Grimsey

Grimsey

Grímsey znajduje się około 40 km od północnego wybrzeża Islandii i jest najpopularniejszym miejscem na jednodniowe wycieczki na północy. Dzięki 5,3 kilometrom kwadratowym i stosunkowo płaskiemu terenowi, Grímsey można łatwo obejść pieszo w ciągu kilku godzin i cieszyć się kilkoma lokalnymi atrakcjami.

Szukaj zakwaterowania - wyspa Grímsey

Istnieje przyjemny szlak turystyczny, który biegnie dookoła wyspy wzdłuż klifów i trawiastych równin. Grímsey ma mniej niż stu stałych mieszkańców. Znajdują się tu dwie restauracje, poczta, mały sklep i hotel.

Koło podbiegunowe

Grímsey to jedyna część Islandii, w której można fizycznie przekroczyć równoleżnik 66,5° szerokości geograficznej północnej - koło podbiegunowe. Miejsce to znajduje się na północnym krańcu wyspy i jest oznaczone małą rzeźbą kuli ziemskiej - właśnie w tym miejscu.

Kolonia maskonurów

Inną główną atrakcją Grímsey jest niezwykle duża kolonia uwielbiających zabawę maskonurów, które zamieszkują klify wokół wyspy. Oprócz nich gniazduje tu 20 innych gatunków ptaków, w tym rybitwy, alki i alki.

Ptasie klify można zobaczyć tuż przy porcie w jedynej wiosce na wyspie.

Jak się tam dostać?

Grímsey jest połączona z islandzkim "lądem stałym" regularnym promem i samolotem z lokalnego małego lotniska.

Prom

Regularny prom jest obsługiwany przez łódź Sæfari z Dalvík przez cały rok. Zimą 3-4 razy w tygodniu, latem do 5 razy w tygodniu z rozkładem ustalonym tak, że można wybrać się tylko na jednodniową wycieczkę. Wypłynięcie z Dalvíku następuje około godziny 9:00, rejs trwa 3 godziny, więc do Grímsey dociera się w południe. Łódź zawsze wypływa z powrotem o 16:00, co daje mnóstwo czasu na spacer po całej wyspie.

  • Bilet w jedną stronę kosztuje 4 000 ISKw obie strony 8 000 ISK
  • Rozkład jazdy i rezerwacja online na stronie internetowej road.is/ferries/saefari-booking

Samolotem

Usługa lotnicza jest świadczona przez małe regionalne linie lotnicze Norlandair przez cały rok tylko 3 razy w tygodniu z Akureyri. Można jednak spróbować połączyć podróż lotniczą i morską, aby urozmaicić swój transport.

  • Bilet w jedną stronę kosztuje około 67 EUR
  • Rezerwacja biletów online w Internecie norlandair.is/en

Można również skorzystać ze zorganizowanych rejsów na obserwację wielorybów z Húsavík. Jednodniowa wycieczka na Grímsey kosztuje ok. 75 000 ISK i jest organizowana przez agencje takie jak Gentle Giants.

Zakwaterowanie

Czy kuszą Cię odległe miejsca, takie jak Grímsey i chcesz cieszyć się nimi w pełni wieczorem i wczesnym rankiem, kiedy są "oczyszczone" z ruchu turystycznego?

W takim razie nic nie stoi na przeszkodzie, aby zatrzymać się na noc w doskonale ocenianym Guesthouse Básar z cenami około 110 EUR za noc, co jest naprawdę dobrą ceną jak na Islandię i tak odległe miejsce.

Nie ma Grímsey jak Grímsey

Dla przypomnienia, powinniśmy wspomnieć, że około 300 km na zachód od Westfjords znajduje się inna mała wyspa o nazwie Grímsey (lokalizacja na google.com/maps). Należy więc uważać, aby się nie pomylić. Na szczęście "druga" Grímsey jest niezamieszkana i nie kursują na nią promy, więc nie ma realnego ryzyka pomyłki i przybycia na inną Grímsey.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Islandia.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.