Barbados - kultura i historia

Barbados

Jak łatwo jest mówić po angielsku na Barbadosie? Jak wygląda Barbados i kiedy są zamknięte sklepy na Barbados?

Wyszukiwanie zakwaterowania na Barbadosie

Język

Oficjalnym językiem jest angielski, ale miejscowi mówią własnym dialektem zwanym Bajan. Nawiasem mówiąc, słowo bajan (czasami zapisywane jako baian), zobaczysz je na każdym rogu i wyraża wszystko, co Barbados. Jednak podczas rozmowy z turystą miejscowi starają się nie używać dialektu.

Mini słownik z używanym dialektem:

- Hello - Marnin / How ya
- Gdzie jest...? - Gdzie jest...
- Możesz mi pomóc? - Możesz mi pomóc?
- Ile to kosztuje? - Ile to kosztuje?
- Dziękuję - Dziękuję

W każdym razie, ze zwykłym angielskim można sobie tutaj poradzić bez żadnych problemów. Lokalni mieszkańcy, "bajans", są bardzo pomocni, a jeśli czegoś nie rozumiesz, cierpliwie powtórzą wszystko 3 razy.

Ludzie

Populacja wyspy składa się w 93% z potomków Afrykanów, 3% Europejczyków, 3% rasy mieszanej i pozostałego 1% Azjatów (Hindusi, Chińczycy). Barbados jest rozwiniętym krajem na Karaibach z rozwiniętym i stosunkowo bogatym społeczeństwem.

Ubóstwo występuje w większym stopniu tylko w niektórych częściach Bridgetown, ale nie natkniesz się na klasyczne slumsy czy wręcz slumsy.

Barbados ma populację około 285 000, co czyni ten wyspiarski kraj 22. najmniejszym krajem na świecie pod względem liczby ludności.

Bajanie (tj. Barbadosczycy) to wyluzowani ludzie. Są pomocni i cierpliwi wobec turystów, ale nie irytujący. Jeśli nie pytasz, mają tendencję do ignorowania cię. Ogólnie rzecz biorąc, Bajanie są naprawdę przyzwyczajeni do turystów, nawet w odległych częściach wyspy.

Religia

Ponad 75% miejscowej ludności wyznaje chrześcijaństwo, ale są oni podzieleni na wiele mniej więcej równych grup. Największe z nich to anglikanie, zielonoświątkowcy, adwentyści dnia siódmego, bracia morawscy i katolicy.

Około 20% mieszkańców Barbadosu to ateiści, a pozostałe 3% to wyznawcy innych religii świata.

Chociaż mieszkańcy Barbadosu regularnie uczęszczają do kościoła, nie praktykują swojej wiary na zewnątrz i nie ma ona większego wpływu na ich codzienne życie.

Wakacje

Święta na Barbadosie nie mają większego wpływu na turystów. Urzędy są zamknięte na czas wakacji, ale normalne usługi, takie jak sklepy, restauracje, wypożyczalnie samochodów, oferty turystyczne i autobusy działają normalnie.

Barbados ma w sumie 11 świąt państwowych:

 • Nowy Rok - 1 stycznia
 • Dzień Errola Barrowa (rocznica urodzin pierwszego premiera kraju, który wniósł znaczący wkład w uniezależnienie się od Wielkiej Brytanii) - 21 stycznia
 • Wielki Piątek (Wielkanoc) - data zmienna
 • Poniedziałek Wielkanocny - data zmienna
 • Dzień Bohaterów Narodowych - 28 kwietnia
 • Święto Pracy - 1 maja
 • Zielone Świątki - data zmienna
 • Dzień Emancypacji - 1 sierpnia
 • Dzień Kadooment (Dzień ten stanowi kulminację trwającego 6 tygodni festiwalu Crop Over, podczas którego kończy się sezon uprawy trzciny cukrowej. Ostatniego dnia festiwalu (zwanego Dniem Kadooment) obchody osiągają punkt kulminacyjny, a mieszkańcy wychodzą na ulice w karnawałowych kolorowych kostiumach wykonanych głównie z piór, aby uczcić tegoroczne zbiory. Kadooment oznacza w lokalnym slangu "wielką imprezę" - pierwszy poniedziałek sierpnia.
 • Dzień Niepodległości - 30 listopada
 • Dzień Bożego Narodzenia - 25 grudnia
 • Boxing Day - 26 grudnia

Historia w pigułce

Portugalczycy byli pierwszymi Europejczykami, którzy przybyli na wyspę. Nadali jej nazwę Barbados (przetłumaczoną jako brodaty, najwyraźniej pochodzącą od liany figowej, która obfituje na wyspie). W 1625 r. wyspa stała się kolonią brytyjską.

Brytyjczycy sprowadzili na wyspę niewolników z Afryki, którzy zajmowali się przetwórstwem trzciny cukrowej. To dlatego większość populacji jest dziś nadal czarna, ponieważ niewolnicy stanowili zdecydowaną większość populacji przez dwieście lat.

Barbados uzyskał niepodległość 30 listopada 1966 r. i stał się trzecim krajem na świecie, który przyjął demokrację parlamentarną.

Kultura

Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym roku jest wspomniana wcześniej parada karnawałowa Kadooment Day. Muzyka ma tu długie korzenie. Na każdym rogu można usłyszeć r'n'b, reggae i hity lokalnej gwiazdy Rihanny.

Narodowym sportem kraju jest krykiet, sprowadzony na wyspę przez Anglików podczas kolonizacji.

Najstarszymi rzemiosłami na wyspie są niewątpliwie produkcja lokalnego rumu Mount Gay, rybołówstwo i rolnictwo (głównie trzcina cukrowa). Wyspa posiada również przemysł piwowarski z tradycją sięgającą około 60 lat. Jedyne lokalne piwo warzone jest tutaj Banks.

Turystyka

Turystyka zdominowała lokalną gospodarkę na wiele lat. Jest ona rozpowszechniona głównie na zachodnim i południowym wybrzeżu. Wyspa jest bardzo popularna wśród zamożnej klienteli, co oznacza, że jakość usług jest bardzo dobra.

Turyści przylatują na Barbados głównie po to, by odwiedzić typowe karaibskie plaże. Każda plaża jest nieco inna, ale łączy je drobny, czysty biały piasek obmywany przez lazurowe morze.

Wyszukiwanie zakwaterowania na Barbadosie

Usługi tutaj są na podobnym poziomie jak w Europie czy Ameryce Północnej, z być może tylko mniejszym wyborem restauracji czy sklepów.

Supermarkety znajdują się w każdym kurorcie, ale szczególnie na zachodnim i południowym wybrzeżu. Najlepiej zaopatrzone są supermarkety Massy, które można znaleźć w wielu miejscach. Mniejsze sklepy spożywcze rozsiane są dosłownie na każdym rogu.

Restauracje znajdują się tylko w największych wioskach, ale wszędzie indziej nie będziesz miał problemów z jedzeniem na lokalnych straganach i w zaimprowizowanych barach szybkiej obsługi.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.