Tajlandia - czym najlepiej podróżować

Tajlandia

Istnieje kilka środków transportu dostępnych do podróżowania po kraju; istnieją połączenia autobusowe, kolejowe i lotnicze.

Drogi i autostrady są w doskonałym stanie, a w Tajlandii działa wiele dużych międzynarodowych wypożyczalni samochodów.

Znajdź ceny hoteli w Tajlandii

Loty krajowe

Podróże lotnicze w Tajlandii przeżywają wielki rozwój, co znajduje odzwierciedlenie w bardzo niskich cenach biletów lotniczych.

Air Asia jest jedną z najbardziej znanych i najtańszych linii lotniczych, podczas gdy Nok Air, Vietjetair i Thai Lion Air są również tanie.

Wyszukiwanie lotów w Tajlandii

W Tajlandii znajduje się ponad 31 lotnisk obsługujących regularne połączenia lotnicze.

Loty między największymi lotniskami są bardzo częste i odbywają się kilka razy na godzinę, na przykład na trasach takich jak:

  • Bangkok - Chiang Mai
  • Bangkok - Phuket
  • Bangkok - Hat Yai
  • Bangkok - Krabi

Szukając lotów do/z Bangkoku, zawsze zwracaj uwagę na lotnisko wylotu lub przylotu. W Bangkoku znajdują się dwa lotniska.

Ceny biletów i kiedy kupować

Bilety krajowe w jedną stronę można kupić już od 30 usd, szczególnie w liniach Air Asia lub Nok Air.

Zasada w Tajlandii jest taka, że im wcześniej kupisz bilety, tym będą one tańsze. Generalnie kupuj co najmniej 1 miesiąc przed odlotem.

Jednak bilety są stosunkowo tanie, nawet jeśli zostaną kupione tuż przed odlotem, a ceny wahają się od 80 usd do 100 usd za lot w jedną stronę.

Autobusy i minivany

Sieć autobusowa jest rozległa i niezawodna i jest najczęściej używanym środkiem transportu.

Klimatyzowane autobusy z regulowanymi siedzeniami są zalecane na długie podróże. W przypadku połączeń nocnych na pokładzie autobusu znajduje się serwis, który rozdaje miękkie przekąski lub koc do przykrycia (klimatyzacja jest naprawdę silna, więc spakuj ubrania z dłuższymi rękawami).

Na krótszych trasach zamiast autobusów często kursują mniej komfortowe minivany. Jednak nawet one są zawsze klimatyzowane.

Gdzie kupić bilety?

Bilety na autobusy dalekobieżne często można zarezerwować online z wyprzedzeniem lub przynajmniej sprawdzić rozkłady jazdy. Istnieje kilka stron rezerwacyjnych, z których polecamy dwie najczęściej używane.

Nie musisz drukować biletu. Po przybyciu na dworzec autobusowy wystarczy pokazać kod QR lub bilet w pliku PDF z telefonu komórkowego.

Na powyższych stronach można również często zarezerwować bilety na lokalne połączenia poza głównymi miastami.

Ceny na trasach dalekobieżnych w całej Tajlandii wynoszą zazwyczaj od 650 do 2 000 thb.

Pociągiem

Dla tych, którzy chcą podróżować tanio, podróż pociągiem jest najlepszą opcją. Na przykład nocny pociąg sypialny między Bangkokiem a Chiang Mai (północna Tajlandia) jest bardzo popularny.

Thai Railways wykorzystuje nowoczesne wagony na głównych liniach z Bangkoku na północ (Chiang Mai) lub południe (Surat Thani i Hat Yai), ale na innych liniach często można zobaczyć bardzo stare pociągi z drewnianymi siedzeniami.

Te starsze pociągi są szczególnie powszechne na codziennych trasach.

Bilety i rozkłady jazdy

Bilety na pociągi dalekobieżne można zarezerwować online za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej Thai Railways, na której można również sprawdzić rozkłady jazdy dla wszystkich tras dalekobieżnych i lokalnych.

Strona ta jest dostępna wyłącznie za pośrednictwem tajskich adresów IP.

Bilety kolejowe można również rezerwować za pośrednictwem strony 12go.asia.

Czy konieczne jest kupowanie biletów z wyprzedzeniem?

Jeśli chcesz podróżować wygodnym pociągiem sypialnym, zalecamy rezerwację biletu co najmniej 2-3 dni przed odjazdem.

Jeśli nie zależy Ci na tym, w jakim wagonie będziesz podróżować lub jeśli będziesz jechać pociągiem regionalnym w ciągu dnia, nie musisz rezerwować biletów online i po prostu kup je na stacji.

.

Wypożycz skuter

Podróżowanie skuterem lub motocyklem jest bardzo popularnym środkiem transportu zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów.

Jazda skuterem jest tania, bardzo elastyczna, ale wiąże się też z ryzykiem. Większość wypadków turystycznych zdarza się na skuterach. Lokalny ruch jest nieco ożywiony, bardzo gęsty w miastach, a na wsi drogi są często bardzo kręte i niejasne.

W Tajlandii jeździ się po lewej stronie, co może być dodatkowym utrudnieniem dla mniej doświadczonych kierowców.

Ceny i gdzie wypożyczyć skuter

Jeśli zdecydujesz się wypożyczyć skuter, nie musisz zajmować się rezerwacją online.

Wypożyczalnie skuterów znajdują się dosłownie na każdym rogu we wszystkich kurortach i miastach, w tym w mniej turystycznych miejscach w głębi lądu.

Ceny w kurortach wahają się od 150 thb do 220 thb za dzień.

Promem

Skorzystaj z promów pływających na wyspy, które są również wykorzystywane przez lokalne agencje do krótszych wycieczek.

Szczegółowe informacje na temat regularnych usług łodzi zawsze opisujemy w szczegółach lokalizacji.

Taxi, Grab, Bolt

Jeśli chodzi o transport po miastach, zdecydowanie najłatwiej i najprościej jest korzystać z aplikacji mobilnych Grab lub Bolt. Aplikacja Uber nie działa zbyt dobrze w Tajlandii.

Większość miast korzysta z aplikacji Grab, a tylko mniejszość z aplikacji Bolt (na przykład Phuket lub Bangkok), która jest zwykle wygodniejsza niż Grab.

Możesz płacić bezpośrednio kartą za pośrednictwem aplikacji i nie musisz targować się o cenę. Zawsze znasz cenę z góry.

Transport publiczny

W stolicy Bangkoku można korzystać z transportu publicznego, który ze wszystkich tajskich miast jako jedyny spełnia nowoczesne standardy.

Można korzystać z metra, autobusów i łodzi. Szczegółowe informacje na temat poruszania się po mieście można znaleźć w przewodniku po Bangkoku.

Inne tajskie miasta nie mają nowoczesnych systemów transportu publicznego i w większości można korzystać jedynie z songthaews, czyli ciężarówek typu pick-up lub ciężarówek z przerobionym nadwoziem do przewozu pasażerów.

.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.