Barbados - co robić

Barbados

Wyspa jest typowym miejscem na relaks nad morzem i łatwe wycieczki w głąb lądu. Jakie są najlepsze rzeczy do zrobienia na Barbados?

Plaże i pływanie

Barbados słynie z białych piaszczystych plaż z lazurowym morzem. Większość turystów udaje się na wyspę właśnie po to, by popływać w morzu, co jest niewątpliwie główną aktywnością. Chociaż Barbados jest powszechnie określany jako część Karaibów, w rzeczywistości jego brzegi są kąpane tylko przez Ocean Atlantycki, ponieważ jest on przesunięty o około 150 km na wschód od głównego pasa wysp karaibskich.

Wyszukaj najlepszy hotel na plaży

Dosłownie wszystkie lokalne plaże pokryte są drobnym białym piaskiem, tylko sporadycznie zmieszanym z małymi kamykami lub muszlami (szczególnie na mało odwiedzanym wschodnim wybrzeżu).

Jakie są najlepsze plaże na Barbadosie?

Plaże można znaleźć niemal na całej wyspie, ale różnią się one dość znacznie w zależności od wybrzeża.

Zachodnie i południowe wybrzeże

Wąskie piaszczyste plaże ciągną się praktycznie przez połowę Barbadosu od Speightstown do Silver Sands. Plaże rozciągają się przez gęsto zaludnione płaskie obszary i są otoczone willami lub kurortami na prawie całej długości zachodniego i południowego wybrzeża.

W regularnych odstępach między domami znajdują się jednak publiczne ścieżki dostępu, zawsze oznaczone znakiem "Publiczny dostęp do plaży".

Plaże na zachodnim i południowym wybrzeżu są najczęściej odwiedzane i można znaleźć wiele miejsc całkowicie pozbawionych ludzi, a także większe, tętniące życiem plaże z wypożyczalniami leżaków, restauracjami i barami.

Niektóre z najbardziej znanych plaż w tej części Barbadosu to Carlisle Bay (Pebbles Beach), Folkestone Marine Park, Maxwell Beach i pas plaż wokół Hastings i Rockley. The Richard Haynes Boardwalk w rejonie Hastings i Rockley.

Morze na zachodnim wybrzeżu jest najspokojniejsze, z większymi falami na południu, ale wciąż bezpieczne dla pływaków i idealne do uprawiania bodysurfingu.

Południowo-wschodnie wybrzeże

Aby znaleźć inny rodzaj plaży, spójrz na południowy wschód od lotniska do najbardziej wysuniętego na wschód punktu Barbadosu wokół miast Diamond Valley, Harrismith lub Long Bay.

Plaże tutaj leżą w małych otwartych zatokach pod klifami o wysokości do 15 metrów. Są one bardzo fotogeniczne, a większość z nich porośnięta jest gajem palm kokosowych.

Powierzchnia tutejszych plaż to ponownie drobny biały piasek, czasem pokryty wodorostami. Plaże na południowym wschodzie są zwykle półpuste, z minimalną liczbą odwiedzających. Usługi są tu świadczone wyłącznie przez miejscowych w postaci sprzedaży kokosów lub wynajmu leżaków.

Za najpiękniejszą plażę w tej części Barbadosu wybralibyśmy Bottom Bay Beach.

Wschodnie wybrzeże

Ta część Barbadosu wygląda dramatycznie i bardzo pusto. Długie piaszczyste plaże przeplatają się ze skalistymi i kamienistymi odcinkami, a pagórkowate wschodnie wybrzeże wygląda zarówno majestatycznie, jak i fotogenicznie.

Tutejsze plaże, z których najsłynniejszą jest The Soup Bowl w mieście Bathsheba, są bardziej przeznaczone do pływania niż do kąpieli. Fale mogą być duże, a prądy niebezpieczne.

Czy wszystkie plaże są publiczne?

Wiele plaż jest zajętych przez duże ośrodki hotelowe z własnymi barami, leżakami i ogrodzonym dostępem od strony lądu.

Jednak zgodnie z prawem wszystkie plaże na Barbadosie są bezpłatne dla wszystkich odwiedzających na całej ich długości. Tak więc nawet części plaż w ośrodkach hotelowych można odwiedzać bez obaw, nawet jeśli zatrzymasz się w zupełnie innym hotelu.

Jak wyposażone są plaże na Barbadosie?

Plaże przy ośrodkach hotelowych i w większych miastach są dobrze wyposażone w wygodne leżaki, parasole i w pełni zaopatrzone bary lub restauracje. Większe plaże (głównie na zachodnim i południowym wybrzeżu) zazwyczaj mają również bezpłatne toalety i publiczne prysznice.

Poza kurortami plaże są zazwyczaj bardziej naturalne. Zwykle jednak na plażach można znaleźć wypożyczalnie leżaków i parasoli oraz mniej lub bardziej zaimprowizowane bary z przekąskami. Nie jest jednak dobrym pomysłem poleganie na sklepach plażowych, ponieważ nie wszędzie będziesz w stanie kupić coś do jedzenia. Dlatego zawsze zabieraj ze sobą wystarczający zapas napojów i jedzenia.

