Maskonur grubozębny
Islandia

Wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą na Islandia

Arnarstapi

Krystof Hajek zaktualizowany 5. 12. 2023
Arnarstapi

Wioska Arnarstapi, w skrócie Stapi, jest popularnym miejscem turystycznym na wydłużonym półwyspie Snæfellsnes. Chociaż Arnarstapi jest bardzo małe i liczy zaledwie kilkudziesięciu mieszkańców, jest to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w zachodniej Islandii. Służy jako idealna baza wypadowa do wędrówek i noclegów podczas podróży po zachodniej Islandii, a także do wypraw na lodowiec Snæfellsjökull o wysokości 1400 metrów.

Szukaj zakwaterowania w Arnarstapi

W drodze do Arnarstapi zatrzymaj się przy odizolowanym i interesującym czarno-białym kościele Búðakirkja z 1703 roku, znajdującym się w pobliżu skrętu z głównej drogi nr 54.

.

Skalny most Gatklettur

Bardzo ciekawie poszarpana linia brzegowa zbudowana z ciemnych bazaltowych kamieni, ale porośnięta bujną zieloną trawą, zachęca do spacerów. Tworzą ją dziesiątki małych zatoczek, skalistych ostróg i wysepek.

Najsłynniejszą formacją jest niewątpliwie Kamienny Most, a raczej Skalna Brama Morska zwana Gatklettur, która jest ulubionym domem dla wielu gatunków ptaków. Znajduje się ona zaledwie kilka metrów od brzegu, a platforma widokowa około 500 metrów od centrum Arnarstapi.

.

Pole lawowe Hellnar

Najpopularniejszy szlak o długości ok. 3 km (w jedną stronę) prowadzi wzdłuż wybrzeża z Arnarstapi do osady Hellnar przez starożytne wyschnięte pole lawy porośnięte zieloną trawą. Będziesz musiał wrócić tą samą drogą, ale to nic nie szkodzi - szlak jest łatwy, dobrze oznakowany, a przez całą drogę będziesz cieszyć się pięknymi widokami na morskie klify i góry w tle.

Zakwaterowanie

Hotele i pensjonaty w samym Arnarstapi są dość drogie, a ceny zaczynają się od 220 EUR za noc, zobacz listę noclegów w Aranrstapi.

My wybralibyśmy tańsze zakwaterowanie na półwyspie Snæfellsnes, takie jak relaksujący pensjonat Við Hafið w Ólafsvík, 37 km dalej.

Jak się tam dostać?

Arnarstapi leży przy asfaltowej i przejezdnej przez cały rok drodze numer 574, łącznie 193 km od Reykjaviku (mapa trasy: google.com/maps) i 50 km od słynnej góry Kirkjufell, którą można połączyć z Arnarstapi podczas jednej wycieczki.

Krystof Hajek

Krystof jest redaktorem naczelnym Cestee. Jest także zapalonym podróżnikiem z 574 lotami i 73 odwiedzonymi krajami.

Niektóre z naszych linków mogą być linkami partnerskimi, z których możemy otrzymać prowizję w przypadku zakupu usługi. Zobacz naszą stronę polityki reklamowej.