Vestmannaeyjar

Heimaey

Vestmannaeyjar, czyli Wyspy Vestmana, to mały archipelag wulkaniczny składający się z około 15 wysp położonych około 10 km na południe od Islandii. Tylko jedna z nich jest zamieszkana, największa wyspa Heimaey z miastem Vestmannaeyjar, które liczy mniej niż 4000 mieszkańców.

Szukaj zakwaterowania - wyspy Vestmannaeyjar

W Vestmannaeyjar można cieszyć się pełnymi udogodnieniami, od wielu restauracji i barów szybkiej obsługi, po banki, pocztę, hotele i supermarkety. Możesz być zaskoczony, jak bardzo Vestmannaeyjar jest zmotoryzowany, biorąc pod uwagę fakt, że miejscowi rzadko podróżują tu dalej niż 3 km.

Wulkany Heimaey

Największą atrakcją Heimaey jest zdecydowanie wysoki na 200 metrów wulkan Eldfell z ciekawym ciemnoczerwonym żwirem i skałami. Nieco dalej znajduje się znacznie mniejszy wulkan Helgafell. To właśnie wejście na wulkan Eldfell jest najczęstszym celem wycieczek pieszych. Stąd można podziwiać piękne widoki na całą wyspę Heimaey, a także zaskakująco głęboki i szeroki krater wulkanu, który czasami nadal lekko dymi.

W 1973 roku wulkany wypędziły wszystkich mieszkańców z wyspy i tylko dzięki miłosiernie powolnemu przepływowi lawy i bardzo dużej flocie łodzi rybackich wszyscy mieszkańcy zdołali uciec. Aby zachować życie na ważnym dla rybaków archipelagu Vestmannaeyjar, islandzki rząd postanowił zatrzymać i odwrócić przepływ lawy za pomocą wielu armatek wodnych, co ostatecznie zakończyło się sukcesem. Zachowano około 2/3 wszystkich domów i ważny port.

Wędrówki po Heimaey

Ze względu na niewielkie rozmiary i bardzo dobrą infrastrukturę, wyspa Heimaey jest idealnym miejscem na krótkie wędrówki, które zazwyczaj prowadzą do jednego z lokalnych wulkanów lub przybrzeżnych klifów, które oferują piękne widoki na ocean i okoliczne wyspy.

Najlepsze trasy wraz z opisami można znaleźć na przykład na stronie alltrails.com.

Wyjątkowa pogoda - czysto i słonecznie

Archipelag Vestmannaeyjar cieszy się wyjątkowym mikroklimatem niespotykanym na Islandii, dzięki położeniu z dala od wpływu islandzkich gór i codziennych silnych wiatrów. Dzięki silnemu wpływowi Prądu Zatokowego wyspy szczycą się również najwyższą średnią temperaturą spośród wszystkich miejsc na Islandii.

Podczas gdy zimą temperatura rzadko spada poniżej zera, latem może wzrosnąć do 20°C. Chociaż na Vestmannaeyjar jest bardzo deszczowo, opady zawsze występują w postaci szybkich opadów deszczu z czystym, słonecznym niebem pomiędzy nimi. Pod względem liczby godzin słonecznych Vestmannaeyjar ponownie zajmuje pierwsze miejsce na Islandii.

Jak się tam dostać?

Na główną wyspę Heimaey można dostać się samolotem lub promem.

Samolotem

Przyleć tutaj, jeśli chcesz odbyć 24-godzinną wycieczkę z Reykjaviku bez samochodu. Po wyspie Heimaey można z łatwością poruszać się pieszo. Z krajowego lotniska RKV w Reykjaviku małe linie lotnicze www.eagleair.is latają do Vestmannaeyjar VEY dwa razy w tygodniu zimą i codziennie latem . Bilety powrotne są jednak bardzo drogie (około 240 EUR).

Prom

Znacznie lepszym rozwiązaniem jest rejs statkiem, który pływa na dwóch różnych trasach. Na prom można również wjechać samochodem, ale istnieje możliwość pozostawienia samochodu za darmo na parkingu w porcie i udania się na Heimaey tylko pieszo.

  • Vestmannaeyjar - Landeyjahöfn (lokalizacja portu: google.com/maps): ok. 7-10 razy dziennie, czas rejsu 45 minut. Bilet w jedną stronę dla 1 osoby kosztuje 2 000 ISK, dodatkowy bilet samochodowy kosztuje 3 000 ISK
  • Vestmannaeyjar - Þorlákshöfn (lokalizacja portu: google.com/maps): ok. 2 razy dziennie, czas rejsu 2 godziny, rejsy tylko latem. Bilet w jedną stronę dla 1 osoby kosztuje 4 000 ISK, dodatkowy bilet na samochód kosztuje 5 000 ISK

Bilety najlepiej kupić online na stronie internetowej firmy żeglugowej herjolfur.is/en.

Zakwaterowanie

Wyspa Heimaey jest popularnym miejscem na nocleg i relaks w okolicy z ładną pogodą. Uwaga. Lokalne pensjonaty i hotele są często rezerwowane z ponad sześciomiesięcznym wyprzedzeniem, zwłaszcza na pobyty weekendowe w okresie letnim. Vestmannaeyjar to najpopularniejsze miejsce na wakacje wśród Islandczyków.

Dla jasności, wybieramy najlepsze zakwaterowanie w dwóch kategoriach:

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Islandia.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.