Sint Maarten - co robić

Saint Martin

Jak dobrze się bawić na Sint Maarten / Saint-Martin podczas jednodniowego rejsu?

A jak się bawić podczas dłuższych pobytów? Odkryj główne atrakcje, jakie oferuje Saint-Martin.

10 najlepszych hoteli - Sint Maarten

Obserwowanie samolotów

Wśród entuzjastów lotnictwa niewiele miejsc jest bardziej znanych niż Sint Maarten.

Plaża z drobnym białym piaskiem, morze po jednej stronie i zaledwie kilka metrów po drugiej stronie początek pasa startowego lotniska SXM. Jest to słynne miejsce Maho Beach, gdzie samoloty lądują dosłownie kilka metrów nad głową.

Po starcie samoloty ponownie kołują jak najbliżej ogrodzenia przy plaży, aby dać im jak najwięcej czasu na kołowanie, a następnie wspinają się bardziej stromo ze względu na stosunkowo wysoką górę po drugiej stronie pasa startowego. Dzięki takiemu startowi tuż za ogrodzeniem lotniska możliwe jest doświadczenie na własnej skórze mocy silników odrzutowych, takich jak te napędzające Airbusa A 330.

Do niedawna można było tu również zobaczyć Boeinga 747, ale niestety został on zastąpiony przez Airbusa A 330.

Praktykowane jest tu latanie na ogrodzeniu, gdzie miłośnicy adrenaliny trzymają się ogrodzenia i pozwalają, aby moc tych silników odrzutowych działała na nich. Jeśli wybierzesz się na nurkowanie z rurką na tej plaży, znajdziesz na dnie morza wiele okularów przeciwsłonecznych, kapeluszy i wiele innych rzeczy, które przyleciały tu z ludźmi.

.

Prawdziwi entuzjaści lotnictwa znajdą również czas na spotting na małym lotnisku Grand Case we francuskiej części, gdzie codziennie przylatuje tylko około 10 samolotów.

.

Plaże i pływanie

Na wyspie znajduje się prawie 40 plaż, więc naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie. Z pewnością najbardziej znaną plażą i tą, na którą udaje się większość turystów, jest Maho Beach.

Maho Beach - Plaża ta jest również czasami nazywana najgłośniejszą plażą na świecie, ponieważ znajduje się zaledwie kilka metrów od pasa startowego lotniska. Pas startowy ma zaledwie 2300 metrów, więc samoloty przelatują tak nisko, jak to tylko możliwe, przechodząc dosłownie kilka metrów nad głowami opalających się turystów.

Happy Bay - to dla nas zdecydowanie najlepsza i najpiękniejsza plaża, jaką tu odwiedziliśmy. Do Happy Bay nie można dojechać samochodem ani motorem, więc ludzi jest tam naprawdę bardzo mało (czasami byliśmy sami). Z jednej strony jesteśmy dość zaskoczeni, ponieważ ta plaża jest wymieniana w prawie każdym przewodniku lub przewodniku turystycznym. Do plaży można dotrzeć pieszo z plaży Friar's Bay. Jest to około 15 minutowy spacer przez "dżunglę" z iguanami skaczącymi nad głową.

Happy Bay słynie również z dość dużej i kolorowej rafy koralowej, na której można zobaczyć wiele ryb, ośmiornic czy płaszczek. Dla nas było to prawdopodobnie najlepsze miejsce do snorkelingu na wyspie. Na plaży nie ma żadnych usług ani toalet, więc trzeba być na to przygotowanym.

Great Bay Beach - to plaża w Philipsburgu. Plaża znajduje się w odległości krótkiego spaceru od portu, w którym cumują liniowce oceaniczne, więc można je stamtąd zobaczyć.

Ilet Pinel - plaża w rezerwacie przyrody na wyspie Pinel. Piękna plaża z turkusową wodą i drobnym piaskiem. Na plaży znajduje się bar, w którym można zamówić jedzenie i napoje. Jest bardziej zatłoczona, ale zdecydowanie warta odwiedzenia, podobnie jak cała Pinel.

Mullet Bay - Piękna, przestronna i wspaniała plaża w niewielkiej odległości od bardziej znanego Maho. Jest jednak znacznie spokojniejsza.

.

Snorkeling

Zdecydowanie najlepszym miejscem do snorkelingu, jakie znaleźliśmy (i którego naprawdę szukaliśmy) była Happy Bay, w przeciwnym razie naprawdę nie warto wiele wokół wyspy.

