Tajlandia - Pogoda i najlepszy czas na podróż

Tajlandia

Sprzyjający klimat tropikalny w Tajlandii zapewnia przyjemny pobyt przez cały rok. Jednak nawet tutaj należy wziąć pod uwagę zmieniające się pory roku i wilgotność między 50 a 80%. Trzy pory roku dzielą się na chłodną, gorącą i monsunową.

Średnia temperatura w porze chłodnej (listopad-luty) wynosi 26°C, natomiast w porze gorącej (luty-maj) około 36°C. Pora deszczowa jest ciepła i bardzo wilgotna, z opadami do 1500 mm deszczu i średnią temperaturą 32°C. Turyści nie muszą obawiać się tego okresu. Deszcz często utrzymuje się bardzo krótko lub przez całą noc.

W porównaniu do innych destynacji z porą suchą i deszczową, w Tajlandii (i ogólnie w Azji Południowo-Wschodniej) nie jest tak, że w porze monsunowej doświadczysz tylko paskudnej pogody pełnej burz i deszczu. Nie bój się więc jechać do Tajlandii poza sezonem, szanse na dobrą pogodę są nadal bardzo wysokie i odwrotnie, szanse na klęski żywiołowe związane z monsunem (poważne powodzie itp.) Są niskie.

W Bangkoku trzeba liczyć się z mocno zanieczyszczonym powietrzem i smogiem, który powoduje efekt cieplarniany. Przejścia z klimatyzowanych pomieszczeń budynków (16°C-21°C) na świeże powietrze stawiają spore wymagania dla organizmu i zdrowia.

Poniżej opisujemy, jak zazwyczaj wygląda średnia pogoda w Tajlandii w poszczególnych miesiącach roku. Należy jednak pamiętać, że opis ten nigdy nie będzie stuprocentowy i tak jak w szczycie sezonu może wystąpić kilka opadów deszczu, tak w porze monsunowej słońce może świecić nieprzerwanie.

Patrząc na mapę geograficzną Tajlandii, dla bardziej zorientowanych będzie również jasne, że klimat nie jest taki sam w całym kraju, ale różni się zauważalnie na zachodnim i wschodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego. Obie linie brzegowe są często oddzielone od siebie o zaledwie kilkadziesiąt kilometrów.

Sprawdź ceny lotów do Tajlandii poza sezonem

Regiony Tajlandii o różnych klimatach

Tajlandię można podzielić na 6 stref o nieco odmiennym klimacie i pogodzie.

  1. Bangkok i okolice - gorąca pogoda przez cały rok, bardzo parno w okolicach maja i czerwca, pora monsunowa największa we wrześniu i październiku
  2. Zachodnie wybrzeże Półwyspu Malajskiego (Phuket, Krabi) - stabilna gorąca pogoda przez cały rok, silna pora monsunowa od maja do października.
  3. Wschodnie wybrzeże Półwyspu Malajskiego(Ko Samui) - stabilna gorąca pogoda przez cały rok, średnio kilka stopni chłodniej niż na zachodnim wybrzeżu, opady umiarkowane prawie przez cały rok, znaczne ulewne deszcze od października do grudnia
  4. Środkowa i północna Tajlandia - stabilne temperatury przez cały rok, wilgotniejsza pora roku w lecie, ale opady nie są tak obfite.
  5. Przygraniczne góry na północy - chłodniejsza i bardzo przyjemna pogoda w zimie, podczas gdy latem występuje znaczna pora monsunowa
  6. Wschodnie wybrzeże (Trat, Chanthaburi) - nazywane również "deszczowym wybrzeżem" ze względu na bardzo znaczący sezon monsunowy od czerwca do października z ulewami.

Tajlandia w ciągu roku

Jaka jest pogoda w Tajlandii w każdym miesiącu?

Pogoda w styczniu

Styczeń to szczyt sezonu w praktycznie całej Tajlandii z największą szansą na wspaniałą pogodę. Średnie temperatury w całej Tajlandii oscylują wokół 27°C, przy czym Bangkok i środkowa Tajlandia są zazwyczaj najcieplejsze. Jednak wilgotność względna jest na najniższym poziomie w roku, więc upał jest znośny.

