Sint Maarten - kultura i historia

Saint Martin

Jak łatwo jest mówić po angielsku na St. Martin? Jacy są miejscowi i kiedy sklepy są zamknięte na St. Martin?

10 najlepszych kurortów na plaży

Języki

Język urzędowy różni się w holenderskiej i francuskiej części wyspy.

Holenderska część

Oficjalnymi językami holenderskiej części Sint Maarten są holenderski i angielski.

Chociaż oficjalne znaki na biurach, samochodach policyjnych lub niektórych znakach są w języku niderlandzkim, prawie nikt nie mówi tutaj po niderlandzku.

Nawet między sobą miejscowi mówią prawie wyłącznie po angielsku, choćby dlatego, że zdecydowana większość populacji składa się z imigrantów z głównie anglojęzycznych wysp Karaibów.

Angielski jest najczęściej używanym językiem w Sint Maarten i nie będziesz miał absolutnie żadnych problemów z mówieniem w tym języku z mieszkańcami, w sklepach i urzędach.

Część francuska

Językiem urzędowym we francuskiej części wyspy jest wyłącznie francuski.

W porównaniu do części holenderskiej, można tu mówić po francusku bez żadnych problemów, a dla wielu mieszkańców francuski jest językiem ojczystym.

Jednak angielski jest również powszechnie używanym językiem i z pewnością nie będzie problemu z mówieniem po angielsku we francuskiej części.

Historia w pigułce

St Martin została odkryta przez Krzysztofa Kolumba w 1493 roku i nazwana na cześć świętego Marcina z Tours, którego urodziny obchodzone są 11 listopada. Pierwotna nazwa wyspy brzmiała "Soualiga" (miasto soli).

Prawie wszystkie europejskie potęgi kolonialne były zainteresowane St. Martin ze względu na bogactwo soli. Sytuacja ostatecznie ustabilizowała się w 1648 roku, kiedy to wyspa została podzielona na północną część francuską i południową holenderską.

Aż do XIX wieku kolonia Saint Martin była źródłem bawełny, tytoniu i trzciny cukrowej. Przez ponad 150 lat sprowadzano w tym celu niewolników z Afryki, których liczba wielokrotnie przewyższała liczbę Europejczyków. Dlatego też większość żyjących obecnie mieszkańców St. Martin to potomkowie afrykańskich niewolników.

W przeciwieństwie do innych kolonii, St. Martin nigdy nie próbowała uzyskać niepodległości aż do dziś.

Wyspa jest nadal podzielona między Francuzów i Holendrów, a ta koegzystencja trwa bez żadnych problemów od prawie 400 lat.

Ludność i religia

Saint Martin przedstawia się jako „Friendly island“., a mieszkańcy są naprawdę przyjaźni.

Ludzie są pomocni we wskazówkach i nie martwią się zbytnio o nic. Jedynym problemem mieszkańców są okazjonalni pijacy w większych miastach, ale ich stężenie nie jest tak wysokie jak w miastach europejskich czy amerykańskich.

Większość populacji liczącej niecałe 80 000 osób pochodzi od afrykańskich niewolników. Jeden procent to Europejczycy lub Amerykanie, którzy przeprowadzili się tutaj i mieszkają na stałe.

Religia i przekonania

Około jedna trzecia populacji to katolicy, a inne wyznania chrześcijańskie są tu obecne w znacznym stopniu. Około 5% populacji to Hindusi, potomkowie Hindusów, którzy przybyli tu do pracy w czasach kolonialnych.

Mieszkańcy regularnie uczęszczają do kościoła, ale wiara nie odgrywa znaczącej roli w codziennym życiu.

Święta

Sklepy są zwykle otwarte do 20:00 od poniedziałku do soboty, ze znacznie skróconymi godzinami otwarcia w niedziele. Restauracje i bary są otwarte do około 22:00 przez cały tydzień.

Święta państwowe na St. Martin

Urzędy, urzędy pocztowe i niektóre sklepy pozostają zamknięte w święta państwowe.

Dni robocze różnią się w holenderskiej i francuskiej części wyspy.

 • 1 stycznia - Nowy Rok (francuski i holenderski)
 • 3 dni przed Środą Popielcową (zazwyczaj w lutym) - Karnawał (część francuska)
 • Wielki Piątek Wielkanocny - data zmienna (część francuska i holenderska)
 • Niedziela Wielkanocna - data zmienna (część holenderska)
 • Poniedziałek Wielkanocny - data zmienna (część francuska i holenderska)
 • 27 kwietnia - Dzień Królowej/Króla (część holenderska)
 • Karnawał - 1 dzień w kwietniu/maju (część holenderska)
 • 1 maja - Święto Pracy (część francuska i holenderska)
 • 8 maja - Dzień Zwycięstwa w II wojnie światowej (część francuska)
 • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - data ruchoma w maju (część francuska i holenderska)
 • Zielone Świątki - data ruchoma w maju (część francuska i holenderska)
 • 1 lipca - Dzień Emancypacji (część holenderska)
 • 14 lipca - Zdobycie Bastylii (część francuska)
 • Święto Konstytucji - 2. poniedziałek października (część holenderska)
 • 1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych (część francuska)
 • 11 listopada - Dzień Świętego Marcina (część francuska i holenderska)
 • 25 grudnia - Boże Narodzenie (część francuska i holenderska)
 • 26 grudnia - Drugi Dzień Bożego Narodzenia (część francuska i holenderska)

.

Turystyka

Wyspa opiera swoją gospodarkę na turystyce, a turyści mają do wyboru szeroką gamę zakwaterowania, od skromnego pokoju wynajmowanego od mieszkańców przez Airbnb po duże i luksusowe ośrodki hotelowe.

10 najlepszych hoteli - Sint Maarten

Istnieje możliwość wypożyczenia samochodu z jednej z wypożyczalni w pobliżu lotniska zaraz po przylocie. Na wyspie znajduje się również wiele firm, które oferują wiele wspaniałych wrażeń, od wycieczek na pobliskie wyspy po wypożyczenie skuterów wodnych i nurkowanie z rekinami.

Turyści najczęściej udają się na Maho Beach, aby doświadczyć lądowania lub startu samolotów z bliskiej odległości i "przelecieć przez płot".

Wyspa jest również regularnie odwiedzana przez liniowce oceaniczne, które mogą pomieścić kilka tysięcy osób. Statki te zazwyczaj cumują tu tylko na 1 lub 2 dni, a wszyscy pasażerowie pędzą na plażę Maho natychmiast po zejściu z pokładu. Zalecamy, aby dowiedzieć się, kiedy te statki przybywają i pominąć Maho Beach w te dni.

Główny sezon turystyczny trwa od połowy grudnia do połowy kwietnia.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.