Limassol

Limassol

Największe miasto Cypru, Lemesos, znane w języku angielskim jako Limassol, jest popularnym kurortem nadmorskim i szczyci się piękną, tętniącą życiem promenadą wzdłuż morza.

Hotele i zakwaterowanie - Limassol

Centralna część wybrzeża w pobliżu centrum miasta jest wyłożona piękną promenadą pełną palm, miejsc do odpoczynku i restauracji. Limassol jest idealnym miejscem na piękne wakacje na plaży w mieście i bazą wypadową do podróżowania po Cyprze, ponieważ jest strategicznie położone w środku wyspy.

Plaże i pływanie

Wszystkie plaże Limassol pokryte są drobnym, czarno-szarym piaskiem przeplatanym kamykami i zaczynają się tuż za końcem centralnej promenady. Ciągły pas plaż przerywany jedynie przez okazjonalne kamienne molo rozciąga się ponad 10 km na wschód od centrum, stale otoczony hotelami, restauracjami i sklepami. Środowisko jest jednak czyste i bardzo przyjemne jak na miejskie standardy.

Najpopularniejsze plaże w Lemesos to Armonia (lokalizacja na google.com/maps) lub Dasoudi (lokalizacja na google.com/maps), która została nawet wyróżniona niebieską flagą jakości.

Zabytki i atrakcje

Do najpopularniejszych miejsc w Limassol należy wspomniana wcześniej Promenada, ponad 1-kilometrowy pas zieleni, małych boisk sportowych i stref relaksu prowadzący od Limassol Marina, największego miejsca do cumowania jachtów na Cyprze, które jest romantycznym miejscem szczególnie dla zakochanych.

Wśród głównych zabytków historycznych znajduje się Zamek Limassol, położony w samym centrum miasta. Zbudowany w XII wieku średniowieczny zamek obronny jest otwarty dla zwiedzających za opłatą 4,50 eur.

Zakwaterowanie w Limassol

Limassol, wraz z Ayia Napa i Paphos, jest jednym z 3 głównych kurortów na Cyprze, więc jest tu wiele miejsc noclegowych do wyboru. Istnieje znaczna różnica w cenach w sezonie (około 80 eur za noc) i poza sezonem, kiedy ceny spadają do 45 eur za noc w tańszych hotelach. Tak czy inaczej, ze wszystkich 3 głównych kurortów, Limassol jest najtańszy.

Transport

Transport publiczny w Limassol zapewniają autobusy firmy transportowej EMEL i jak wszędzie na Cyprze obowiązuje jednolita taryfa. Bilet na pojedynczy przejazd kosztuje 1,50 EUR, bilet całodniowy 5 EUR, a także krajowy bilet jednodniowy 15 EUR ważny we wszystkich usługach publicznych na całym Cyprze.

W Limassol znajdują się dwa dworce autobusowe.

  • Dworzec centralny dla wszystkich linii en.mapy.cz
  • Dworzec w porcie dla usług międzymiastowych. en.mapy.cz

Międzymiastowa komunikacja autobusowa jest łatwa w nawigacji. Usługi publiczne są tutaj obsługiwane przez jedną firmę, InterCity Buses, z jej zielonymi autobusami. Z Limassol kursują one na następujących trasach:

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Cypr.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.