Opady deszczu w styczniu są na najniższym poziomie w kraju. Nieco więcej deszczu jest prawdopodobne na wschodnim wybrzeżu (Koh Samui, Surat Thani), zwłaszcza na początku stycznia, ale nie ma co planować tu wakacji. Słońce będzie świecić przez większość pobytu.

Na północy, w Chiang Mai, temperatury mogą spaść poniżej 17°C w ciągu nocy, więc dobrym pomysłem jest spakowanie cieplejszej odzieży.

Gdzie jechać: cała Tajlandia

Pogoda w lutym

Nawet luty to dobra pogoda w całej Tajlandii. W porównaniu ze styczniem, nieco się ociepla, a temperatury zwykle osiągają ponad 33°C w Bangkoku, środkowej lub północnej Tajlandii, ale niższa wilgotność sprawia, że temperatury te są znośne.

W miejscowościach plażowych na południu, zarówno wybrzeża Morza Andamańskiego, jak i Zatoki Tajlandzkiej są dobre do odwiedzenia. Prysznice padają średnio 4 dni w miesiącu, głównie popołudniowe, które nie zakłócą szczególnie wakacji. Temperatury na zachodnim wybrzeżu oscylują wokół 30°C, podczas gdy na wschodnim wybrzeżu jest to około 27°C.

Gdzie jechać: cała Tajlandia

Pogoda w marcu

Marzec to dobry czas na zwiedzanie całej Tajlandii. Bangkok, środkowa i północna Tajlandia oraz zachodnie wybrzeże Morza Andamańskiego są najcieplejsze - około 32°C - podczas gdy wschodnie wybrzeże i Pattaya mają temperatury o około 3 stopnie bardziej komfortowe.

Wilgotność utrzymuje się na akceptowalnym poziomie, podobnie jak opady deszczu. Średnio wschodnie wybrzeże (Zatoka Tajlandzka) otrzymuje najwięcej deszczu, ale nadal jest to tylko około 4-5 dni w miesiącu, a zdecydowana większość z nich to tylko wieczorne ulewne, ale krótkie prysznice.

Gdzie jechać: cała Tajlandia

Zarezerwuj hotel w Tajlandii z wyprzedzeniem

Pogoda w kwietniu

W kwietniu gorący sezon przedmonsunowy zaczyna w pełni działać. Charakteryzuje się on wzrostem temperatur, a zwłaszcza wilgotności. Wzrost ten jest najbardziej zauważalny w Bangkoku i okolicach, a także na wschodzie Tajlandii w pobliżu wyspy Koh Chang. Na tych obszarach temperatury przekraczają 34°C, a ogólny klimat jest bardzo parny.

Na południu, w miejscowościach nadmorskich, pogoda jest nieco bardziej znośna, z temperaturami między 30 a 33°C (cieplej na zachodnim wybrzeżu).

Opady deszczu w Bangkoku, Chiang Mai lub na wyspie Koh Chang we wschodniej Tajlandii są nadal na niskim poziomie. Na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego jest nieco więcej deszczu, ale nadal poniżej średniej rocznej.

Najwięcej deszczu jest w okolicach Phuket, gdzie opady występują średnio co drugi dzień, ale zwykle przez godzinę lub dwie po południu lub w nocy, więc nawet na zachodnim wybrzeżu opady nie wpłyną dramatycznie na wakacje.

Gdzie jechać: cała Tajlandia

Pogoda w maju

Maj jest szczytowym miesiącem gorącego sezonu przed monsunem. Temperatury wahają się między 32 a 35°C w całej Tajlandii, przy czym Bangkok i okolice są najbardziej nieprzyjemne ze względu na wysoką wilgotność i smog. Powietrze jest dosłownie przesiąknięte wodą, ale długotrwałe całodniowe deszcze są raczej rzadkością, a ulewy zwykle zaczynają się po godzinie 16:00.

Co więcej, statystyki pokazują, że maj nie jest jednym z najbardziej deszczowych miesięcy, a na przykład na wschodnim wybrzeżu półwyspu istnieje znacznie większa szansa na ładną pogodę niż deszcz w ciągu dnia. Nawet na zachodnim wybrzeżu często pada tylko po południu, choć mocno i gwałtownie, ale najwyżej przez 3-4 godziny.

