Ayutthaya

Ayutthaya

Zaledwie półtorej godziny od Bangkoku znajduje się dawna stolica dawnego królestwa Syjamu Ayutthaya, która jest najpopularniejszym przystankiem turystycznym podczas podróży w głąb Tajlandii.

Odkrywanie majestatycznych kamiennych ruin ujawni wiele sekretów dawnego materialnego, ale przede wszystkim duchowego bogactwa imperium. Spokojną atmosferę najlepiej podziwiać na rowerze lub z wód rzeki Chao Praya.

Ówczesna stolica została założona w 1351 roku, ale spekuluje się, że wiele starożytnych świątyń i pomników stało w tym miejscu już w 1 tysiącleciu pne. Stara Ayutthaya jest bardzo duża i dobrze zachowana, nic więc dziwnego, że szczyci się wpisem na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Park historyczny lub Wenecja Tajlandii

Centrum starej Ayutthayi leży pośrodku dużego zakola rzeki Chao Phraya, która jest ponadto przeplatana wieloma sztucznymi kanałami wodnymi, tworząc w wielu miejscach niemal mistyczną atmosferę. Jest to jeden z powodów, dla których Ayutthaya znana jest jako "Wenecja Tajlandii" lub "Wenecja Wschodu".

Wszystkie świątynie i ważne zabytki znajdują się na stosunkowo niewielkim obszarze i wchodzą w skład Parku Historycznego Ayutthaya. Choć oficjalna nazwa może sugerować stałą opłatę za wstęp, po centrum miasta można poruszać się dość swobodnie i płacić jedynie za wejście do poszczególnych świątyń.

Zdecydowanie nie można pominąć następujących zabytków.

Wielki Pałac

Wat Phra Si Sanphet zwany również Wielkim Pałacem jest największą świątynią w Ayutthaya i znajduje się w samym centrum historycznej dzielnicy. Pałac został ukończony w 1351 roku, ale w XVIII wieku praktycznie cały został zniszczony przez Birmańczyków. Został częściowo przywrócony do swojego historycznego wyglądu i nawet dziś jest największą świątynią w mieście.

Głównym punktem orientacyjnym są 3 wysokie chedi ze szczątkami królów syjamskich.

Świątynia jest otwarta od 8:30 do 19:00, a wstęp jest płatny 50 thb.

.

Wat Chaiwatthanaram

Druga co do wielkości świątynia buddyjska w Ayutthaya pochodzi z 1630 roku, a jej położenie tuż nad brzegiem rzeki Chao Phraya czyni ją jednym z głównych punktów orientacyjnych miasta. Świątynia zbudowana jest w niekonwencjonalnym (przynajmniej jak na Tajlandię) khmerskim stylu z czerwonej cegły i mieści łącznie 120 posągów Buddy.

Jest to jedyna świątynia znajdująca się na prawym brzegu rzeki. Świątynia jest otwarta od 9:00 do 17:00, a za wejście trzeba zapłacić 50 thb.

.

Wat Mahathat

Z tej pochodzącej z 1374 roku świątyni pozostały mniej więcej tylko ruiny, ale jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w mieście. Kiedyś była to najważniejsza świątynia w Ayutthaya, ponieważ odbywały się tu wszystkie królewskie ceremonie.

Turystów przyciąga jednak ikoniczna głowa Buddy wyłaniająca się z korzeni drzewa. Wcześniej popiersie było ukryte w ziemi, ale wraz z rosnącym drzewem stopniowo przebijało się na powierzchnię.

Miejsce jest otwarte codziennie od 8:30 do 17:00, a bilety kosztują 50 thb.

.

Wat Ratchaburana

Pochodzący z 1424 roku, pięknie zdobiony prang, który jest również najwyższą ze wszystkich świątyń w mieście, urzeka turystów. Można się na nią wspiąć i podziwiać widok na cały park historyczny.

Podobnie jak w przypadku innych świątyń, wejście jest płatne 50 thb.

.

Leżący posąg Buddy

W pozostałościach świątyni Wat Lokaya Sutharam można natknąć się na słynny 42-metrowy kamienny posąg leżącego Buddy. Jest to jeden z najbardziej fotogenicznych pomników, choć brązowy leżący Budda w świątyni Wat Pho w Bangkoku jest znacznie bardziej imponujący.

Posąg można oglądać za darmo 24 godziny na dobę.

