Sint Maarten - bezpieczeństwo i zdrowie

Saint Martin

Jakie są zagrożenia dla zdrowia na St. Martin? Czy jest tam bezpiecznie i gdzie są miejsca o najwyższym wskaźniku przestępczości?

10 najlepszych hoteli na St. Martin

Zagrożenia dla zdrowia

Na wyspie nie odnotowano zwiększonej zachorowalności na żadne egzotyczne choroby. Od czasu do czasu pojawiają się ogniska dengi, ale są to raczej pojedyncze przypadki.

Jeśli chodzi o morze, zaleca się szczególną ostrożność po wschodniej stronie wyspy, która jest skąpana w dość nieprzewidywalnym Atlantyku. Występują tam duże fale i mogą występować silne prądy wsteczne.

Opieka zdrowotna i ewentualne leczenie

St Martin jest uważane za rozwinięte terytorium z zaawansowaną i doskonałą opieką zdrowotną. Po okazaniu karty ubezpieczeniowej każdy obywatel Unii Europejskiej jest uprawniony do bezpłatnego leczenia w szpitalach i klinikach po stronie francuskiej.

Wszyscy turyści powinni pamiętać, że leczenie za okazaniem karty ubezpieczeniowej obejmuje tylko niezbędne wydatki, a w przypadku poważniejszych obrażeń lepiej jest wcześniej wykupić ubezpieczenie podróżne w firmie ubezpieczeniowej.

Po stronie holenderskiej wszyscy oprócz obywateli Holandii muszą w pełni zapłacić za leczenie.

Woda pitna

Woda z sieci wodociągowej jest bezpieczna, ale jest to głównie odsolona woda morska. Zalecamy picie wody butelkowanej, która jest powszechnie dostępna w lokalnych sklepach.

Niebezpieczne zwierzęta

Występowanie niebezpiecznych zwierząt na St. Martin jest naprawdę bardzo rzadkie.

Na wyspie nie ma jadowitych węży ani pająków. Zauważono tu importowany gatunek śmiercionośnego węża fer-de-lance, ale statystycznie nie odnotowano ani jednego przypadku ukąszenia i prawdopodobnie na wyspie żyje tylko kilka osobników.

Spośród bezpańskich zwierząt, psy są często spotykane na ulicach. Jest ich szczególnie dużo na obrzeżach miast. W większości przypadków nie są to bezpańskie psy, co można rozpoznać po ich obrożach. Jednak miejscowi często pozwalają swoim psom biegać luzem wokół swoich domów.

Ogólnie rzecz biorąc, psy nie są agresywne w stosunku do przechodniów, ale może się zdarzyć, że szczególnie w stadzie będą pilnować swojego domu. W takim przypadku warto przejść się po okolicy lub poczekać na właściciela.

Jeśli chodzi o morze, rekiny, na przykład, są widywane tylko sporadycznie i szczególnie na większych głębokościach, więc turyści nie muszą się o nie zbytnio martwić. Niebezpieczeństwo obrażeń dla nurków jest bardziej prawdopodobne w przypadku kontaktu z jeżowcami i podobnymi kolczastymi zwierzętami.

Obowiązkowe szczepienia

Na St. Martin nie są wymagane żadne szczepienia; jest to standardowy rozwinięty kraj europejski, w którym nie występują choroby tropikalne.

Przestępczość

Przestępczość i ataki na turystów są rzadkie na St Martin, ale nadal zaleca się zachowanie podstawowej ostrożności. Nie zostawiaj rzeczy bez opieki i przynajmniej schowaj cenne przedmioty do bagażu, gdy opuszczasz hotel.

Zwiększona ostrożność, zwłaszcza przed kieszonkowcami, jest zalecana w głównych miastach Marigot i Philipsburg, a także na odsłoniętych plażach, takich jak Maho i Mullet Bay.

Ogólnie rzecz biorąc, St. Martin jest jedną z najbezpieczniejszych wysp na Karaibach.

Ważne kontakty

Podczas pobytu w St. Martin należy znać następujące numery telefonów.

  • Służby ratunkowe - 15 (strona francuska), 912 (strona holenderska)
  • Policja - 17 (strona francuska), 911 (strona holenderska)
  • Straż pożarna - 18 (strona francuska), 919 (strona holenderska)

Międzynarodowy numer kierunkowy do St. Martin to +1.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.