Barbados - wszystko o wynajmie samochodów

Barbados

Barbados ma dość dobrą i gęstą sieć dróg, chociaż poza głównymi drogami drogi są często pełne dziur i wybojów. Niemniej jednak lokalna sieć jest jedną z najlepszych na Karaibach.

Jeśli chcesz wybrać się do zalesionego i pagórkowatego wnętrza wyspy lub na wschodnie i północne wybrzeże, samochód jest zdecydowanie najlepszą opcją.

Na Barbadosie obowiązuje ruch lewostronny.

Jak i kiedy zarezerwować samochód na Barbadosie?

Na Barbadosie działa wiele dużych międzynarodowych firm wynajmujących samochody i mniejszych firm działających na Karaibach. Wynajem samochodu tutaj jest jak w każdym innym cywilizowanym kraju.

Niemniej jednak ma specyfikę niedoboru samochodów. Zarezerwuj samochód z co najmniej 2-3 miesięcznym wyprzedzeniem, szczególnie w okresie grudzień-kwiecień. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że realistycznie żadna z wypożyczalni samochodów nie będzie miała wolnych mocy przerobowych i skończysz całkowicie bez samochodu, co spowoduje całkowitą zmianę programu.

Zobacz ceny wynajmu samochodów na Barbadosie

Mamy dobre doświadczenia z Hertz, Drive-A-Matic i Avis, z których wszystkie można znaleźć w porównywarce. Rentalcars.com.

Ceny wynajmu samochodów na Barbadosie

Barbados jest jednym z droższych miejsc na Karaibach. Ceny różnią się znacznie w zależności od sezonu.

  • Tygodniowy wynajem w szczycie sezonu (od grudnia do marca): od 490 USD za najmniejszy samochód
  • Tygodniowy wynajem poza sezonem (od kwietnia do czerwca): od 270 USD za najmniejszy samochód
  • Tygodniowy wynajem poza sezonem (od lipca do listopada): od 240 USD za najmniejszy samochód
  • Aktualne ceny wynajmu na Barbadosie

Ceny większych SUV-ów są nawet 3 razy wyższe niż najmniejszych samochodów.

Podobnie jak na całym świecie, na Barbadosie im dłużej wynajmujesz samochód, tym niższa jest cena za dzień.

Ponadto korzystne jest zarezerwowanie samochodu z co najmniej 2-4 miesięcznym wyprzedzeniem. I odwrotnie, jeśli zarezerwujesz samochód na więcej niż 7 miesięcy, zobaczysz mniej ofert i opłaca się czekać.

Międzynarodowe i lokalne prawo jazdy na 10 bbd

Aby wynająć samochód na Barbadosie, będziesz potrzebować krajowego prawa jazdy, a jeśli pochodzisz z kraju nieanglojęzycznego, to międzynarodowego prawa jazdy, które musisz mieć zawsze przy sobie.

Ponadto należy uiścić opłatę w wysokości 10 bbd / 5 usd za tymczasowe lokalne prawo jazdy, które zostanie wydane bezpośrednio przez wypożyczalnię samochodów na miejscu w formie odręcznej kartki papieru. Nie ma potrzeby składania wniosku z wyprzedzeniem.

Do lokalnego prawa jazdy nie jest wymagane zdjęcie.

Ceny benzyny i stacje benzynowe

Benzyna na Barbadosie jest najdroższa na Karaibach i ogólnie w Ameryce Łacińskiej.

Używane są tutaj amerykańskie jednostki miary, więc wszystkie ceny są za galon, a nie za litr. 1 galon = 3,78 litra.

Obecnie (2024 r.) 1 galon zwykłej benzyny (używany jest tu termin "benzyna") kosztuje około 15,45 bbd.

Jak działają stacje benzynowe na Barbadosie?

Na Barbadosie występuje duże zagęszczenie stacji benzynowych i można je znaleźć w każdym większym mieście.

Wszystkie stacje benzynowe są obsługiwane przez personel, nie ma jeszcze stacji samoobsługowych.

Wystarczy podjechać do stanowiska, otworzyć zbiornik i powiedzieć obsłudze, ile chcesz zatankować. Albo w litrach (galonach), albo w maksymalnej wartości pieniężnej, albo po prostu powiedz "pełny bak proszę". Płatności zawsze można dokonać w dolarach amerykańskich i barbadoskich, a w zdecydowanej większości przypadków kartą. Płacisz bezpośrednio pracownikowi, który napełnił twój zbiornik, więc nie musisz w ogóle opuszczać samochodu.

