Tajlandia - wiza turystyczna

Tajlandia

Czy potrzebuję wizy na wyjazd turystyczny do Tajlandii? Jak długo musi być ważny paszport?

Wiza na jednorazową wizytę w Tajlandii do 60 dni

W przypadku najczęstszych wyjazdów turystycznych urzędnik imigracyjny nie będzie od Ciebie niczego wymagał. Wjazd do Królestwa Tajlandii jest bezwizowy z 60-dniowym limitem pobytu dla 93 krajów.

Okres bezwizowego wjazdu został przedłużony z 30 do 60 dni w dniu 1 czerwca 2024 r.

Oficjalne informacje i listę krajów, które nie wymagają wizy przy wjeździe do Tajlandii, można znaleźć na stronie tajskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych: thaievisa.go.th.

Na międzynarodowym lotnisku lub lądowym przejściu granicznym otrzymasz pieczątkę w paszporcie wskazującą ostateczny termin opuszczenia kraju.

Karty przyjazdu i wyjazdu nie są już wypełniane.

W bardzo rzadkich przypadkach możesz również zostać poproszony o przedstawienie biletu powrotnego lub dowodu posiadania wystarczających środków (20 000 thb na osobę lub 40 000 thb na rodzinę), np. wyciągu bankowego.

Porównaj ceny lotów do Tajlandii

Powtórny wjazd do Tajlandii w ciągu sześciu miesięcy

Jeśli planujesz podróżować po Azji Południowo-Wschodniej i odwiedzić więcej niż jeden kraj w okolicy lub Tajlandia jest Twoim drugim domem, pamiętaj, że maksymalna łączna liczba dni pobytu w okresie 6 miesięcy wynosi 90 dni.

Przekroczenie maksymalnej długości pobytu

Bez względu na powód, jeśli zdarzy Ci się opuścić Tajlandię na dłużej niż 60 dni bez wizy, spodziewaj się grzywny. Za każdy dodatkowy dzień zapłacisz 500 thb, ale minimalnie 1 000 thb, a maksymalnie 20 000 thb.

W przypadku rażącego naruszenia długości pobytu w Tajlandii, staniesz przed sądem i zostaniesz wydalony z kraju z zakazem wjazdu przez 10 lat.

Wiza do Tajlandii na pobyt trwający 61 dni lub dłużej

Jeśli chcesz zostać w Tajlandii dłużej, masz praktycznie trzy możliwości przedłużenia pobytu:

  • Przedłużając pobyt w Tajlandii o kolejne 60 dni w Urzędzie Imigracyjnym.
  • Ubiegając się o tradycyjną wizę w Ambasadzie Tajlandii w swoim kraju.
  • Poprzez "visa run".

Możesz ubiegać się o wizę jednokrotnego lub wielokrotnego wjazdu:

Wiza jednokrotnego wjazdu do Tajlandii

Tak zwana wiza turystyczna jednokrotnego wjazdu może zostać rozpatrzona w ciągu 3 dni za opłatą ok. 1 300 thb. Jest ona ważna na pobyt 60 dni i można wjechać do Tajlandii w ciągu 3 miesięcy od wydania wizy.

Wiza wielokrotnego wjazdu do Tajlandii

Tak zwaną wizę turystyczną wielokrotnego wjazdu również uzyskuje się w ciągu 3 dni roboczych, ale za opłatą 5 000 thb. Jest ona ważna na nieograniczoną liczbę wjazdów przez okres 6 miesięcy od wydania wizy. Pojedynczy pobyt nie może przekroczyć 60 dni, ale całkowita liczba dni pobytu nie jest ograniczona.

Visa run

Termin Visa run lub Visa running oznacza po prostu wyjazd z Tajlandii do innego kraju i natychmiastowy powrót.

Praktycznie rzecz biorąc, wystarczy przejść przez kontrolę imigracyjną na przejściu lądowym i natychmiast wrócić. Tylko w tym przypadku celnik będzie wymagał udowodnienia, że opuściłeś Tajlandię w ciągu 60 dni i okazania dowodu posiadania gotówki, patrz wyżej.

Idealnym rozwiązaniem jest wyjazd z Tajlandii na 1-3 dni do jednej z okolicznych metropolii lub wysp, np. do Singapuru, Kuala Lumpur, Langkawi lub Penang.

.

Ważność paszportu

Aby podróżować po Tajlandii, musisz mieć paszport ważny przez co najmniej 6 miesięcy po opuszczeniu Tajlandii.

Z drugiej strony, nie ma ograniczeń czasowych co do tego, jak długo paszport musi być stary, zanim będzie można podróżować do kraju. Możesz podróżować do Tajlandii z zupełnie nowym paszportem.

Inne dokumenty

Oprócz ważnego paszportu nie są wymagane żadne inne dokumenty.

Wskazane jest, aby mieć wydrukowany lub pod ręką w telefonie dowód podróży powrotnej lub ostatni wyciąg bankowy, szczególnie w przypadku ponownego wjazdu.

Przepisy celne

Wszystkie przedmioty importowane do Tajlandii muszą być w rozsądnych ilościach. Na przykład w przypadku papierosów jest to 200 sztuk na osobę, a alkoholu 1 litr na osobę. Przekroczenie limitu, nawet niewielkie, wiąże się z wysoką grzywną. Na przykład za 5 paczek papierosów grzywna wynosi 366 euro.

Należy również pamiętać, że limit nie może zostać przekroczony przez jedną osobę, nawet jeśli ma ona alkohol lub papierosy w bagażu dla innych osób podróżujących razem. Każda osoba musi mieścić się w limicie.

Import i eksport narkotyków i pornografii jest całkowicie zabroniony. Eksport w postaci antyków lub przedmiotów religijnych i posągów Buddy podlega zezwoleniu. Zezwolenie to nie dotyczy małych posągów i przedmiotów powszechnie kupowanych na targach turystycznych.

Ten artykuł może zawierać linki partnerskie, z których nasz zespół redakcyjny może otrzymywać prowizje za kliknięcie linku. Zobacz naszą stronę Polityka reklamowa.