Húsavík

Husavik

Miasto Húsavík jest jednym z najpopularniejszych miejsc w północnej Islandii i idealną bazą wypadową do wycieczek na bezludne półwyspy północno-wschodniego wybrzeża, a także do wielu ważnych atrakcji przyrodniczych.

Szukaj zakwaterowania - Húsavík

Główną atrakcją Húsavík jest bez wątpienia obserwacja wielorybów. Chociaż na Islandii jest wiele miejsc, w których można spotkać wieloryby, Húsavík jest zdecydowanie najlepszą szansą na zobaczenie przynajmniej jednego przedstawiciela rzędu waleni.

Liczące ponad 2000 mieszkańców Húsavík jest jednym z największych miast w północnej Islandii i można w nim znaleźć wiele restauracji, sklepów i supermarketów.

Obserwacja wielorybów

Lokalne agencje turystyczne organizujące rejsy po zatoce chwalą się, że w Húsavík masz nawet 97% szans na zobaczenie wieloryba. I należy zauważyć, że liczba ta nie będzie zawyżona. W przeciwieństwie do innych miejsc na Islandii, w Húsavík masz praktycznie gwarancję zobaczenia wieloryba podczas 2-4 godzinnego rejsu.

Z większych gatunków są to orki, kaszaloty i humbaki, podczas gdy z mniejszych waleni bardzo często można natknąć się na morświny, płetwale karłowate, płetwale okrągłogłowe lub płetwale karłowate.

W Húsavík znajduje się wiele agencji turystycznych organizujących rejsy po zatoce. Wystarczy udać się do portu i wybrać jedną z wielu ofert. Rejsy zatrzymują się również na małej wyspie Lundey, która jest domem dla dużej kolonii maskonurów.

Jedną z najtańszych jest North Sailing z cenami od 11 000 isk, ale rejsy są zwykle ściśle określone w czasie; inne agencje pływają, dopóki nie zobaczysz wieloryba (zwykle od 1,5 do 3 godzin). Inne agencje z cenami od 18 000 isk to Husavik Adventures lub Gentle Giants.

Zakwaterowanie

Możesz zatrzymać się w Husavik na kilka nocy, miasto będzie idealną bazą wypadową do wycieczek po okolicy. W obrębie 90-kilometrowego obwodu można odwiedzić na przykład obszar jeziora Mývatn z licznymi atrakcjami, kanion Ásbyrgi lub wodospady Dettifoss i Godafoss.

Dla przejrzystości wybieramy najlepsze zakwaterowanie w dwóch kategoriach i w odległości maksymalnie 15 km od centrum:

Jak się tam dostać?

Do Húsavík można łatwo dojechać samochodem główną asfaltową drogą nr 85, która odchodzi od obwodnicy nr 1 w pobliżu wodospadu Godafoss. Droga nr 87 prowadzi do Húsavík z drugiej strony jeziora Mývatn.

  • Reykjavík (463 km) - mapa
  • Mývatn (56 km) - mapa

Do miasta można również dojechać autobusem numer 79 z Akureyri, skąd można kontynuować podróż do Reykjaviku linią 57.

Do Húsavík można nawet dotrzeć samolotem 1-2 razy dziennie z Reykjaviku. Trasę obsługuje mała regionalna linia lotnicza Eagle Air a bilety w obie strony kosztują około 340 euro. Znacznie tańsze bilety oferuje Icelandair lub jego regionalne ramię Air Iceland do oddalonego o 75 km Akureyri.

Bilety w obie strony w cenie około 110 eur można kupić na przykład za pośrednictwem Icelandair (szukaj biletów z Reykjaviku RKV do Akureyri AEY).

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Islandia.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.