Comino
Malta

Wszystko, co musisz wiedzieć przed wizytą na Malta

Blue Grotto

David Eiselt zaktualizowany 12. 1. 2024
Blue Grotto

Blue Grotto, czyli Błękitna Jaskinia, to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji przyrodniczych na Malcie. Są to klify nad morzem, które tworzą kompleks siedmiu jaskiń, zdominowanych przez duży łuk skalny wpadający do morza.

Wyszukiwanie zakwaterowania na Malcie

Podróżni czasami mylą Błękitną Grotę ze słynną wcześniej formacją skalną Azure Window na Gozo, która zawaliła się do morza. Jednak Błękitna Grota nadal stoi na swoim miejscu.

Słynna jaskinia na włoskiej wyspie Capri również nosi tę samą nazwę.

Najlepszy widok na Błękitną Grotę

Możesz podziwiać widok na jaskinię z zewnętrznego tarasu widokowego (wstęp bezpłatny) lub wejść do jaskini bezpośrednio na łodzi.

Bezpieczny punkt widokowy z ławkami i ścianą na skraju klifów znajduje się przy głównej drodze (patrz mapa), a wstęp i parking są bezpłatne.

Przy punkcie widokowym znajduje się również przystanek autobusowy "Iż-Żurrieq, Panorama". Raz na godzinę zatrzymują się tu autobusy linii 74 (Valletta, Żurrieq) i 201 (lotnisko, klify Dingli, Mdina).

.

Wycieczki łodzią

Podpłyń łodzią do krawędzi jaskini i podziwiaj zapierające dech w piersiach widoki formacji skalnych nawet z poziomu morza.

Łodzie turystyczne wypływają z pobliskiego portu w wiosce Wied iż-Żurrieq.

Małe łodzie dla 10 pasażerów wypływają z małego portu, gdzie bilety można kupić w kasie (tylko gotówka). Koszt rejsu 10 EUR dla dorosłych i 5 EUR dla dzieci poniżej 10 roku życia.

Całkowity czas rejsu wynosi 20-25 minut, a czas oczekiwania może sięgać nawet 60 minut w sezonie letnim.

Łodzie wypływają codziennie przez cały rok, o ile morze jest spokojne. W przypadku większych fal łodzie w ogóle nie wypływają.

  • Kwiecień-październik: od 9:00 do 17:00
  • Listopad-marzec: 9:45 - 15:30.

.

Torri Xutu i wioska Wied iż-Żurrieq

Przystań dla łodzi znajduje się w małej wiosce Wied iż-Żurrieq, gdzie znajdziemy wiele restauracji, sklepów z pamiątkami i agencji turystycznych organizujących nurkowania.

Oprócz jaskini, główną atrakcją wioski jest średniowieczna wieża strażnicza Torri Xutu (zwana również "Sciuta").

Wyremontowana wieża jest dostępna dla zwiedzających bezpłatnie w godzinach od 10:00 do 12:00.

.

Zakwaterowanie

Zatrzymaj się na jedną noc w wiosce Wied iż-Żurrieq, jeśli chcesz podróżować z miejsca na miejsce na Malcie i być pierwszym w kolejce na poranny rejs do Błękitnej Groty.

Na przykład zatrzymaj się w dobrze ocenianym nowoczesnym hotelu Deep Blu Boutique ze spektakularnym widokiem na morze.

Jak się tam dostać?

Błękitna Grota znajduje się na granicy gmin Zurrieq i Qrendi.

Samochodem

Jeśli wybierasz się tu wynajętym samochodem, po prostu wpisz "Blue Grotto Malta" w nawigacji satelitarnej lub podążaj za znakami wskazującymi Blue Grotto z głównej drogi prowadzącej z Valletty obok lotniska.

Zarezerwuj samochód - Lotnisko Malta

Tuż obok punktu widokowego znajduje się mały parking, ale może on pomieścić tylko kilka samochodów. Większy parking znajduje się około 0,5 km dalej, na skraju małej wioski. Oba parkingi są bezpłatne, chociaż na drugim parkingu w Wied i-Żurrieq parkingowy pobiera dobrowolną opłatę za parkowanie (zazwyczaj 1 €).

Autobusem

Chociaż do punktu widokowego kursują zarówno autobusy 74, jak i 201 (patrz informacje powyżej), tylko autobus 201 (lotnisko, klify Dingli, Mdina) kursuje bezpośrednio na parking wiejski Wied iż-Żurrieq raz na godzinę.

Ceny biletów i więcej informacji na temat autobusów na Malcie można znaleźć w rozdziale Transport.

Avatar uživatele
David Eiselt

David jest założycielem i dyrektorem generalnym Cestee. Jest także zapalonym podróżnikiem z 302 lotami i 49 odwiedzonymi krajami.

Niektóre z naszych linków mogą być linkami partnerskimi, z których możemy otrzymać prowizję w przypadku zakupu usługi. Zobacz naszą stronę polityki reklamowej.