Inne świątynie i zabytki

Ayutthaya oferuje jednak o wiele więcej atrakcji i zabytków, których nie jesteśmy w stanie zmieścić w tym miniprzewodniku. Pełną listę wszystkich świątyń i zabytków można znaleźć na oficjalnej stronie turystycznej: tourismthailand.org.

Opłaty za wstęp i godziny otwarcia zabytków

Większość świątyń i zabytków w mieście jest otwierana między 8:00 a 9:00 rano każdego dnia i zamykana około 5:00 po południu.

Bilety można kupić tylko osobno dla poszczególnych świątyń i kosztują od 20 thb do 50 thb. Można płacić tylko gotówką. Obszary poza świątyniami są otwarte 24 godziny na dobę, a wstęp do historycznej dzielnicy miasta nie jest płatny.

Jak poruszać się po mieście

Do historycznego centrum można dostać się na trzy główne sposoby: pieszo, rowerem i tuk-tukiem.

Odległości są dość duże, a ponieważ Ayutthaya znajduje się na płaskim terenie, idealnym środkiem transportu jest rower. Dosłownie na każdym rogu znajdują się wypożyczalnie, a za wypożyczenie roweru na jeden dzień można zapłacić około 150 thb.

Możesz umówić się z kierowcą tuk-tuka, aby objechał z tobą wszystkie główne świątynie, za cały dzień akceptowalna kwota wynosi do 350 thb.

Zakwaterowanie w Ayutthaya

Aby w pełni cieszyć się miastem, zalecamy zatrzymanie się tutaj na co najmniej jedną noc. Znajdziesz tu wystarczająco dużo hosteli, tanich i luksusowych hoteli. Polecamy te miejsca noclegowe:

  • The Park Ayutthaya Resort And Spa *** - mniejszy, zrelaksowany hostel w samym sercu zabytkowego parku. Ceny od 17 euro za noc
  • Baan Suan Krung Thao *** - bardzo ładny, nowoczesny pensjonat zaledwie kilka metrów od przystanku minibusu do Bangkoku. Ceny od 26 eur za noc
  • iuDia **** - nowoczesny hotel butikowy z widokiem na rzekę Chao Phraya. Ceny od 62 eur za noc

Znajdź wszystkie noclegi w Ayutthaya na booking.com lub agoda.com.

Jak dojechać do Ayutthaya

Ayutthaya leży około 80 km na północ od Bangkoku, co czyni ją idealnym miejscem na jednodniową lub bardziej prawdopodobną dwudniową wycieczkę ze stolicy. Dzięki firmom transportowym i wyszukiwarkom można czasem natknąć się także na pełną nazwę miasta "Phra Nakhon si Ayutthaya".

Autobusem

Najczęstszym sposobem dotarcia do miasta jest autobus, a raczej minivan/van. W Bangkoku wszystkie odjeżdżają z centralnego dworca autobusowego Mochit, gdzie znajduje się specjalny obszar na zewnątrz tylko dla mniejszych samochodów dostawczych. Przed peronami zawsze znajdują się kasy biletowe.

W Ayutthaya większość vanów zatrzymuje się na Naresuan Road(dokładna lokalizacja na mapie), niektóre odjeżdżają ze skrzyżowania Naresuan Road i Soi Bang Ian(lokalizacja na mapie).

Podróż trwa półtorej godziny i kosztuje 100 thb. Biletów nie trzeba rezerwować z wyprzedzeniem.

Pociągiem

Inną opcją jest podróż pociągiem, który ma tę zaletę, że zatrzymuje się na stacjach w Bangkoku z bezpośrednimi połączeniami z metrem (Bang Sue i Hua Lamphong), w przeciwieństwie do autobusów. Wadą jest znaczna nieregularność rozkładów jazdy, z pociągami kursującymi na trasie wcześnie rano, a następnie dopiero po południu.

Pociąg jest praktycznie tak szybki jak autobus, a na stacji można kupić bilety na wagony 2. i 3. klasy. Bilet na 3 klasę z samymi drewnianymi ławkami w układzie 3+3 kosztuje 25 thb, 2 klasa w układzie 2+2 miejsca to koszt 65 thb.

Rozkłady jazdy można znaleźć na stronie Thai Railways: www.dticket.railway.co.th.

Co warto zobaczyć w okolicy

Odkryj wszystkie miejsca warte zobaczenia w Tajlandia.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.