Sint Maarten - Pogoda i najlepszy czas na podróż

Saint Martin

Wyspa St. Martin znajduje się w tropikalnym klimacie monsunowym, który charakteryzuje się długimi okresami suchej i pięknej pogody oraz krótszymi okresami mokrej i huraganowej pogody.

Ze względu na położenie gór w środkowej części wyspy i kształt linii brzegowej, St. Martin jest nieco bardziej sucha niż okoliczne wyspy Małych Antyli.

Jednak nawet podczas suchych miesięcy należy spodziewać się deszczowych dni, ale są one mniej prawdopodobne niż w porze deszczowej.

Temperatury są letnie przez cały rok, a różnice między zimą a latem są minimalne. Odchylenie średnich dziennych temperatur w ciągu roku wynosi od 28 °C do 31 °C. Ekstremalne upały z temperaturami powyżej 35°C występują tylko latem, a chłodniejszych dni poniżej 22°C jest zaledwie kilka w roku.

Zarezerwuj hotel ze zniżką poza sezonem

Pogoda i temperatury w ciągu roku

Oto jak wygląda pogoda w St Martin w różnych miesiącach roku.

Pogoda w styczniu

W styczniu rozpoczyna się wysoki sezon z przyjemnymi temperaturami około 25 °C i stosunkowo niską wilgotnością.

Deszcz występuje średnio przez 11 dni w miesiącu, ale przez większość czasu są to tylko krótkie ulewy, które ustępują po kilkudziesięciu minutach. Mogą jednak występować 3-dniowe okresy ciągłego deszczu.

Styczeń jest często dość wietrznym miesiącem, ale w połączeniu z wysokimi temperaturami nie ma to znaczenia.

Pogoda w lutym

Luty to świetny miesiąc na wizytę w St Martin. Pogoda jest przeważnie słoneczna i chociaż średnio pada 9 dni w miesiącu, rzadko pada przez cały dzień.

Temperatury wynoszą około 25°C, często wieje wiatr i jest niska wilgotność, co sprawia, że przebywanie na zewnątrz jest bardzo przyjemne.

Pogoda w marcu

Marzec jest statystycznie najmniej deszczowym miesiącem w roku. Opady występują głównie w postaci intensywnych, ale bardzo krótkich deszczy i występują tylko przez 8 dni w miesiącu.

Średnie temperatury wynoszące około 25°C są chłodzone przez wiatr, który wieje nieustannie, zwłaszcza wzdłuż wybrzeża.

Pogoda w kwietniu

W kwietniu średnia temperatura wzrasta do 26-27 °C, a opady deszczu nieznacznie się zwiększają.

Kwiecień jest jednak nadal porą suchą i rzadko pada przez cały dzień. Wilgotność utrzymuje się na rozsądnym poziomie, dzięki czemu nawet w kwietniu, oprócz kąpieli w morzu, można zwiedzać wyspę pieszo.

Pogoda w maju

Maj to również dobry miesiąc na odwiedzenie St Martin. Chociaż opady deszczu wzrastają, a silne burze z ulewnym deszczem są stosunkowo częste, zwykle dzieje się to wieczorem lub w nocy, a w ciągu dnia jest słonecznie lub częściowo pochmurno.

W ciągu dnia można spodziewać się temperatur około 27°C i lekkiego wiatru.

Pogoda w czerwcu

Czerwiec można opisać jako ostatni miesiąc pory suchej, z deszczami głównie w postaci krótkich, intensywnych opadów.

Jednak słońce jest częściej zasłonięte przez chmury niż zimą, co może mieć pozytywne konotacje dla podróżnych, którzy nie czują się komfortowo z ciągłą ekspozycją na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Średnia dzienna temperatura wzrasta do 28°C, ale często może przekraczać 30°C.

Pogoda w lipcu

W lipcu pora sucha przechodzi w bardziej wilgotną porę deszczową, ale główny sezon huraganów jeszcze nie nadszedł.

Temperatury są bardzo wysokie i często osiągają 32 °C. Jednak wilgotność i opady deszczu pozostają na znośnym poziomie i prawie na pewno nie będzie padać każdego dnia.

Pomimo tego, że lipiec jest szczytem sezonu dla większości świata, ceny zakwaterowania i usług na St Martin powoli spadają, ponieważ jest już poza sezonem.

Pogoda w sierpniu

W sierpniu rozpoczyna się pora deszczowa i sezon huraganów.

Jeśli jednak uda Ci się znaleźć bardzo tanie loty lub zakwaterowanie, nie musisz się martwić o podróż do St Martin. Prawdopodobieństwo wystąpienia huraganu w lipcu wynosi około raz na 3 lata. Gwałtowne burze tropikalne często występują, ale zazwyczaj w godzinach nocnych.

Temperatura powietrza zwykle wzrasta do 30°C.

Pogoda we wrześniu

We wrześniu występuje najwyższe ryzyko huraganów, ale nawet w tym miesiącu niszczycielski huragan nie występuje co roku, ale raczej raz na dekadę.

Niemniej jednak we wrześniu często pada: średnio 14 dni w miesiącu, a opady są często dość obfite.

Temperatury w ciągu dnia wzrastają średnio do 30°C, a wilgotność znacznie wzrasta.