Gdzie warto się wybrać: wschodnie wybrzeże Półwyspu Malajskiego(Koh Samui, Koh Tao i inne), północ Tajlandii(Chiang Mai), ale także zachodnie wybrzeże(Phuket, Krabi i okolice).

Pogoda w czerwcu

Po pierwszej połowie czerwca temperatury ponownie nieznacznie spadają, ale nadal utrzymują się na poziomie około 32°C w całym kraju, a nawet 34°C w Bangkoku i okolicach.

Statystycznie najmniej opadów (nawet nie co drugi dzień) spodziewanych jest na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego i przyległych wysp, najwięcej na jego zachodnim wybrzeżu, a następnie na samym wschodzie Tajlandii oraz w rejonie Trat i Koh Chang.

Gdzie jechać: wschodnie wybrzeże Półwyspu Malajskiego(Koh Samui, Koh Tao i inne), północ Tajlandii(Chiang Mai).

Pogoda w lipcu

Pomimo wielu założeń, że letnie wakacje nie są najlepszym czasem na odwiedzenie Tajlandii, rzeczywistość jest nieco inna. Co prawda temperatury i wilgotność są wysokie (od 30 do 33°C), więc szczególnie w miastach może być dość nieprzyjemnie, ale pod względem opadów lipiec nie należy do miesięcy, w których nie da się podróżować.

Wręcz przeciwnie, całe wschodnie wybrzeże półwyspu wraz z przyległymi wyspami (Ko Samui i inne) cieszy się głównie półmroczną pogodą z okazjonalnymi wieczornymi burzami, ale będą one miały niewielki wpływ na pobyt. Podobnie jest na północy w Chiang Mai, a zachodnie wybrzeże również może się podobać, choć tutaj burze są bardziej intensywne i czasami zaczynają się wczesnym popołudniem.

Gdzie jechać: wschodnie wybrzeże Półwyspu Malajskiego(Koh Samui, Koh Tao i inne), północ Tajlandii(Chiang Mai).

Pogoda w sierpniu

Sierpień oznacza początek głównego sezonu monsunowego w Tajlandii, ale nawet w tym czasie są obszary, do których można podróżować bez obaw. Temperatury i ogólne przebywanie na zewnątrz nie jest tak nieprzyjemne jak w maju. Poranne ulewy są łagodzone przez popołudniowe burze z piorunami, a temperatury utrzymują się na stałym poziomie od 32 do 34°C w całej Tajlandii, spadając nawet do 24°C podczas deszczu i w nocy.

Wschodnie wybrzeże półwyspu otrzymuje najmniej deszczu, z wieczornymi opadami tylko co drugi dzień. W innych obszarach Tajlandii deszcz jest bardziej intensywny, ale z pewnością nie można powiedzieć, że pada z nieba przez cały dzień. Spodziewaj się raczej krótkich, ulewnych deszczy przeplatanych słoneczną i częściowo pochmurną pogodą.

Gdzie warto się wybrać: wschodnie wybrzeże Półwyspu Malajskiego(Koh Samui, Koh Tao i inne)

Pogoda we wrześniu

Wrzesień to główna pora deszczowa w Tajlandii. Deszcze są najsilniejsze w rejonie Bangkoku i na zachodnim wybrzeżu(Phuket, Krabi itp.), a także na wschodzie w pobliżu granicy z Kambodżą (Trat, Koh Chang), gdzie opady są najbardziej intensywne. Jednak nawet we wrześniu na tych obszarach może nie padać codziennie, a na pewno nie przez cały dzień. Chociaż na niebie jest dużo chmur, a prysznica można się spodziewać w dowolnym momencie, ale całodniowe deszcze są rzadkością i, przynajmniej w przypadku podróży, wrzesień nie jest złym miesiącem.

Co więcej, na wschodnim wybrzeżu Półwyspu Malajskiego pada znacznie mniej i można tu spokojnie spędzić typowe wakacje na plaży.

Normalne temperatury nie różnią się zbytnio od reszty roku i całej Tajlandii, wahając się między 30 a 33°C, ale mogą spaść do 24-25°C podczas opadów deszczu.

