykjaviku. Dom został pierwotnie zbudowany jako rezydencja francuskiego konsula, ale światową sławę zyskał dopiero w 1986 roku.

W połowie października tego roku Höfði było miejscem szczytu w Reykjaviku i to właśnie w tym domu spotkali się prezydent USA Ronald Reagan i przywódca Związku Radzieckiego Michaił Gorbaczow. To właśnie tutaj podjęto decyzję o całkowitym zakazie rozmieszczania pocisków rakietowych średniego zasięgu w Europie, co później opisano jako początek końca zimnej wojny.

Podróżnik słońca

Duża stalowa rzeźba przypominająca statek, a także szkielet wieloryba, wyszła spod ręki architekta Jóna Gunnara Árnasona i została odkryta w 1990 roku. Sun Voyager jest opisywany jako statek marzeń lub oda do słońca i ma symbolizować nieodkryte terytoria i marzenia o nadziei.

Zakwaterowanie Reykjavík

Stolica Islandii służy jako najlepsza i właściwie jedyna główna baza noclegowa po przylocie, ale także na cały pobyt dzięki bliskości tak zwanego Złotego Kręgu. Dzięki szerokiej gamie hoteli i apartamentów, ceny w Reykjaviku utrzymują się w rozsądnych granicach od ok. 92 EUR za noc.

Aby pomóc Ci odnaleźć się w Reykjaviku, wybraliśmy zakwaterowanie o najlepszym stosunku jakości do ceny. 110 EUR ceny za noc: Center Hotels Plaza, 100 Iceland Hotel, Reykjavík Downtown Hotel.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Islandia.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.