Sint Maarten - wszystko o wynajmie samochodów

Saint Martin

Podobnie jak we Francji czy Holandii, tutaj również powszechna jest jazda po prawej stronie.

Podróżowanie po St Martin samochodem jest dość stresujące i wyczerpujące ze względu na ciągłe i bardzo długie korki. Jeśli jednak chcesz zwiedzić coś innego niż Maho Beach lub miasta, samochód z pewnością się przyda.

Jak i kiedy zarezerwować samochód na St. Martin?

Na St. Martin działa wiele dużych międzynarodowych wypożyczalni samochodów i mniejszych lokalnych firm. Wynajem samochodu tutaj jest jak w każdym innym cywilizowanym kraju.

Niemniej jednak ma to swoją specyfikę w postaci braku samochodów. Zarezerwuj samochód z co najmniej 2-3 miesięcznym wyprzedzeniem, szczególnie w okresie grudzień-kwiecień. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że realistycznie żadna z wypożyczalni samochodów nie będzie miała wolnych mocy przerobowych i skończysz całkowicie bez samochodu, co spowoduje całkowitą zmianę programu.

Zarezerwuj samochód na lotnisku SXM

Mamy szczególnie dobre doświadczenia z Sixt, Avis lub AutoUnion.

Ceny wynajmu samochodów w Saint Martin

Saint Martin jest jednym z droższych miejsc na Karaibach, ale ceny wynajmu samochodów są stosunkowo rozsądne, jeśli dokonasz rezerwacji z co najmniej 3-miesięcznym wyprzedzeniem.

Ceny różnią się również w zależności od sezonu.

Ceny większych SUV-ów są nawet 3 razy wyższe niż najmniejszych samochodów.

Podobnie jak na całym świecie, im dłuższy okres wynajmu samochodu, tym niższa cena za dzień.

Ponadto korzystne jest zarezerwowanie samochodu z co najmniej 2-4-miesięcznym wyprzedzeniem. I odwrotnie, jeśli zarezerwujesz samochód na więcej niż 7 miesięcy, zobaczysz mniej ofert i opłaca się poczekać.

Międzynarodowe prawo jazdy i inne dokumenty

Aby wynająć samochód w St. Martin, będziesz potrzebować krajowego prawa jazdy i zawsze musisz mieć przy sobie międzynarodowe prawo jazdy.

Na St Martin większość wypożyczalni samochodów nadal wymaga karty kredytowej. Zazwyczaj pobierają one depozyt w wysokości około 1 200 USD.

Ceny benzyny i stacje benzynowe

Benzyna na St. Martin jest droga. Ceny są prawie identyczne w części francuskiej i holenderskiej.

Używane są tu europejskie jednostki miary, więc wszystkie ceny są za litr.

Ceny benzyny wahają się od 1,50 usd do 1,65 usd za litr. We francuskiej części cena jest zawsze podawana w euro, w holenderskiej części cena jest zawsze podawana w guldenach Antyli, jednak 99% kierowców płaci w dolarach amerykańskich. Operator zawsze przelicza cenę według stałego kursu wymiany, który się nie zmienia.

Jak działają stacje benzynowe na St. Martin?

Na St. Martin występuje duże zagęszczenie stacji benzynowych, a w każdym większym mieście w holenderskiej i francuskiej części wyspy można znaleźć stację benzynową.

Wszystkie stacje benzynowe są obsługiwane przez personel, nie ma jeszcze stacji samoobsługowych.

Wystarczy podjechać do stanowiska, otworzyć bak i powiedzieć obsłudze, ile chce się zatankować. Albo w litrach, albo w maksymalnej wartości pieniężnej, albo po prostu powiedz "full tank please".

Płatności zawsze można dokonać gotówką, a w zdecydowanej większości przypadków również kartą. Płacisz bezpośrednio obsłudze, która napełnia zbiornik, więc nie musisz w ogóle wychodzić z samochodu.

Większość stacji benzynowych jest wyposażona w taki sam sposób, jak wszędzie indziej: mały sklep z przekąskami i akcesoriami samochodowymi lub kawiarnia.

Jakość i oznakowanie dróg

Na St Martin nie ma autostrad i tylko jedna główna obwodnica wokół całej wyspy.