Gdzie warto się wybrać: wschodnie wybrzeże Półwyspu Malajskiego(Koh Samui, Koh Tao i inne), ale także na północ wokół Chiang Mai.

Pogoda w październiku

Październik jest ostatnim miesiącem pory monsunowej dla większości Tajlandii, ale opady deszczu nie występują w dużym stopniu aż do końca października. Pogoda jest bardzo podobna do września, tylko statystycznie spada nieco mniej deszczu, z wyjątkiem środkowo-północnej Tajlandii w rejonie Chiang Mai, gdzie pora deszczowa ustępuje znacznie bardziej.

Z kolei wschodnie wybrzeże półwyspu i przyległe wyspy powoli wchodzą w porę deszczową, ale jak na razie w październiku oznacza to zazwyczaj jedynie częstsze i silniejsze burze w godzinach popołudniowych.

Temperatury pozostają stabilne i utrzymują się powyżej 30°C.

Gdzie warto się wybrać: północne okolice Chiang Mai, Półwysep Malajski - Koh Samui, Koh Tao, Phuket, Krabi i inne kurorty (plus minus na obu wybrzeżach, częste, ale krótkie ulewy).

Pogoda w listopadzie

W listopadzie pogoda często zmienia się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Regularne popołudniowe burze występują tu i ówdzie, niebo jest częściowo zachmurzone, a temperatury spadają do bardziej komfortowych wartości między 28 a 30°C. Ponadto wilgotność znacznie spada, dzięki czemu przebywanie na zewnątrz jest wręcz przyjemne.

W listopadzie sezon rozpoczyna się praktycznie w całej Tajlandii. Wyjątkiem jest wschodnie wybrzeże Półwyspu Malajskiego oraz wyspy (Ko Samui itp.), gdzie z kolei na dobre rozpoczyna się pora deszczowa. Szczególnie w listopadzie istnieje duże prawdopodobieństwo ulew na wschodnim wybrzeżu. Wystarczy jednak przejechać kilkadziesiąt kilometrów na drugie wybrzeże, by cieszyć się piękną, słoneczną pogodą.

Gdzie jechać: cała Tajlandia z wyjątkiem wschodniego wybrzeża półwyspu.

Pogoda w grudniu

Grudzień jest jednym z najlepszych miesięcy pod względem pogody, obok stycznia i lutego. Nawet w tym miesiącu mogą wystąpić popołudniowe ulewy, ale prawdopodobieństwo jest nieporównywalnie niższe niż w pozostałej części roku. Temperatury w całym kraju utrzymują się na komfortowym poziomie 27-29°C, a wilgotność nie jest ekstremalna.

Jedynym deszczowym obszarem jest wschodnie wybrzeże Półwyspu Malajskiego, gdzie kończy się pora deszczowa. Silne ulewy mogą nadal występować na początku miesiąca, ale stopniowo zmniejszają się pod koniec roku.

Gdzie jechać: cała Tajlandia z wyjątkiem wschodniego wybrzeża półwyspu.

Temperatura morza w Tajlandii

Podczas gdy pogoda w Tajlandii zmienia się dość dramatycznie w ciągu roku, temperatura wody morskiej, niezależnie od tego, czy jesteś na wschodnim czy zachodnim wybrzeżu, pozostaje mniej więcej stała.

W najzimniejszych miesiącach zimowych będziesz kąpać się w ciepłej wodzie o temperaturze 29°C, podczas gdy w upalne lato temperatura morza będzie wynosić około 31°C. Różnice są więc naprawdę znikome i praktycznie niezauważalne.

