St. John's

St. John's

Stolica Antigui i Barbudy nazywa się St. John's i jest praktycznie jedynym prawdziwym miastem w całym kraju. St. John's ma populację nieco poniżej 25.000 i składa się głównie z niskich, stiukowych drewnianych domów, z których tylko najwęższe centrum zawiera murowane budynki biurowe lub sklepy.

Zarezerwuj tani hotel w St. John's na booking.com

Ogólnie rzecz biorąc, St. John's na pierwszy rzut oka sprawia raczej niezorganizowane wrażenie, ale ma kilka atrakcji i może służyć jako świetna baza wypadowa do wycieczek po wyspie.

Zabytki i atrakcje

Najbardziej znanym i praktycznie jedynym zabytkiem w St. John's jest najważniejsza katedra Kościoła anglikańskiego na całych Karaibach Wschodnich.

Znajduje się ona na wzgórzu, więc jest widoczna z portu, a z kolei główne wejście do katedry oferuje dobre widoki na port i centrum miasta. Katedra pochodzi z 1848 roku i jest zbudowana w stylu barokowym.

Zewnętrzna fasada nie jest w dobrym stanie, ale kościół jest nadal otwarty dla zwiedzających bezpłatnie. Jest jednak otwarty tylko nieregularnie, zwłaszcza w dni, kiedy do Antigui przypływają duże statki wycieczkowe.

Najbardziej wyeksponowanym punktem turystycznym jest deptak Heritage Quay prowadzący od nabrzeży portowych do centrum miasta. Ulica ta otoczona jest odrestaurowanymi kolorowymi domami z wieloma ekskluzywnymi sklepami z modą i pamiątkami. Jeśli wolisz bardziej lokalny klimat, skręć na południe od Heriage Quay w dowolną ulicę, a znajdziesz tętniącą życiem dzielnicę pełną targowisk i ulicznych straganów.

.

Najlepsze widoki na majestatyczne liniowce zacumowane w porcie można podziwiać z Perry Bay Main Road lub bezpośrednio z drewnianej promenady wijącej się wzdłuż portu.

.

Zakwaterowanie w mieście

St. John's nie jest jednym z najładniejszych miejsc na Antigui, ale jeśli nie chcesz lub nie możesz wynająć samochodu, jest to praktycznie jedyne miejsce, w którym możesz się zatrzymać. To właśnie St. John's służy jako główny węzeł komunikacyjny, skąd odjeżdżają wszystkie linie autobusowe i gdzie znajdziesz najwięcej taksówek i ofert zorganizowanych wycieczek.

Ponieważ St. John's nie jest drogim nadmorskim kurortem, jest to również najtańsze miejsce na pobyt. Mimo to, najniższe ceny to około 84 euro za noc w pokoju 2-osobowym.

Transport w St. John's

Parking w mieście jest dostępny w dowolnym miejscu wzdłuż ulic, z największą ilością miejsc na High Street i Nevis Street.

Zarezerwuj samochód na lotnisku Antigua

St. John's jest głównym węzłem autobusowym w kraju. W rzeczywistości linie autobusowe mają tendencję do prowadzenia vanów lub minibusów, ale zawsze mają numer linii i stałą trasę. Z drugiej strony nie ma stałego interwału i zawsze opuszczają St. John's, gdy autobus się zapełni.

W mieście znajdują się dwa główne dworce autobusowe:

  • West Bus Station - usługi do Jolly Harbour, English Harbour, Falmouth, Nelson's Dockyard, All Saints, Old Road, Dickenson Bay i innych (ogólnie całe zachodnie i południowe wybrzeże + centrum wyspy).
  • East Bus Station - Willikies, Bethesda, Freetown, lotnisko (ogólnie północno-wschodnie wybrzeże)

Zachodni dworzec autobusowy jest znacznie lepiej oznakowany, a perony pokazują dokładne miejsca docelowe. Wschodni dworzec autobusowy jest mniejszy i składa się praktycznie w całości z asfaltu, na którym o różnych porach zaparkowane są samochody dostawcze.

Jednak pasażerowie i kierowcy są zawsze pomocni i skierują Cię do właściwego autobusu.

Szczegółowe informacje na temat podróżowania po Antigui można znaleźć w rozdziale Transport.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Antigua i Barbuda.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.