Pogoda w październiku

Październik to również sezon huraganów i pora deszczowa. Deszcz pada często i intensywnie, ale rzadko trwa cały dzień.

Intensywny deszcz jest często zastępowany przez czyste niebo zachęcające do kąpieli w morzu. Ceny zakwaterowania w październiku są najniższe w roku.

Na zewnątrz wilgotność jest wysoka, a temperatury wynoszą około 30°C.

Pogoda w listopadzie

Pora deszczowa na St Martin jest nieco opóźniona w porównaniu z bardziej południowymi wyspami, więc cały listopad jest również w porze deszczowej.

Według statystyk to właśnie w listopadzie pada najwięcej dni (do 15 w miesiącu). Jednak nawet w listopadzie rzadko pada przez cały dzień, a prysznice zastępowane są słonecznym niebem.

Temperatura w ciągu dnia wzrasta do 28 °C.

Pogoda w grudniu

W grudniu kończy się pora deszczowa, a zaczyna pora wyżowa. Opady znacznie spadają w porównaniu z jesienią, a od połowy grudnia pogoda jest przeważnie częściowo pochmurna lub całkowicie bezchmurna.

Temperatury spadają do bardziej komfortowych 27 °C, a wilgotność również spada.

Temperatura morza

Woda w Morzu Karaibskim u wybrzeży St Martin jest podobnie ciepła przez cały rok.

Temperatura oscyluje między 27 °C a 30 °C. Temperatura morza jest najniższa zimą (od grudnia do lutego), a najwyższa późnym latem (od sierpnia do października).

Tabela temperatur w ciągu roku

Saint Martin - Pogoda nie różni się regionalnie

Miesiąc
Pogoda
Powietrze
Woda
styczeń
słońce
28 °C
27 °C
luty
słońce
28 °C
27 °C
marsz
słońce
29 °C
27 °C
kwiecień
słońce
29 °C
28 °C
może
słoneczny
30 °C
28 °C
czerwiec
słoneczny
31 °C
29 °C
lipiec
słoneczny
31 °C
29 °C
sierpień
deszcz
31 °C
30 °C
wrzesień
deszcz
31 °C
30 °C
październik
deszcz
31 °C
29 °C
listopad
deszcz
30 °C
29 °C
grudzień
słoneczny
29 °C
28 °C

Kiedy przejść do Sint Maarten

Główny sezon turystyczny trwa od połowy grudnia do połowy maja. W tym okresie wszystko jest znacznie droższe i na wyspie jest o wiele więcej turystów niż poza nią, ale znowu masz praktycznie gwarancję, że pogoda się uda.

Jesteś w tropikach, więc nawet w porze suchej może i prawdopodobnie będzie padać, ale przeważnie są to tylko krótkie burze wczesnym wieczorem lub w nocy.

Porównaj ceny lotów do St Martin

Jeśli jednak chcesz zaoszczędzić na zakwaterowaniu, wynajmie samochodu, wycieczkach, lotach i prawie wszystkim poza jedzeniem, które nadal kosztuje tyle samo, i jeśli chcesz mieć plaże dla siebie i nie przeciskać się przez milion ludzi na Maho Beach, to najlepiej zaryzykować podróż poza sezonem.

W sezonie huraganów zawsze zalecamy wynajęcie samochodu, abyś mógł przynajmniej zwiedzić wyspę ukrytą pod dachem na wypadek deszczu.

Zarezerwuj samochód na lotnisku SXM

Jakie są najlepsze miesiące na wizytę?

Stała pogoda, z najmniejszą ilością opadów i najprzyjemniejszymi temperaturami między 26 a 28°C, panuje od grudnia do kwietnia. W tym okresie pada średnio raz dziennie, zwykle wieczorem lub w nocy. Deszcz może być bardzo ulewny i zaczynać się bez ostrzeżenia.

Jednak zwykle trwa od 2 do 10 minut.

Ponadto rzadko pada na całej wyspie, ale tylko w wąskich, ograniczonych pasmach.

Kiedy jest pora deszczowa na St. Martin?

Najsilniejsze deszcze występują na początku sierpnia, a pora deszczowa kończy się na przełomie listopada i grudnia. W tych miesiącach deszcz może padać nawet kilka razy dziennie, ale zazwyczaj są to tylko krótkie, silne burze trwające do 30 minut.

Całodniowe zachmurzenie jest zdecydowanie częstsze niż zimą, ale i tak jest go stosunkowo niewiele: średnio 5-7 razy w miesiącu.

Czy na St. Martin występują huragany?

Tak, wyspa znajduje się w strefie huraganów.

Sezon huraganów trwa od sierpnia do listopada, przy czym statystycznie najwięcej huraganów występuje we wrześniu i październiku. Średnio huragan nawiedza St. Martin raz w roku i bardzo trudno jest go przewidzieć z ponad tygodniowym wyprzedzeniem.

Są lata, w których żaden huragan nie uderza w wyspy, z drugiej strony są lata, w których występują 3 huragany.

Jednak niszczycielski huragan, który całkowicie paraliżuje życie na wyspie na kilka dni, zdarza się tylko raz na 8-10 lat.

Oprócz huraganów w tym okresie występują również silne burze tropikalne, które mogą nie powodować tak dużych szkód, ale mogą wpływać na wakacje nawet przez 5 dni.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.