Látrabjarg

Latrabjarg

Jeśli szukasz odludnych i odległych miejsc, w których ląd zamienia się w otwarty ocean, wiatr biczuje Cię bezlitośnie w twarz, a natura pokazuje swoje surowe, ale piękne oblicze, udaj się na najbardziej wysunięty na zachód kraniec Westfjords, a właściwie Islandii.

Twoja podróż zabierze Cię do monumentalnych klifów Látrabjarg, które rozciągają się na ponad 14 km i często osiągają wysokość ponad 400 metrów!

Porównaj ceny wynajmu samochodów na Islandii

Surowy krajobraz jest łagodzony przez bujne zielone łąki, które dotykają tuż przy krawędzi prostopadłych klifów. Około 5 km od klifów koniecznie odwiedź maleńką wioskę i rozległą plażę Breiðavík, jedno z najpiękniejszych miejsc w zachodniej Islandii.

Największa kolonia ptaków

Klify Látrabjarg są najważniejszą i zdecydowanie największą kolonią ptaków nie tylko na Islandii, ale także w Europie, a także miejscem lęgowym dla milionów osobników kilkudziesięciu gatunków ptaków. W Látrabjarg można spotkać popularne maskonury, sieweczki wąskodziobe, teriery białe, bawoły i wiele innych. Na przykład klify Látrabjarg są kluczowe dla alki mniejszej, goszcząc ponad 40% całkowitej światowej populacji tego gatunku.

Najlepszą rzeczą w Látrabjarg jest to, że można dosłownie zbliżyć się do ptaków na odległość kilkudziesięciu centymetrów. Wystarczy ostrożnie podejść do krawędzi klifów, położyć się w trawie z głową lekko nad klifem i nagle otwiera się przed nami niesamowity naturalny spektakl setek, tysięcy i milionów ruchów, krzyków i śpiewów.

Wygodne wydeptane ścieżki w trawie praktycznie na płaskim terenie prowadzą wzdłuż całej długości klifów, a nawet dalej, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby spędzić cały dzień na spokojnym spacerze z magicznymi widokami na bezkresny ocean.

.

Zakwaterowanie

Ze względu na oddalenie klifów, wskazane będzie zatrzymanie się przynajmniej na jedną noc w pobliskiej okolicy. Wybieramy najlepsze zakwaterowanie w niewielkiej odległości od Látrabjarg:

  • Hotel Breidavik Guesthouse - ok. 5 km od klifów, pokoje ze wspólną łazienką w bardzo dobrych cenach od 103 eur za noc
  • Hotel Latrabjarg - ok. 12 km od klifów, klasyczny 3* hotel w cenie od 257 eur za pokój 3-osobowy lub od 110 eur za pokój jednoosobowy
  • Bjarkarholt Guesthouse - 72 km od klifów, przy głównej drodze w drodze do/z Reykjaviku, rodzinny pensjonat z cenami od 92 eur za noc.

Jak się tam dostać?

Przylądek Látrabjarg jest łatwo dostępny dla każdego rodzaju samochodu przez cały rok na asfaltowej drodze, która prowadzi do latarni morskiej na skraju najbardziej wysuniętego na zachód punktu Islandii. Przejazd z Reykjaviku to imponujące 424 km (zobacz mapę trasy), ale po drodze nie będziesz się nudzić. Wije się przez krajobraz licznych fiordów, gór, tuneli, a ruch jest tak niewielki, że jazda będzie czysto relaksującą sprawą.

Najbliższe większe miasto to oddalone o 60 km Vesturbyggð (patrz mapa trasy), gdzie znajdują się dwa małe sklepy, stacja benzynowa i ładowarka do samochodów elektrycznych.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Islandia.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.