Nikozja

Nikos

Nikozja, stolica Cypru - a raczej obu Cypryjczyków - jest największym i najważniejszym miastem na wyspie. Leży w centralnej części Cypru i, podobnie jak cała wyspa, Nikozja jest podzielona przez strefę zdemilitaryzowaną na część grecką i turecką.

Hotele i zakwaterowanie - Nikozja

Na Cyprze grecka nazwa miasta to Lefkosia.

Zabytki i atrakcje

Grecka część Nikozji to miejsce tętniące życiem, a w krętych uliczkach jej historycznego centrum łatwo się zgubić, wędrując wśród gąszczu budynków z czasów starożytnej Republiki Weneckiej, okresu kolonialnego Imperium Brytyjskiego i tętniących życiem budynków z XX wieku. Do najlepiej zachowanych zabytków Nikozji należą:

  • Mury Weneckie - całe historyczne centrum otoczone było masywnymi murami tworzącymi regularny dwunastoboczny trójkąt. Zbudowano je w XVI wieku, a fragmenty murów zachowały się do dziś w wielu miejscach. Linię murów można wyraźnie zobaczyć na przykład na en.mapy.cz (szara przerywana linia).
  • Famagusta Gate - W przeszłości główne wejście przez mury do centrum miasta jest również jednym z najlepiej zachowanych zabytków epoki weneckiej (z 1567 r.). Brama Famagusta znajduje się na wschodnim krańcu centrum i obecnie mieści się w niej centrum informacyjne.
  • Ledra Street - Nie zapomnij przespacerować się ulicą Ledra, która ma wyjątkową atmosferę. Po przejściu całej ulicy dotrzesz do granicy, która zabierze Cię do części tureckiej.
  • Katedraśw. Jana - jest głównym greckokatolickim kościołem Nikozji. Pochodzi z XIV wieku, ale został całkowicie przebudowany w 1662 roku. Kościół sprawia subtelne wrażenie i jeśli przejdzie się obok niego, na pierwszy rzut oka nie robi wrażenia, nawet swoim rozmiarem. Najbardziej interesujące jest bogato zdobione wnętrze katedry.
  • Microbrewery - Miłośnicy piwa zdecydowanie powinni odwiedzić tę niezwykłą piwiarnię, która znajduje się w niewielkiej odległości od granicy tureckiej. Piwo warzone jest właśnie tutaj, więc nie trzeba martwić się o jego jakość i świeżość. Właściciele browaru przestudiowali cały proces warzenia piwa w Czechach. Piwo jest zdecydowanie najlepsze w całej Nikozji. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej.

.

Przejście graniczne Ledras

W Nikozji znajdują się dwa przejścia graniczne do nieuznawanej Tureckiej Republiki Cypru Północnego i tureckiej części miasta. Podróżni ze wszystkich krajów muszą posiadać paszport, aby przekroczyć granicę.

Główne piesze przejście graniczne znajduje się w samym centrum miasta, w dzielnicy o nazwie Ledras. Znajduje się ono na głównym deptaku Ledras Street dokładnie w tym miejscu (lokalizacja na stronie en.mapy.cz), a przekraczanie granicy w tym miejscu jest bezproblemowe w obu kierunkach. Czas oczekiwania w godzinach szczytu nie przekracza 30 minut.

Drugie przejście graniczne jest przeznaczone wyłącznie dla samochodów i znajduje się na obrzeżach Nikozji (lokalizacja na en.mapy.cz). Można je przekroczyć na przykład taksówką.

.

Zakwaterowanie

Możesz wybrać się na jednodniową wycieczkę do Nikozji od strony morza, ale jeśli chcesz naprawdę poczuć wyjątkową atmosferę podzielonego miasta, zalecamy pozostanie tutaj na co najmniej 1 noc. Ceny zakwaterowania są tu nieco niższe niż na wybrzeżu, a nawet latem można znaleźć wiele ofert do 65 euro.

Wskazówka! Jeśli nie wybierasz się do Nikozji wynajętym samochodem, polecamy zatrzymać się w tureckiej części miasta, gdzie zakwaterowanie jest do 20% tańsze w znacznie lepiej ocenianych hotelach.

Hotele i zakwaterowanie Nikozja - część grecka

Hotele i zakwaterowanie Nikozja - część turecka

Transport

Jeśli wybierasz się do Nikozji wypożyczonym samochodem, nie warto szukać bezpłatnego parkingu na ulicach, które są zwykle dość zatłoczone, a miejsc parkingowych jest niewiele. Zalecamy skorzystanie z jednego z płatnych parkingów zlokalizowanych na obrzeżach historycznego centrum, których lista znajduje się na oficjalnej stronie miasta. Podstawową jednostką za parkowanie są 2 godziny, za które płaci się około 2,50 euro.

Centralny dworzec autobusowy znajduje się przy murach starego miasta na placu Dionysiou Solomou (lokalizacja pod adresem en.mapy.cz). Tutaj rozpoczynają się i kończą wszystkie połączenia międzymiastowe z Nikozji.

Wyjątkiem jest linia Kapnos Airport Shuttle kursująca z lotniska w Larnace. Autobusy te kończą bieg na stacji w Nikozji Południowej (lokalizacja pod adresem en.mapy.cz), skąd można dojechać do centrum autobusami komunikacji miejskiej linii 3, 4 i 5, które kursują co około 15 minut.

Autobusy międzymiastowe są łatwe w nawigacji. Jedyne publiczne połączenie autobusowe jest obsługiwane przez jedną firmę. Inter City Buses z zielonymi autobusami. Z Nikozji obsługiwane są następujące trasy:

Transport publiczny w Nikozji zapewniają Cyprus Public Transport. Sieć autobusowa obejmuje całe miasto, jednak historyczne centrum jest tak małe, że prawdopodobnie w ogóle nie będziesz potrzebował autobusu. Bilet na pojedynczy przejazd kupiony u kierowcy kosztuje 2,40 eur, a w godzinach 21:00-4:00 - 4 eur. Wystarczy zapłacić gotówką u kierowcy.

Można również skorzystać z biletu dziennego za 15 eur ważnego we wszystkich połączeniach międzymiastowych na Cyprze i we wszystkich środkach transportu publicznego w Larnace, Nikozji, Pafos, Limassol i Famaguście.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Cypr.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.