Maho Beach

Przylot Spirit Airlines nad Maho Beach

Nie ma na świecie entuzjasty lotnictwa, który nie znałby legendarnej plaży Maho Beach. Znajduje się ona dosłownie kilka metrów od progu pasa startowego lokalnego międzynarodowego lotniska SXM.

Lądujące samoloty znajdują się naprawdę tylko kilka stóp nad głową, podczas gdy popularnym "sportem" startowym jest próba utrzymania pozycji stojącej w silnym strumieniu spalin silnika samolotu.

Kup bilety na Sint Maarten już teraz

Najsłynniejsza plaża na świecie?

Maho Beach jest znana nie tylko entuzjastom lotnictwa. Nawet podróżnicy, którzy poza tym nie są zbyt zainteresowani samolotami, lubią pochwalić się atrakcyjnymi zdjęciami samolotów lądujących tuż nad głową.

Dlatego też Maho Beach jest jedną z najsłynniejszych plaż na świecie i zdecydowanie najczęściej odwiedzaną plażą na St. Martin.

Gdzie jest najlepsze miejsce do oglądania samolotów?

Gdzie są najlepsze miejsca do spottingu, czyli fotografowania i oglądania samolotów?

Dosłownie wszędzie.

Cała plaża biegnie wzdłuż ogrodzenia lotniska, a widok lądujących (a czasem startujących) samolotów jest świetny z każdego zakątka plaży.

Można stanąć dokładnie na linii środkowej pasa startowego, aby mieć samoloty bezpośrednio nad głową, ale można też stanąć na krawędziach plaży, aby uzyskać świetne zdjęcia samolotów z boku.

.

Wzdłuż ogrodzenia można następnie uzyskać dobre zdjęcia samolotów kołujących do startu, ale ogrodzenie z siatki nie ma otworów na kamery, które są powszechne na niektórych innych lotniskach.

.

Kiedy wybrać się na Maho Beach?

Duże amerykańskie samoloty transportowe, takie jak Boeing 737, Airbus A320/321 lub Boeing 757, lądują po południu. Pierwsze przyloty rozpoczynają się około 12:30, a ostatnie około 18:00 .

Największe długodystansowe Airbusy A330 z Europy, obsługiwane przez Air France i KLM, lądują między 14:30 a 16:00.

Poranny ruch ponownie przynosi rzadsze linie lotnicze z okolicznych wysp.

.

Przez cały dzień latają najmniejsze samoloty śmigłowe i prywatne odrzutowce.

Udogodnienia na plaży

Na południowym krańcu plaży można odświeżyć się w najsłynniejszym na świecie barze z przekąskami Sunset Bar.

.

Do wyboru są pełne ciepłe posiłki (około 25 usd), zimne przekąski (od 10 usd) i koktajle alkoholowe (od 12 usd do 18 usd).

W barze zainstalowany jest ekran z aktualnymi przylotami i odlotami, a także słynna deska surfingowa, na której personel każdego ranka wyświetla listę przylotów dużych samolotów.

.

Sunset Bar połączony jest także z kilkoma małymi sklepikami z odzieżą (można tu kupić np. czapki czy okulary przeciwsłoneczne) czy kosmetykami.

W obrębie Sunset Baru znajdują się toalety dostępne dla wszystkich odwiedzających za 1 usd (tylko gotówka).

Prysznice i leżaki

Prysznice z zimną wodą nie są dostępne na plaży Maho.

Leżaki i parasole można wypożyczyć przy dobrej pogodzie po południowej stronie plaży w pobliżu baru Sunset. Za zestaw 2 leżaków i 1 parasola trzeba zapłacić 35 USD za dzień.

.

Supermarket

Na północnym krańcu plaży, w pobliżu ronda, można kupić artykuły spożywcze lub drogeryjne w regularnym "Maho Market".

Jest to świetna i niedroga opcja, aby zaopatrzyć się w kompletną przekąskę na pobyt na plaży.

W supermarkecie znajduje się również kiosk z gorącym jedzeniem (ok. 9 USD za 400 gramów).

.

Jak wygląda kąpiel w Maho Beach?

Plaża pokryta jest drobnym, jasnym piaskiem, a wejście do wody jest częściowo kamieniste, ale wygodne i bezpieczne. Jednak dno opada dość stromo po około 5 metrach od wejścia.

Należy pamiętać, że szczególnie rano i wczesnym popołudniem plaża jest bardzo zatłoczona w sezonie. Wynika to głównie z faktu, że w tym czasie wyspa jest zwykle pełna ludzi ze statków wycieczkowych, które dokują w Philipsburgu w ciągu dnia.

Plaża staje się bardziej zatłoczona około godziny 15:00.

Na południe od Maho Beach i wzdłuż południowej krawędzi pasa startowego aż do zatoki Simpson Bay znajduje się zatłoczona plaża idealna do pływania.

Zakwaterowanie w Maho Beach

Jeśli planespotting jest Twoim głównym celem na St. Martin i nie przejmujesz się ceną, zatrzymaj się w ośrodkach w pobliżu plaży.

Kliknij na nazwę hotelu, aby sprawdzić dostępność i ceny.

Nieco tańsze hotele można znaleźć w Burgeaux Bay, około 300 metrów na południe od Maho Beach.

Jak dostać się na plażę?

Maho Beach jest łatwo dostępna środkami transportu publicznego.

Minibusy zatrzymują się przy rondzie i kursują na trasie Maho - Simpson Bay - Cole Bay - Philipsburg. Częstotliwość kursowania to 5-10 minut w ciągu dnia, a opłata za przejazd wynosi od 1,50 usd do 2 usd w zależności od odległości.

Minibus można zatrzymać w dowolnym miejscu wokół ronda, machając ręką.

Możliwy jest również transport samochodem, jednak należy spodziewać się bardzo dużego natężenia ruchu.

Strzeżony parking jest dostępny przy Sunset Bar za 5 USD za dzień. Wzdłuż głównej drogi w kierunku lotniska na trawiastych pasach można parkować za darmo.

Szczegółowe informacje na temat poruszania się po wyspie i cen taksówek można znaleźć w sekcji Transport.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Sint Maarten.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.