Koszt wypożyczenia dwóch leżaków i jednego parasola na większości plaż wynosi od 15 do 20 usd. Zawsze można płacić tylko gotówką, zarówno w dolarach amerykańskich, jak i barbadoskich.

Plaże na Barbadosie mają tę zaletę, że są naturalnie zacienione przez dojrzałe drzewa, które można znaleźć niemal wszędzie.

Skosztuj rumu z Barbadosu

Idealne warunki uprawy trzciny cukrowej, największego eksportu Barbadosu, przyczyniają się do tradycji produkcji rumu.

Prawdziwy rum narodził się na Karaibach i to właśnie na Barbadosie znajduje się najstarsza destylarnia rumu na świecie. Mount Gay produkuje rum nieprzerwanie od 1703 roku.

Odwiedź destylarnie i dowiedz się wszystkiego o produkcji rumu na wyspie. Najlepszy program jest oferowany przez największą firmę Mount Gay. Popularne są również wycieczki po romantycznie wyglądającej posiadłości. St. Nicholas Abbey w wiejskiej części północnego Barbadosu.

Oprócz degustacji w destylarniach, rum można kupić w każdym sklepie lub barze. Ile zapłacisz za butelkę, a ile za koktajl? Sprawdź rozdział Pieniądze i ceny na Barb adosie.

Nurkowanie z rurką

Barbados jest idealnym miejscem do nurkowania z rurką, nawet dla początkujących. Tutejsze rafy koralowe gwarantują ogromną różnorodność podwodnej flory i fauny, a jednocześnie w kilku miejscach są doskonale dostępne bezpośrednio z plaży, bez konieczności płacenia za drogie wycieczki łodzią.

Nurkowanie z rurką na Barbadosie może nie zapewnia niesamowitych warunków, jakie można znaleźć w Morzu Czerwonym, Indonezji czy Palau, ale z pewnością jest to jedno z najlepszych miejsc do snorkelingu na Karaibach.

Polecamy 2 najpiękniejsze miejsca do snorkelingu:

  • Folkestone Marine Park - Rozległe rafy koralowe tuż przy plaży w chronionej strefie bez łodzi.
  • Carlisle Bay - 6 zatopionych wraków statków łatwo dostępnych z plaży (200 metrów od brzegu na głębokości od 3 do 30 metrów).

Sprzęt do snorkelingu można kupić na przykład w dużych supermarketach (Massy) lub na niektórych plażach, gdzie dostępne są również wypożyczalnie (ok. 15 USD za zestaw na dzień).

Odwiedź ogrody botaniczne

Chociaż Barbados może sprawiać wrażenie gęsto zabudowanego miejsca bez odrobiny natury po przybyciu i dojechaniu do hotelu na południu i zachodzie wyspy, wystarczy przejechać 25 km od Bridgetown w kierunku centrum wyspy, aby znaleźć się na pagórkowatym obszarze pełnym lasów deszczowych.

To właśnie tutaj natkniesz się na kilka małych, ale oszałamiających prywatnych ogrodów botanicznych, w których odkryjesz lokalną i egzotyczną tropikalną faunę i będziesz mógł cieszyć się spokojem.

Oto trzy najlepsze ogrody na Barbadosie: Flower Forest Gardens, Andromeda Botanic Gardens, Hunte's Gardens.

Zarezerwuj samochód na Barbadosie

Surfing

Surfing to jeden z najpopularniejszych sportów wodnych na wyspie. W okolicy Bridgetown znajduje się kilka szkół surfingu, w tym:

Przez cały rok panują tu idealne warunki do surfowania.

Wśród doświadczonych surferów najpopularniejszą plażą po wschodniej stronie wyspy jest The Soup Bowl.

Dla mniej doświadczonych odpowiednie jest zachodnie lub południowe wybrzeże, zwłaszcza najbardziej wysunięta na południe część Barbadosu wokół miasta Oistins, gdzie występują już dość duże fale.

Nurkowanie

Jeśli nie masz doświadczenia w nurkowaniu, możesz wziąć udział w kursach dla początkujących w lokalnych centrach nurkowych (np. Barbados Blue Watersports w hotelu Hilton). Instruktor przeszkoli cię w basenie przed właściwym nurkowaniem w morzu. Osoby zainteresowane nurkowaniem mogą również przystąpić do międzynarodowego egzaminu nurkowego PADI.

Duża liczba nurków udaje się do zatoki Carlisle Bay, gdzie na dnie znajdują się wraki statków, z których niektóre znajdują się już na głębokościach, do których nie można dotrzeć nurkując z rurką.

Ogólnie jednak Barbados nie jest jednym z najlepszych miejsc do nurkowania. Wokół wyspy nie ma zbyt wielu raf koralowych lub są one łatwo dostępne z brzegu do snorkelingu.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.