Barbados - Pogoda i najlepszy czas na podróż

Barbados

Pogoda na Barbadosie jest tropikalna. Temperatura wynosi średnio 30 °C przez cały rok, a słońce ogrzewa kontynent przez około 3000 godzin w roku. Na klimat Barbadosu wpływają przyjemne północno-wschodnie wiatry.

Temperatury morza wahają się od 26 do 30 °C.

W ciągu roku pora sucha (grudzień-maj) przeplata się z porą deszczową (czerwiec-listopad). Barbados leży na skraju strefy huraganów i nie jest tak podatny na katastrofalne skutki jak inne karaibskie wyspy. Potencjał huraganów przeważa od czerwca do września, ale oko huraganu uderza w Barbados bardzo rzadko, średnio raz na 30 lat.

Jakie są najlepsze miesiące na wizytę?

Stała pogoda z najmniejszą ilością opadów i najprzyjemniejszymi temperaturami między 29 a 30°C panuje od grudnia do maja. W tym okresie deszcz pada średnio raz na 3 dni, zwykle wieczorem lub w nocy. Deszcz może być bardzo ulewny i zaczynać się bez ostrzeżenia. Jednak zwykle trwa od 2 do 10 minut.

Ponadto rzadko pada na całej wyspie, ale tylko w wąskich, ograniczonych pasmach.

Kiedy jest pora deszczowa na Barbadosie?

Najsilniejsze deszcze występują na początku sierpnia, a pora deszczowa kończy się pod koniec listopada. W tych miesiącach deszcz może padać nawet kilka razy dziennie, ale zazwyczaj są to tylko krótkie, silne burze trwające do 30 minut.

Całodniowe zachmurzenie jest zdecydowanie częstsze niż zimą, ale i tak jest go stosunkowo niewiele: Średnio 2-3 razy w miesiącu.

Czy na Barbadosie występują huragany?

Tak, ale znacznie rzadziej niż na bardziej wysuniętych na północ i zachód wyspach karaibskich. Barbados leży nieco poza głównym pasem huraganów.

Sezon huraganów trwa od sierpnia do listopada. Średnio jednak huragan uderza bezpośrednio w Barbados raz na 15-30 lat. Burze tropikalne i huragany często przechodzą w odległości od 20 do 100 mil od wyspy, ale zazwyczaj nie wyrządzają większych szkód bezpośrednio na Barbadosie.

Pogoda i temperatury w ciągu roku

Oto jak wygląda pogoda na Barbadosie w poszczególnych miesiącach roku.

Pogoda w styczniu

Styczeń to szczyt sezonu na Barbadosie z bardzo krótkimi, okazjonalnymi opadami deszczu (głównie w nocy) i częściowo zachmurzonym lub bezchmurnym niebem. Temperatury zwykle oscylują wokół 29°C, łagodzone przez stałą bryzę, zwłaszcza na południowym i wschodnim wybrzeżu.

Temperatura wody morskiej wynosi około 26°C.

Pogoda w lutym

Klimat lutego sprzyja nieprzerwanemu wypoczynkowi. Temperatury powietrza oscylują wokół 29°C, a wilgotność jest najniższa w roku, co w połączeniu ze stałą bryzą sprawia, że przebywanie na świeżym powietrzu jest bardzo przyjemne.

W lutym opady deszczu są bardzo niewielkie. Występuje on sporadycznie wieczorem lub w nocy, w większości przypadków w postaci krótkich 10-minutowych opadów.

Morze nagrzewa się do 26°C.

Pogoda w marcu

W marcu na Barbados panują idealne warunki na wakacje. W marcu występuje najmniej opadów w roku i tylko sporadyczne 10-minutowe ulewy w nocy i wieczorem.

Niebo jest bezchmurne lub częściowo zachmurzone przez większość dnia, z tylko sporadycznymi chmurami pod wieczór, ale tylko przez kilkadziesiąt minut.

Temperatury wynoszą od 29 do 30 °C, podczas gdy woda morska ma około 26 °C.

Pogoda w kwietniu

Pogoda w kwietniu na Barbadosie nie różni się od zimy i praktycznie nie ma szans, aby było inaczej niż bezchmurnie lub częściowo pochmurnie z temperaturami około 30°C przez cały pobyt.

Ulewne deszcze sprawiają, że roślinność jest bujnie zielona, ale ponieważ występują one prawie wyłącznie wieczorem lub w nocy przez nie więcej niż 20 minut, nie mają one wpływu na relaksujące wakacje.

Pogoda w maju

Nawet maj może być klasyfikowany jako miesiąc wysokiego sezonu na Barbadosie. Chociaż opady deszczu są wyższe niż w poprzednich miesiącach, nadal pada zwykle w nocy i rzadziej w ciągu dnia.

Temperatura powietrza nie zmienia się zbytnio, oscylując wokół 30°C, podczas gdy temperatura wody morskiej wzrasta do 27°C.

Pogoda w czerwcu

Pora deszczowa rozpoczyna się w czerwcu, ale jeśli możesz znaleźć tani lot w tym terminie, nie martw się o wyjazd na Barbados.

