Tajlandia - bezpieczeństwo i zdrowie

Tajlandia

Jakie są zagrożenia dla zdrowia w Tajlandii? Czy jest bezpiecznie i gdzie są miejsca o najwyższym wskaźniku przestępczości?

10 najlepszych hoteli w Tajlandii

Zagrożenia dla zdrowia

Opieka zdrowotna w Tajlandii jest na wysokim poziomie, a jakość placówek medycznych jest dobra. Opieka zdrowotna jest mniej dostępna w odległych obszarach. W przypadku nagłego urazu opieka zostanie zapewniona nawet w szpitalach wojskowych.

Dużą zaletą jest dostępność leków w aptekach. Leki można dostać bez recepty i bardzo tanio, a sieć aptek jest bardzo gęsta nawet w najmniejszych miejscowościach.

Za usługi medyczne trzeba jednak płacić; nie ma bezpłatnych usług. Dlatego zalecamy dobre ubezpieczenie podróżne.

Woda pitna

Woda z sieci wodociągowej nie nadaje się do picia. Zalecamy picie wody butelkowanej, którą można kupić w lokalnych sklepach.

Niebezpieczne zwierzęta

Tajlandia leży w tropikach, ma ciepłe tropikalne morza i lasy deszczowe. Jest to jeden z powodów, dla których w Tajlandii występują zwierzęta niebezpieczne dla ludzi.

Z drugiej strony należy wspomnieć, że ze względu na dużą gęstość zaludnienia, turyści rzadko spotykają niebezpieczne zwierzęta.

Morskie stworzenia

Teoretycznie można spotkać niebezpieczne zwierzęta w morzu, ale zazwyczaj nie na płyciznach, a już na pewno nie na zatłoczonych plażach.

  • Meduza skrzynkowa - żądląca i śmiertelnie niebezpieczna meduza występująca w głębszych wodach, szczególnie w okolicach Koh Phangan i Koh Samui, jest szczególnie aktywna w nocy.
  • Red lionfish - Ta piękna ryba może żądlić i żądlić, gdy jest niepokojona, powodując ekstremalny ból, ale nie jest śmiertelna.
  • Rekiny - w głębokich morzach wokół Tajlandii występuje wiele gatunków rekinów, ale rzadko pojawiają się one na płytkich morzach w pobliżu plaż i wysp, a ataki rekinów na ludzi są w Tajlandii niezwykle rzadkie.

Węże i jadowite pająki

W Tajlandii nie ma gatunków pająków, które stanowiłyby bezpośrednie zagrożenie dla ludzi. Wyjątkiem jest pająk czarna wdowa, którego ukąszenie może być potencjalnie śmiertelne dla alergików, ale pająki te praktycznie nie występują w miejscach, w których przebywają ludzie.

Spośród jadowitych węży najniebezpieczniejsze są kobry, których w Tajlandii jest mnóstwo w dżunglach i z dala od domów.

Nie spotkasz węży w miastach i kurortach, ale jeśli wybierasz się na wędrówkę po tropikalnej dżungli, zachowaj ostrożność i najlepiej nie wchodź w wysoką trawę.

Komary

Komary są odpowiedzialne za największą liczbę zgonów spośród wszystkich zwierząt. Przenoszą choroby takie jak denga i wirus Zika.

Jednak duże epicentra tych chorób nie są powszechne w Tajlandii, a stany zagrażające życiu są szczególnie powszechne wśród osób starszych.

Stosowanie repelentów poza miastem jest wystarczającą ochroną przed komarami.

Bezpańskie psy

Potencjalnie największym zagrożeniem dla ludzi nie są jadowite węże, drapieżniki czy stworzenia morskie, ale zwierzęta domowe.

W Tajlandii jest mnóstwo wolno żyjących psów. Niektóre z nich należą do konkretnych osób i pilnują ich domów, podczas gdy inne są bezpańskimi psami, które gromadzą się w sforach.

Ogólnie rzecz biorąc, bezdomne bezpańskie psy są bardzo mało agresywne i raczej boją się ludzi. Ponadto w dużych miastach i kurortach nie ma dużego zagrożenia ze strony psów, ponieważ są one przyzwyczajone do ludzi.

Jeśli jednak jesteś na wsi, natkniesz się na wiele psów broniących swojego terytorium i mogą one być potencjalnie agresywne.

Wścieklizna występuje w Tajlandii, choć w ostatnich latach jej liczba wyraźnie spadła.

Unikaj kontaktu z psami, nie karm ich ani nie głaszcz. Jest mało prawdopodobne, aby zwróciły na ciebie uwagę.

Obowiązkowe szczepienia

W Tajlandii nie ma obowiązkowych szczepień. Zaleca się jednak zaszczepienie się na wirusowe zapalenie wątroby typu A, B i dur brzuszny.

Leki przeciwmalaryczne można spokojnie zostawić w domu, ryzyko jest minimalne.

Należy jednak chronić się przed ukąszeniami komarów za pomocą repelentu, ponieważ malaria jest rzadko rejestrowana (szczególnie podczas podróży do obszarów przygranicznych na południu i północy kraju).

Przestępczość

Wskaźnik przestępczości praktycznie nie różni się od porównywalnych poziomów w innych stolicach świata.

Należy zachować wszelkie środki ostrożności. Nie zaleca się samotnego chodzenia po cichych uliczkach lub wyludnionych obszarach. Upewnij się, że wszystkie pieniądze, biżuteria, bilety i paszporty są dobrze przechowywane. Zdrowa ostrożność jest zawsze w porządku.

Poważne przestępstwa nie są powszechne w Tajlandii, a już na pewno nie w związku z turystyką.

Oszustwa i pułapki na turystów

Turysta najprawdopodobniej napotka drobną przestępczość i wysiłki lokalnych oszustów, aby zarobić na niewiedzy obcokrajowców.

Na przykład, powszechne są oszustwa związane z wypożyczaniem skuterów, gdzie pożyczają ci motocykl, który został już uszkodzony i pobierają wysokie opłaty za uszkodzenie, gdy go zwracasz.

W miastach turystycznych bardzo powszechne są zawyżone ceny od kierowców tuk-tuków.

Istnieją różne oszustwa w różnych lokalizacjach, które zostały opisane w poszczególnych przewodnikach.

W razie jakichkolwiek problemów można zadzwonić na policję turystyczną pod numer 1155.

Ryzyko katastrof

Ze względu na położenie Tajlandii nie można wykluczyć możliwych powodzi i późniejszych osunięć ziemi związanych z porą monsunową.

Pora deszczowa jest szczególnie obfita od końca sierpnia do końca października, kiedy to często występują ulewy.

W Tajlandii nie występuje ryzyko tajfunów ani huraganów.

Istnieje ryzyko tsunami z powodu podmorskich trzęsień ziemi, jednak niebezpieczne tsunami są bardzo rzadkie w Tajlandii. Ponadto w Tajlandii opracowano skuteczny system ostrzegania przed tsunami od 2004 r., kiedy to niszczycielskie tsunami uderzyło w całą Azję Południową.

Ważne kontakty

Podczas pobytu w Tajlandii należy znać następujące numery telefonów.

  • Służby ratownicze - 1669
  • Policja turystyczna (zajmuje się głównie problemami obcokrajowców) - 1155
  • Policja - 191
  • Straż pożarna - 199

Międzynarodowy numer kierunkowy Tajlandii to +66.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.