Ásbyrgi

Asbyrgi

Monumentalnie szeroki kanion Ásbyrgi to jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miejsc we wschodniej Islandii. Ze względu na fakt, że nie leży on na głównej obwodnicy, nie jest tak często odwiedzany, co oznacza, że często będziesz tu sam.

Porównaj ceny wynajmu samochodów - Islandia

Szeroka dolina ze 100-metrowym klifem

Kanion Ásbyrgi mierzy ponad 1 km w najszerszym miejscu, więc przy długości 3,5 km na pierwszy rzut oka wygląda bardziej jak rozległa równina niż kanion. Duża część kanionu pokryta jest lasem brzozowym, który jest bardzo rzadki na Islandii.

Dolina została utworzona w ciągu kilku dni przez masywne powodzie spowodowane nagłym topnieniem lodowca Vatnajökull spowodowanym erupcjami wulkanicznymi około 10 000 lat temu.

Na samym skraju doliny znajduje się prawie prostopadły klif o wysokości 100 metrów z małym jeziorem. Koniec kanionu ma kształt podkowy, co daje początek alternatywnej legendzie o powstaniu Ásbyrgi. Według tej legendy cała dolina jest odciskiem podkowy ośmionogiego konia boga Odyna.

Szukaj zakwaterowania - Akureyri

Jak się tam dostać?

Krawędź Ásbyrgi leży tuż przy asfaltowej drodze 85 w najbardziej wysuniętej na północ części Islandii, około 155 km od miasta Akureyri. Można jednak przejechać praktycznie całą drogę do wnętrza kanionu zakurzoną, ale dobrze utrzymaną drogą 861.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Islandia.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.