Barbados
Barbados

Wszystko, co musisz wiedzieć przed odwiedzeniem Barbados

Barbados - bezpieczeństwo i zdrowie

David Eiselt zaktualizowany 25. 2. 2024

Jakie są zagrożenia zdrowotne na Barbadosie? Czy jest bezpiecznie i gdzie są miejsca o najwyższym wskaźniku przestępczości?

Barbados - wyszukiwanie zakwaterowania

Zagrożenia dla zdrowia

Na Barbados nie ma znaczących zagrożeń dla zdrowia. Na całych Karaibach występuje gorączka denga, na którą nie ma jeszcze skutecznego antidotum, dlatego zaleca się konsekwentne stosowanie repelentów i moskitier (dostępnych w hotelach). Jednak duże ogniska dengi nie występują na Barbadosie, więc ryzyko to nie jest głównym zmartwieniem przy planowaniu wakacji.

Zagrożeniem dla zdrowia jest wysoka intensywność słońca, szczególnie dla turystów z Europy lub Kanady, którzy nie są do niego przyzwyczajeni. Osoby podatne na oparzenia słoneczne powinny konsekwentnie stosować filtry przeciwsłoneczne.

Obowiązkowe szczepienia

Barbados wymaga obowiązkowego szczepienia przeciwko żółtej febrze, jeśli podróżujesz z krajów, w których choroba ta jest powszechna. Dotyczy to na przykład podróży z większości krajów Ameryki Południowej.

Poza tym na Barbadosie nie są wymagane żadne specjalne szczepienia.

Ryzyko związane z pływaniem w morzu

Pływanie w wodach wokół Barbadosu jest stosunkowo bezpieczne, ale ze względu na brak zamkniętych zatok, od czasu do czasu występują duże niebezpieczne fale, gdy na stacjach ratowniczych wywieszane są czarne flagi zakazujące pływania w morzu.

Całe wschodnie i znaczna część południowo-wschodniego wybrzeża jest podatna na wysokie fale, a także na niebezpieczne prądy.

W morzu nie ma szczególnie niebezpiecznych stworzeń. Na przykład w wodach Barbadosu nigdy nie odnotowano ataków rekinów na ludzi.

Czy woda z kranu jest zdatna do picia?

Woda z kranu jest bezpieczna do picia na Barbadosie.

Niebezpieczne zwierzęta

Na Barbados nie żyją żadne niebezpieczne zwierzęta.

Możesz natknąć się na skorpiona lub niektóre gatunki pająków, które mogą ugryźć, ale kontakt z nimi nie jest niebezpieczny dla ludzi.

Węży jest bardzo mało, głównie z powodu nadmiernej populacji mangusty, małego drapieżnika podobnego do kuny, który żywi się głównie wężami, szczurami i małymi gryzoniami. Mangusty zostały wprowadzone na wyspę w czasach Imperium Brytyjskiego i całkowicie zdominowały łańcuch pokarmowy.

Barbados jest jedną z niewielu wysp na Małych Antylach, gdzie praktycznie nie spotyka się bezpańskich psów.

Niebezpieczeństwo może czekać na ciebie pod powierzchnią morza, gdzie powinieneś unikać trujących ryb, takich jak Lionfish i Stone Fish. Nie występują one jednak tutaj w dużych ilościach.

Przestępczość

Przestępczość na Barbadosie jest minimalna i nie ma szczególnych zagrożeń. Warto jednak chronić swoje rzeczy przed kieszonkowcami na ulicach i plażach.

Używanie i transport narkotyków jest nielegalny na Barbadosie i jeśli zostanie wykryty, może prowadzić do surowych i długotrwałych kar. W rzeczywistości przestępstwa związane z narkotykami są najczęstsze na Barbadosie.

Przestępstwa z użyciem przemocy są rzadkie i są prawie wyłącznie związane z działalnością gangów narkotykowych i nie są wymierzone w turystów. Barbados ma również bardzo dużą policję, która jest jednym z najbezpieczniejszych krajów na świecie.

W Bridgetown, ale także w innych częściach większych miast, dość często można spotkać bezdomnych lub pijanych ludzi. Z reguły nie nawiązuj z nimi żadnego kontaktu, a zostawią cię w spokoju.

Ryzyko katastrof

Na Barbadosie istnieje ryzyko wystąpienia huraganów i dobrze jest być przygotowanym na jeden z nich w porze deszczowej. Dlatego warto mieć oko na stronie internetowej na aktualną pogodę i ewentualne ostrzeżenia w tym okresie: barbadosweather.org.

Jednak ze wszystkich okolicznych wysp, Barbados jest najmniej zagrożony huraganami i średnio uderza w kontynent tylko raz na 20-30 lat.

Ważne kontakty

W nagłych wypadkach należy dzwonić pod następujące numery (nie trzeba wybierać krajowego numeru kierunkowego):

  • 211 - policja
  • 311 - straż pożarna
  • 511 - pogotowie ratunkowe

Międzynarodowy numer kierunkowy na Barbados to +1.

Na Barbadosie znajduje się minimalna liczba zagranicznych placówek dyplomatycznych. Ambasady mają tu Wielka Brytania, USA, Chiny, Kanada, Brazylia, Argentyna, Wenezuela i Kuba. Znajduje się tu również misja Unii Europejskiej dla całego regionu Caricom.

Avatar uživatele
David Eiselt

David jest założycielem i dyrektorem generalnym Cestee. Jest także zapalonym podróżnikiem z 302 lotami i 49 odwiedzonymi krajami.

Niektóre z naszych linków mogą być linkami partnerskimi, z których możemy otrzymać prowizję w przypadku zakupu usługi. Zobacz naszą stronę polityki reklamowej.