Tabela temperatur w ciągu roku

Tajlandia - Bangkok i okolice - Temperatury i pory roku w ciągu roku

Miesiąc
Pogoda
Powietrze
styczeń
słońce
33 °C
luty
słońce
33 °C
marsz
słońce
34 °C
kwiecień
słońce
36 °C
może
słońce
35 °C
czerwiec
słoneczny
34 °C
lipiec
deszcz
33 °C
sierpień
deszcz
33 °C
wrzesień
deszcz
33 °C
październik
słoneczny
33 °C
listopad
słońce
33 °C
grudzień
słońce
32 °C

Phuket, Krabi i zachodnie wybrzeże - Temperatury i pory roku w ciągu roku

Miesiąc
Pogoda
Powietrze
styczeń
słońce
31 °C
luty
słońce
32 °C
marsz
słoneczny
33 °C
kwiecień
deszcz
33 °C
może
deszcz
32 °C
czerwiec
deszcz
31 °C
lipiec
deszcz
31 °C
sierpień
deszcz
30 °C
wrzesień
deszcz
30 °C
październik
deszcz
30 °C
listopad
słońce
30 °C
grudzień
słońce
29 °C

Koh Samui, Surat Thani i wschodnie wybrzeże - Temperatury i pory roku w ciągu roku

Miesiąc
Pogoda
Powietrze
styczeń
słoneczny
29 °C
luty
słońce
29 °C
marsz
słońce
29 °C
kwiecień
słoneczny
31 °C
może
słoneczny
31 °C
czerwiec
słoneczny
31 °C
lipiec
słoneczny
31 °C
sierpień
słoneczny
31 °C
wrzesień
deszcz
30 °C
październik
deszcz
30 °C
listopad
deszcz
28 °C
grudzień
deszcz
28 °C

Chiang Mai - północ Tajlandii - Temperatury i pory roku w ciągu roku

Miesiąc
Pogoda
Powietrze
styczeń
słońce
28 °C
luty
słońce
31 °C
marsz
słońce
34 °C
kwiecień
słoneczny
35 °C
może
słoneczny
34 °C
czerwiec
deszcz
31 °C
lipiec
deszcz
30 °C
sierpień
deszcz
30 °C
wrzesień
deszcz
30 °C
październik
deszcz
30 °C
listopad
słońce
29 °C
grudzień
słońce
27 °C

Tajlandia - temperatura morza - Podobne wartości dla całego kraju

Miesiąc
Pogoda
Powietrze
styczeń
t.destination.weather.conditionOptions.
28 °C
luty
t.destination.weather.conditionOptions.
28 °C
marsz
t.destination.weather.conditionOptions.
29 °C
kwiecień
t.destination.weather.conditionOptions.
30 °C
może
t.destination.weather.conditionOptions.
30 °C
czerwiec
t.destination.weather.conditionOptions.
30 °C
lipiec
t.destination.weather.conditionOptions.
30 °C
sierpień
t.destination.weather.conditionOptions.
30 °C
wrzesień
t.destination.weather.conditionOptions.
30 °C
październik
t.destination.weather.conditionOptions.
29 °C
listopad
t.destination.weather.conditionOptions.
29 °C
grudzień
t.destination.weather.conditionOptions.
28 °C

Kiedy przejść do Tajlandia

Chociaż pory roku w Tajlandii są charakterystyczne, kraj ten można odwiedzić praktycznie o każdej porze roku. Ogromną zaletą jest fakt, że nawet w porze monsunowej zwykle nie pada przez cały dzień i jeśli nie przeszkadzają ci chmury na niebie, możesz podróżować bez przeszkód. Opady występują najczęściej w godzinach popołudniowych i nocnych.

Najbardziej idealnym czasem na wizytę jest zimna pora roku, między listopadem a lutym. Klimat jest znacznie przyjemniejszy, mniej wilgotny z minimalnymi opadami deszczu, a temperatury są bardziej znośne dla naszych mieszkańców. Tę porę roku można określić jako szczyt sezonu, kiedy Tajlandię odwiedza najwięcej turystów. Należy więc wziąć ten fakt pod uwagę i być przygotowanym na często ekstremalne tłumy w znanych miejscach.

Sprawdź ceny hoteli w Tajlandii

W porze monsunowej i deszczowej największe szanse na piękną wakacyjną pogodę będziemy mieli wzdłuż wschodniego wybrzeża Półwyspu Malajskiego oraz na wyspach Koh Samui, Koh Lanta czy Koh Tao. Zaletą podróżowania poza sezonem (od maja do października) jest zauważalnie mniejsza liczba turystów i znacznie tańsze zakwaterowanie. Masz również większą szansę na zdobycie okazyjnych biletów.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.