Dobre warunki panują również w Anse Marcel na północy wyspy.

Ogólnie rzecz biorąc, podwodne życie w wodach St. Martin nie jest tak obfite jak na innych karaibskich wyspach, ale do rekreacyjnego snorkelingu przeplatanego wycieczkami i pływaniem, wyspa jest całkowicie wystarczająca.

Wycieczki na pobliskie wyspy

Jeśli przebywasz na St. Martin przez co najmniej tydzień, zdecydowanie zalecamy wybranie się łodzią lub samolotem na okoliczne wyspy.

Szczegółowe informacje na temat transportu do/z St. Martin zostały opisane w rozdziale Jak się tu dostać.

St. Bartholomew

Francuska wyspa, która jest być może nawet bardziej znana wśród prawdziwych entuzjastów lotnictwa niż sama Sint Maarten.

Lokalne małe lotnisko SBH słynie z krótkiego pasa startowego ograniczonego z jednej strony stromym wzgórzem, a z drugiej piękną plażą.

Jednak St. Barthélemy urzeka również pięknym miastem Gustavia, w którym mieszają się wpływy z czasów panowania szwedzkiego i obecnego panowania francuskiego, oraz oczywiście typowymi karaibskimi plażami z białym piaskiem.

Wyspa ma cechy luksusowej destynacji, gdzie noc w hotelu przy plaży zaczyna się od około 900 USD. Jednak dzięki bardzo częstym połączeniom lotniczym i łodziowym można z łatwością wybrać się na jednodniową wycieczkę.

 • Samolotem - bilety w obie strony od 200 usd, lot liniami Winair z lotniska SXM lub St. Barth Commuter z lotniska Grand Case we Francji, lot trwa około 13 minut.
 • Łodzią - bilety w dwie strony od 115 usd, łodzie pływają do Philipsburg lub Marigot, rejs trwa 45 minut.
 • Szukaj hoteli - St. Barth

.

Saba

Malutka wyspa Saba jest najmniejszą ze wszystkich holenderskich terytoriów, a także miejscem, w którym znajduje się najwyższa góra w całej Holandii, Mount Scenery.

Saba to świetne miejsce na piesze wędrówki, gdzie można spędzić kilka dni spacerując po wzgórzach. Jest to również jedno z najpopularniejszych miejsc do nurkowania.

Dowiedz się, co robić i zobaczyć w naszym szczegółowym przewodniku po Saba.

 • Samolotem - bilety w obie strony około 200 usd, lata tylko Winair, czas lotu około 15 minut
 • Łodzią - bilety w obie strony ok. 115 usd, rejs tylko z Philipsburga, czas rejsu ok. 80 minut
 • Szukaj hoteli - Saba

.

Anguilla

Najbliżej St Martin znajduje się brytyjska wyspa Anguilla, znana ze wspaniałych miejsc do nurkowania i pięknych plaż.

Najkrótszy międzynarodowy lot na świecie przebiega 19 km między SXM a lotniskiem Anguilla.

 • Samolotem - bilety w obie strony około 200 usd, lata tylko Anguilla Air Services, czas lotu około 7 minut
 • Łodzią - bilety w obie strony ok. 60 eur, rejs tylko z Marigot, czas rejsu ok. 20 minut, droższe bilety można kupić na linii z doku na lotnisku SXM.
 • Wyszukiwanie hoteli - Anguilla

.

Wycieczki

Często pytacie, czy oprócz plaż na Sint Maarten można uprawiać turystykę pieszą.

Na Sint Maarten nie ma długich, oznakowanych szlaków turystycznych i bardziej nadaje się na krótkie spacery, na przykład do Fort Louis w Marigot (ok. 1 km) lub od końca drogi do najwyższej góry Pic Paradis (ok. 2 km).

Zabawa z adrenaliną

Ciesz się jazdą na najbardziej stromej tyrolce na świecie lub wybierz inną tyrolkę nad koronami drzew gęstej dżungli.

Na St Martin znajdują się dwa centra adrenalinowej zabawy.

 • Sentry Hill - Po stronie holenderskiej można skorzystać z 853-długiej tyrolki, która pokonuje różnicę wysokości 320 metrów, co czyni ją najbardziej stromą atrakcją tego typu na świecie.
 • Loterie Farm - Po stronie francuskiej można skorzystać z tyrolki nad dżunglą lub wybrać się na spacer po gęstym lesie.
Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.