W czerwcu deszcz pada mniej więcej co drugi dzień w postaci silnych półgodzinnych opadów, które czasami występują w ciągu dnia. Temperatury utrzymują się w granicach 30 stopni, a wilgotność wzrasta, więc przebywanie na zewnątrz nie jest odpowiednie dla osób wrażliwych.

Pogoda w lipcu

Dzięki długim dniom lipiec jest miesiącem o największej liczbie godzin słonecznych w roku. Chociaż czyste niebo jest przerywane chmurami każdego popołudnia, po których następuje krótki, ulewny deszcz, nie ma potrzeby martwić się o długotrwały deszcz.

Temperatury sięgają 31°C każdego dnia, a wilgotność jest dość wysoka, ale stały całoroczny wiatr sprawia, że przebywanie na zewnątrz jest przyjemniejsze.

Pogoda w sierpniu

Sierpień jest gorącym, wilgotnym miesiącem z częstymi ulewnymi deszczami (1-3 razy dziennie), ale zwykle trwają one tylko kilka minut z powodu wiatrów. W sierpniu temperatura zmienia się tylko minimalnie, oscylując wokół 31 °C przez cały miesiąc.

Woda morska ma temperaturę do 29 °C.

Pogoda we wrześniu

Pora deszczowa powoli osiąga szczyt we wrześniu, a w rzadkich przypadkach istnieje również zagrożenie huraganami lub burzami tropikalnymi. W rzeczywistości jednak katastrofalne wydarzenia zwykle omijają Barbados i uderzają w wyspę średnio raz na 20-30 lat.

Jednak burze nadal mogą być silne i występują codziennie. Są one jednak zwykle tylko po południu lub później wieczorem i nie trwają długo.

Nawet we wrześniu słońce świeci przez większość dnia, a całkowicie zachmurzone niebo trwające dłużej niż kilka godzin jest rzadkością.

Pogoda w październiku

Październik jest najbardziej deszczowym i najcieplejszym miesiącem w roku. Silne burze często występują każdego wieczoru, czasem nawet kilka razy dziennie, ale nawet w październiku nie ma długotrwałych opadów.

Stałe wiatry wieją nawet jesienią, więc chmury i deszcz szybko - maksymalnie w ciągu 30 minut - znikają. Temperatury wynoszą średnio około 31°C, a wilgotność jest bardzo wysoka.

Jeśli nie masz nic przeciwko byciu zdmuchniętym z morza przez sporadyczną burzę przez pół godziny, wybierz się na Barbados w październiku. Jest to miesiąc, w którym ceny zakwaterowania są najniższe, a sezon huraganów powszechny w innych częściach Karaibów jest mniej prawdopodobny.

Pogoda w listopadzie

Listopad jest ostatnim miesiącem pory deszczowej i niewiele różni się od października. Deszcz jest częsty i obfity, ale bardzo krótki, ze słonecznymi lub częściowo pochmurnymi warunkami i wysokimi temperaturami około 30°C pomiędzy nimi.

Morze jest również ciepłe, rozgrzewając się do 28°C.

Pogoda w grudniu

Grudzień jest miesiącem przejściowym między porą deszczową a wysokim sezonem, ale ze względu na Boże Narodzenie jest to już miesiąc, w którym ceny wszystkich usług są najwyższe.

Pogoda sprzyja wędrówkom i leniuchowaniu nad morzem. Opady deszczu są dość wysokie, ale koncentrują się prawie wyłącznie na krótkich 20-minutowych opadach, które występują wieczorem lub w nocy, a nie codziennie.

Temperatury powietrza wzrastają do 29°C, a temperatury morza do 27°C.

Tabela temperatur w ciągu roku

Barbados - Temperatury w ciągu roku

Miesiąc
Pogoda
Powietrze
Woda
styczeń
słońce
28 °C
27 °C
luty
słońce
29 °C
26 °C
marsz
słońce
29 °C
26 °C
kwiecień
słoneczny
30 °C
27 °C
może
słoneczny
30 °C
27 °C
czerwiec
słoneczny
30 °C
28 °C
lipiec
słoneczny
30 °C
28 °C
sierpień
deszcz
31 °C
29 °C
wrzesień
deszcz
31 °C
29 °C
październik
deszcz
30 °C
29 °C
listopad
deszcz
30 °C
28 °C
grudzień
słoneczny
29 °C
28 °C

Kiedy przejść do Barbados

Najlepszy czas na odwiedzenie Barbadosu to okres od grudnia do maja. To właśnie wtedy na wyspie jest najmniej opadów i najwięcej słonecznych dni.

Barbados jest jednak jedną z niewielu karaibskich wysp, które można odwiedzać przez cały rok bez większych obaw. Szczególnie między lipcem a listopadem należy spodziewać się wysokiej wilgotności i wysokich temperatur, ale parna pogoda jest łagodzona przez stały wiatr.

Latem i jesienią pada znacznie więcej niż zimą i wiosną, ale w zdecydowanej większości przypadków są to krótkie (do 30 minut) ulewy, choć mogą być bardzo ulewne.

Największe ryzyko huraganów i burz tropikalnych występuje od sierpnia do listopada, ale Barbados znajduje się już poza głównym pasem huraganów i dlatego podobna klęska żywiołowa występuje bezpośrednio na wyspie średnio raz na 30 lat.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.