Olympos

Olympos

Łowcy najwyższych gór kierują się niemal dokładnie w środek wyspy do gór Troodos. To właśnie tutaj wznosi się na wysokość 1 952 metrów n.p.m. góra Olympos, czasami pisana jako Olimp, najwyższa góra na Cyprze.

10 najlepszych hoteli w Troodos

Zaokrąglone wzgórze oferuje 360-stopniowe widoki na całe pasmo górskie, a w tle można z łatwością zobaczyć Morze Śródziemne.

Wspinaczka na górę Olympos

Dojazd na górę Olympos na Cyprze jest bardzo łatwy. Istnieje wygodna droga asfaltowa z Troodos, która prowadzi prawie na sam szczyt i nie jest płatna. Bezpłatny parking znajduje się zaledwie około 350 metrów poniżej szczytu, przy restauracji Sun Valley Olympos.

Mapa trasy z Troodos do Olympos: google.com/maps.

Można wędrować dwoma oznaczonymi szlakami wokół góry. Pierwszy z nich to szlak o długości 13,5 km, którym można podążać od szlaku do szlaku. Atalante Trail Prowadzi on bezpośrednio z wioski Troodos, ale nie prowadzi na szczyt, a jedynie okrąża Olympos.

Drugi to obwód o długości 7 km Artemis Trail, który okrąża górę prawie na samym szczycie. Rozpoczyna się i kończy na parkingu dolnej stacji krótkiej kolejki linowej lokalnego ośrodka narciarskiego, skąd można przejść bezpośrednio na szczyt (około 300 metrów).

Ośrodek narciarski Troodos

Bezpośrednio pod szczytem Olimpu znajduje się jedyny ośrodek narciarski na Cyprze czynny przez około 2-3 miesiące w roku. Największe szanse na wystarczającą ilość śniegu są w styczniu i lutym.

Można tu jeździć na nartach na 4 km stoków, do których prowadzi 1 wyciąg krzesełkowy i 3 wyciągi. Jazda na nartach odbywa się codziennie od 9:00 do 16:00, a karnet dzienny jest dostępny w cenie 15 euro w dni powszednie lub 25 euro w weekendy. Wypożyczenie pełnego sprzętu kosztuje 15 eur za dzień.

Oficjalna strona ośrodka narciarskiego: cyprusski.com.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Cypr.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.