Jakość tutejszych dróg jest znacznie lepsza niż na innych karaibskich wyspach, ale gorsza niż w USA czy Europie.

Drogi często nie mają oznaczeń poziomych, a pobocza bywają niestabilne.

Dużym utrudnieniem dla kierowców są progi zwalniające, które mogą pojawiać się w zupełnie nieoczekiwanych miejscach (np. zupełnie nielogiczne zjazdy z głównej drogi lub za horyzontem czy zakrętem). W większości przypadków progi te nie są w ogóle oznaczone.

Znaki drogowe po obu stronach wyspy mają format europejski.

Przepisy ruchu drogowego

Na St. Martin dozwolony jest ruch prawostronny.

Kierowcy są dość rozważni i często zdarza się, że przepuszczają samochody wyjeżdżające z dróg drugorzędnych na główną drogę.

Nie musisz martwić się o niebezpieczną szybką jazdę lub nerwowe wyprzedzanie, jeśli jeździsz ostrożniej niż miejscowi. Kierowcy zwykle trąbią na ciebie podczas wyprzedzania, ale jest to tutaj normalne: po prostu dają ci znać, że zdecydowali się wyprzedzić, a uprzejmością jest zwolnienie lub zjechanie na pobocze.

Jeśli kierowca trąbi na Ciebie po tym, jak pozwolisz mu zjechać na pobocze, jest to znak podziękowania.

Prędkości

Prędkości są mierzone w kilometrach na godzinę, a maksymalne ograniczenia prędkości są następujące:

  • W terenie zabudowanym - 50 km/h (około 32 mph)
  • Poza obszarem zabudowanym - 60 km/h (ok. 37 mph)

Zwłaszcza w części francuskiej prędkość poza miejscowością jest często podnoszona do 70 km/h za pomocą znaku.

Ze względu na duże natężenie ruchu, częste progi zwalniające i duże zagęszczenie wiosek, rzadko będzie można przekroczyć dozwoloną prędkość.

Priorytety i ronda

Na skrzyżowaniach, które nie są kontrolowane przez sygnalizację świetlną lub znaki, obowiązuje pierwszeństwo z prawej strony.

Powszechne są ronda, na których samochód poruszający się po rondzie zawsze ma pierwszeństwo przejazdu. Na rondach często występuje wiele pasów ruchu, dlatego zawsze należy ściśle przestrzegać znaków drogowych. Zjeżdżając z ronda należy zawsze używać kierunkowskazu, ale w praktyce nikt tego nie robi.

Alkohol, pasy bezpieczeństwa i rozmawianie przez telefon

Zapinanie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe, a rozmawianie przez telefon podczas jazdy jest surowo zabronione. Słuchawki również nie są dozwolone.

Nie ma tolerancji dla alkoholu we krwi podczas jazdy na St Martin.

Zarezerwuj samochód na St. Martin

Natężenie ruchu

Gęstość ruchu na St. Martin jest szalona, szczególnie w pasie od Philipsburga przez Cole Bay i lotnisko do Marigot.

Często tworzą się długie kolejki, które są całkowicie nieruchome przez wiele minut, a jazda z Maho Beach do Philipsburga może czasami trwać do 2 godzin.

Kolejki są przypadkowe. Nie tworzą się codziennie i nie są równie powolne każdego dnia. Najgorsza sytuacja panuje w rejonie Simpson Bay i Cole Bay.

Z drugiej strony, wschodnia i północna część wyspy jest zwykle przejezdna bez żadnych problemów, a ruch w tych obszarach nie jest zbyt duży.

Parkowanie

Podczas gdy bardzo duży ruch uliczny utrudnia podróżowanie po St. Martin samochodem, opcje parkowania są z drugiej strony bardzo pozytywną rzeczą.

Parkowanie jest bezpłatne na prawie wszystkich ulicach lub na parkingach.

Na przykład na Maho Beach jest płatny parking, ale na wszystkich innych plażach i atrakcjach turystycznych można parkować za darmo.

Można również łatwo znaleźć miejsce w miastach wzdłuż ulic lub na dużych parkingach wzdłuż głównej drogi w Philipsburgu lub w porcie w Marigot.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.