Większość stacji benzynowych jest wyposażona jak wszędzie indziej: mały sklep spożywczy z przekąskami i akcesoriami samochodowymi lub kawiarnia.

Jakość i oznakowanie dróg

Barbados ma bardzo gęstą sieć dróg i ulic asfaltowych, więc zwykły mały samochód może dojechać absolutnie wszędzie.

Istnieje również czteropasmowa autostrada biegnąca z północy na południe, która działa jako obwodnica Bridgetown i połączenie z lotniskiem. Autostrada jest oznaczona jako "ABC" i jest zaznaczona na mapach aż do Barbadosu, choć ostatecznie zamienia się w główną drogę.

Jakość głównych dróg jest ogólnie dobra, ale drogi drugorzędne są pełne dziur, brakujących poboczy i nieoznakowanych nierówności.

Jeśli zjedziesz z głównej drogi, zdecydowanie zwolnij i spodziewaj się wybojów i wąskich odcinków absolutnie wszędzie.

Znaki są w stylu europejskim. Oznakowanie kierunkowe jest niskiej jakości i nie jest obecne na wszystkich skrzyżowaniach.

Ruch drogowy i przepisy ruchu drogowego

Jazda na Barbados odbywa się po lewej stronie.

Zaletą jazdy na Barbados jest duża uwaga lokalnych kierowców i fakt, że rozpoznają obcokrajowca w samochodzie na pierwszy rzut oka. W rzeczywistości wszystkie wypożyczone samochody mają różne tablice rejestracyjne: niebieskie H z numerami na białym tle.

Lokalni kierowcy jeżdżą ostrożnie. Nie musisz martwić się o niebezpieczną szybką jazdę lub nerwowe wyprzedzanie, jeśli jeździsz ostrożniej niż miejscowi. Podczas wyprzedzania kierowcy zwykle trąbią na ciebie, ale jest to tutaj normalne: po prostu dają ci znać, że zdecydowali się wyprzedzić, a uprzejmością jest zwolnienie lub zjechanie na pobocze.

Kierowcy jadący główną drogą często zwracają również uwagę na samochody wyjeżdżające z bocznych ulic lub parkingów.

Prędkości

Prędkości są mierzone w kilometrach na godzinę, a maksymalne ograniczenia prędkości są następujące:

  • W wiosce - 40 km/h (ok. 25 mph)
  • Poza miejscowością - 60 km/h (ok. 37 mph)
  • Na autostradzie ABC - 80 km/h (ok. 50 mph)

Priorytety i ronda

Mimo że obowiązuje ruch lewostronny, na skrzyżowaniach niekontrolowanych przez sygnalizację świetlną lub znaki nadal obowiązuje pierwszeństwo prawej strony.

Powszechne są ronda, na których samochód poruszający się po rondzie zawsze ma pierwszeństwo przejazdu. Na rondach często występuje wiele pasów ruchu, należy zawsze ściśle stosować się do znaków drogowych. Nie migaj światłami podczas opuszczania ronda.

Alkohol, pasy bezpieczeństwa i rozmawianie przez telefon

Zapinanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe, a rozmawianie przez telefon podczas jazdy jest surowo zabronione. Słuchawki również nie są dozwolone. Zapinanie pasów bezpieczeństwa i rozmawianie przez telefon są surowo karane przez policję i mogą skutkować grzywną w wysokości do 1 000 bbd.

Chociaż na Barbadosie nie ma limitu alkoholu we krwi, spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu jest czynnikiem znacznie pogarszającym sytuację.

Rezerwacja samochodu na Barbadosie

Parkowanie

Parkowanie na Barbadosie jest jedną z największych bolączek lokalnego ruchu drogowego. Szczególnie w gęsto zaludnionym pasie wzdłuż zachodniego i południowego wybrzeża, znalezienie miejsca parkingowego przy plaży jest prawdziwą sztuką.

Podczas gdy w centrach handlowych i supermarketach często można zaparkować za darmo i odejść na godzinę, parkowanie przez cały dzień może skończyć się holowaniem.

Duże publiczne parkingi praktycznie tu nie istnieją, a jeśli już są, to zwykle zapełniają się około 9 rano. Bezpłatne parkowanie na ulicy jest dozwolone wszędzie tam, gdzie nie jest to zabronione przez znak, ale ulice są zwykle wąskie, więc nie wszędzie można zaparkować.

Najlepsze miejsca do parkowania znajdują się na plaży Folkestone Marine Park lub w Carlisle Bay lub Oistins.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.